Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jde to i bez mléka: 5 potravinových zdrojů vápníku bez laktózy

Ořechy a semínka
ZDROJ: Maddi Bazzocco/Unsplash
sdílet:

Mléčné výrobky jsou považovány za nejbohatší zdroj vápníku. Jak ale tento cenný minerál tělu dodat, když mléko nepijete? Podívejte se na pět potravin, jejichž výživová hodnota spolehlivě zastoupí mléčné výrobky. Díky našim receptům je navíc snadno zařadíte do svého jídelníčku.

Vápník je v našem těle důležitý pro zdravé a silné kosti, pro funkci nervového i svalového aparátu nebo pro správnou funkci hormonů. Denní doporučenou dávku doplníte vhodnými potravinami. Jaké množství vápníku bychom měli denně přijímat?

 • Doporučená denní dávka vápníku se liší napříč zeměmi. Tento faktor je dán podnebím, stravou a genetikou.
 • Vedle světových oblastí stojí za doporučeným přísunem vápníku věk a tělesná konstituce. Vyšší než průměrné množství by měly přijímat děti v období růstu. Denní příjem vápníku by rovněž měli zvýšit senioři vzhledem k tomu, že absorbují pouze 15 % z přijatého vápníku. (Děti 75 %, dospělí 40 %)
 • Průměrný doporučovaný denní přísun vápníku se pohybuje okolo 1000-1300 mg, který počítá se 30% vstřebatelností.
 • Nejvýznamnějším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky. Organismu poskytují až 80 % denní dávky.
 • Pokud si na mléko a mléčné výrobky nepotrpíte, je potřeba doplňovat vápník jinými potravinami. Vápník obsahuje třeba brokolice, kysané zelí, květák, kapusta nebo ořechy. Ne ze všech si ale organismus bere stejný podíl vápníku. Například u špenátu je podíl využitelnosti poměrně nízký, u kapusty vysoký. Vstřebatelnost kazí špenátu šťavelany, jiným potravinám například soli.
 • Naopak pozitivní vliv má kyselé prostředí (kysané zelí, pickles, kimchi, acidofilní mléko a další), aminokyseliny a laktóza.
 • Pro dobré vstřebávání a ukládání vápníku organismus potřebuje ještě vitamín D, C, B6, K1, A a B2.

Další bezlaktózové zdroje vápníku

Ořechy a semínka

Co do obsahu vápníku, stojí ořechy a semínka hned za mlékem a mléčnými výrobky. Chcete-li svému tělu dopřát komplexní zdroj nejen vápníku, ale také hořčíku, manganu, vlákniny a vitaminu E, neměli byste ve svém jídelníčku opomíjet mandle a chia semínka.

Konzervované sardinky

Vedle bílkovin a omega-3 mastných kyselin obsahují mořské plody také nezanedbatelný podíl vápníku. Z podmořského světa jsou za nejcennější potravinový zdroj vápníku považovány konzervované sardinky. Tyto rybí konzervy částečně obsahují i neškodné kosti, jejichž konzumace značně navýší vápníkový příjem.

 • Ve 100 g sardinek je zhruba 400 mg vápníku a tělo z něj dokáže vstřebat 30 %.

Luštěniny

Konzumací luštěnin prospějete nejen svým kostem díky vápníku, zároveň zbavíte svůj organismus různých škodlivých látek. Vedle antioxidačních účinků patří luštěniny mezi potraviny bohaté na hořčík, draslík, železo, selen, fosfor a zinek.

 • Odborníci na výživu doporučují konzumovat luštěniny alespoň 3x týdně.
 • Například fazole mají podíl vápníku 90 mg na 100 g. Vstřebatelnost je podobná jako u ořechů, cca 20 %.

Brokolice

Mezi největší zdroje vápníku patří brukvovitá zelenina. Třeba taková brokolice obsahuje sice pouze 77-105 mg na 100 g, ale její vstřebatelnost v organismu je 50-60 %. Díky našemu receptu zařadíte do jídelníčku hned dva plnohodnotné zdroje vápníku, brokolici a fazole.

Edamame a tofu

Na seznamu ideálních zdrojů vápníku nesmí chybět ani sója a sójové výrobky. Nezralé sójové boby edamame (63 mg na 100 g) se v současné době těší oblibě v asijských pokrmech a nesmí chybět ani v havajské poke bowl.

 • Nutričně pestrou výživovou hodnotu dopřejte svému tělu také díky konzumaci tofu nebo tempehu, zvláště pokud jsou při výrobě ke srážení sojového mléka použity vápenaté soli. Vstřebatelnost je až 30 %.

Mezi další důležité potravinové zdroje vápníku patří také vejce, fíky nebo listová zelenina. Minerál pro zdravé kosti můžete svému tělu dopřát také v podobně výživových doplňů, ale pokud je váš jídelníček pestrý, nebudete je potřebovat!

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
499 Kč
334 Kč