Kouká na vás nedojedený koláč, muffiny nevyběhly, bábovka se přilepila k formě a potrhala se? Smutně vyhlíží miska s polámanými kousky cukroví? Trápí vás pocit, že vaše úsilí přišlo vniveč? Nesmutněte a dejte jim novou šanci. S recepty na dezerty ze zbytků hravě vykouzlíte královské pohoštění. Připravte si delikátní cake pops, tiramisu do skleničky a další božské dezerty.
Recyklace korpusů aneb do koše ani drobek
Nesmutněte, pokud se po sladkém koláči nebo buchtě hned nezapráší, nebo se vám zrovna nepovedl zákusek ke kávě, na který jste se tak těšili. Dejte oschlým či nepodařeným přebytkům nový rozměr.
Co můžete použít k dalšímu zpracování?
- nesnědené koláče, buchty, cukroví, které byste jinak vyhodili
- nepodařené sladké pečivo (např. zdrclé, nevykynuté apod.)
- jakékoli sladké suché okraje korpusů apod. (bez krému)
Cake pops nejen na dětskou párty
Na první pohled vypadají jako lízátka s polevou, uvnitř však skrývají měkký korpus podobný vláčné buchtě. S chutí a ingrediencemi si můžete kreativně pohrát, stejně jako se zdobením. Efektní cake pops jsou oblíbenou pochoutkou na dětských oslavách, pochutnají si na nich i dospělí.
Jak na to?
- Hotový koláč, buchtu či korpus rozdrobte a přidejte tekutinu, aby se daly tvarovat kuličky o velikosti lízátka. Použít můžete vodu, mléko, sirup, džem nebo třeba šťávu z kompotu – případně jejich kombinace. Tekutou složku přidávejte postupně až do požadované konzistence těsta, ze kterého se dá dobře tvořit. Přidat můžete i zbylý krém.
- Přidat můžete i další oblíbené ingredience dle chuti. Hodí se třeba sušené ovoce, čokoláda nebo oříšky.
- Tvořte kuličky, které napíchněte na špejli. Máčejte v rozpuštěné čokoládě a zdobte cukrářským zdobením.
Sladké kuličky na doplnění energie
Ideální svačina do školy, práce nebo na cesty. Sladké kuličky přípravíte stejně jako cake pops, jen je nenapichujete na špejli ani je nemusíte obalovat v čokoládě.
- Na výrobu sladkých kuliček budete opět potřebovat rozdrobené zbytky suchých korpusů či buchet. Přidejte k nim tekutinu a případně další suroviny, mleté ořechy, mák, vločky, semínka a tvarujte kuličky. Pro dospělé můžete přidat i kapku rumu nebo brandy.
- Kuličky můžete obalovat v drcených oříškách, kokosu nebo semínkách.
Trifle a poháry s kousky pečeného korpusu
Sušenkovou či poškotovou část vrstveného studeného dezertu můžete skvěle nahradit například odřezanými opečenými okraji, zbytkem bábovky nebo ovocného chlebíčku či rozlámanými kousky cukroví všeho druhu. Nasáknou vlhkost z kompotu či ovoce a dalších přidaných složek stejně dobře, navíc skvěle zužitkujete zbytky, které byste jinak vyhodili. A ještě s nimi uděláte velkou parádu.
- Suché kousky můžete pokapat likérem nebo šťávou z kompotu – zrychlíte tím proces odležení.
- Protože trifle a poháry nemají dlouhou dobu skladování, můžete použít i kousky z koláčů, které jsou promazané krémy nebo obsahují náplně.
Tiramisu z originálních piškotů
Krále nepečených dezertů nemusíte připravovat jen z kupovaných piškotů. Pokud máte rádi tento italský dezert, vyzkoušejte jej připravit z toho, co vám doma přebývá.
- Korpus vytvoříte kupříkladu i ze starší buchty či bábovky, zbytkových muffinů nebo litého koláče. Buchtu nakrájejte na kostky či plátky a dál už pokračujte dle receptu na tiramisu.
Drobečková krusta na cheesecake
Vyzkoušejte vytvořit křehký korpus ze zbytků namísto kupovaných sušenek. Pro tento typ korpusu se skvěle hodí nepečený cheesecake.
- K rozdrobené bábovce, suché buchtě nebo koláči přidejte máslo. Množství upravte dle potřeby tak, abyste hotovou hmotu snadno napěchovali na dno dortové formy.
- Pak pokračujte dle receptu na oblíbený nepečený cheesecake.
Pokud vám doma přebývají suroviny (vejce nebo třeba přezrálé ovoce), podívejte se na naše tipy, kde se věnujeme využití zbylých bílků nebo zhnědlých banánů.
Zdroj: Apetit