Dochází vám inspirace, jak jinak připravit ranní vaječnou snídani? Omeleta je rychlým a snadným řešením, navíc se dá připravit pokaždé trochu jinak. Poradíme vám, čím ji naplnit, aby se nikdy nepřejedla.
V jednoduchosti je krása
Na přípravu omelety je potřeba minimum surovin i úsilí. Stačí rozšlehat vejce, směs ochutit kořením (solí, pepřem, červenou paprikou či oblíbenou bylinkou) a na rozpálené pánvi se může začít smažit. Pro jednu osobu je třeba tří vajec, aby omeleta zasytila jako hlavní chod.
- Ideální pánev na omeletu je ta o průměru okolo 20 centimetrů, využijete klasickou i s nepřilnavým povrchem.
- A na čem omeletu smažit? Na másle, jen to dodá tu správnou krémovou chuť. Omeletu máte usmaženou do 2 minut. Že je hotová poznáte podle spodní části, který bude již tuhá, za to vrchní část by měla zůstat trochu tekutější.
Náplně do omelety
V případě vaječné omelety platí, že méně je více. Je dobré to s přísadami do náplně příliš nepřehánět, a to jak v kvantitě, tak skladbě surovin. Velké množství směsi by v omeletě příliš nedrželo. Překombinování surovin by konečné chuti pokrmu příliš neprospělo.
Sýrový mls
Nastrouhaný sýr je skvělým doplňkem k vaječné omeletě. Ve chvíli, kdy se spodek omelety spojí a bude téměř hotový, nasypte po celé šířce pánve oblíbený sýr.
- Výraznější chuť dodá oranžový čedar, využít však můžete také goudu, parmazán, mozzarellu či eidam.
- Sýr se během minuty rozpustí a vy můžete přidat další přísady podle chuti.
- K čedaru se hodí čerstvý špenát, k parmazánu nakrájená cherry rajčátka, gouda souzní s kvalitní šunkou, mozzarelle sluší čerstvá bazalka či pesto a eidam doplní například slanina.
Zeleninové varianty
Lehká vaječná omeleta doplněná o zeleninové vitaminy a minerály tvoří skvělý start dne i snadno stravitelnou tečku před spaním.
- Využít můžete zmíněná cherry rajčata či čerstvý špenát, hodí se však i sušená rajčata, protlak či mražený špenát připravený s česnekem.
- K ruce vám bude i sterilovaná zelenina jako je mrkev, hrášek či kukuřice, sáhnout můžete také po listovém salátu, rukole, paprice či domácím ajvaru.
- Zeleninu stačí nakrájet na menší kousky a na konci vaření jednu polovinu omelety pokrýt připravenou směsí.
- Během smažení vajec si však můžete na vedlejší pánvi připravit rychlou směs zeleniny podobající se leču, osmažit cuketu, lilek, ale také mraženou zeleninu včetně špenátu.
Náplň plná bílkovin
Máte-li chuť na vejce doplněná o dávku bílkovin, nebojte se vrchní část zaplnit kvalitní šunkou, slaninou či si rovnou připravte masovou směs.
- Na vedlejší pánvi osmahněte cibulku, přidejte mleté maso a nechte zhnědnout. Ochuťte červenou paprikou, solí, pepřem, přidat můžete také rajčata či protlak. Po uvaření masové směsi se vrhněte na omeletu, která je nejlepší čerstvá a ještě teplá. Využít můžete i zbytky uzenin, zabijačkové klobásky, ale také jedlé suvenýry v podobě parmské šunky, španělského choriza či uzeného masa.
Bylinky nejsou jen na ozdobu
Naservírovanou omeletu s libovolnou náplní můžete povznést na novou úroveň voňavou bylinkou. Přidejte snítku tymiánu, nakrájený kopr či lístky bazalky. Stejně tak se hodí petržel, šalvěj či univerzální pažitka.
Vaječná omeleta je kvalitním zdrojem bílkovin a také všestranným pokrmem, který můžete přizpůsobit momentální chuti i přebytkům v lednici či spíži.
Zdroje: časopis Apetit, kuchařka Pro začátečníky z edice Apetit