Co udělat se zbylými bílky? Připravte z nich skvělé dezerty
Známe to všichni: recept vyžaduje několik žloutků. Ale co s bílky? Možností je hned několik - naštěstí recepty z bílků jsou velmi různorodé. Ale jedno mají společné - všechny vám umožní proměnit zbylé bílky ve výborné dezerty. Potřebovat budete často jen cukr a šlehač. Pokud se k pečení nedostanete hned, bílky je možné jednoduše skladovat.
Jak ušlehat sníh
Recepty z bílků mají jednoho společného menovatele. Jejich základem je většinou hustý a krémový sníh. Metody, jak sníh ušlehat, jsou tři. V cukrářské hantýrce se sníh a sněhové pečivo nazývá francouzským termínem meringue. Držet se ho budeme i my. Ale než si všechny tři metody popíšeme podrobněji, uvedeme zásady, díky nimž se sníh povede vždy vyšlehat pevný a stabilní.
- Aby bylo možné sníh z bílků vyšlehat, musíte být opatrní už v okamžiku, kdy bílky oddělujete od žloutků. Stačí jen kapka žloutku a ze směsi už sníh nikdy nevyšleháte.
- Nádoba a metly stroje, s nimiž budete pracovat, musí být vždy čisté a suché. Pokud budou mastné, sněhu se opět nedočkáte.
Aby sníh nespadl
- Špetka soli, která se do bílků přidává před šleháním, pomůže k našlehání většího objemu, ale zároveň snižuje stabilitu výsledného sněhu. Může se tedy stát, že sníh snáze a dříve spadne.
- Přidáním okyselujícího prostředku, jako je špetka vinného kamene nebo lžička vinného octa (která se používá například v receptech na pavlovu), stabilitu sněhu zvyšujete.
- Stabilnější je i sníh ušlehaný z vychlazených bílků a z bílků z čerstvých vajec – trvá ale o něco déle ho vyšlehat a opět bude mít menší objem. U bílků o pokojové teplotě a bílků ze starších vajec je tomu naopak.
- Pro nejlepší výsledek platí důležité pravidlo: Nepřešlehat! Jakmile se při šlehání vytvoří tzv. měkké špičky – sníh je hustý, lesklý a po vytáhnutí metly se za ní zvednou špičky, které se pomalu ohnou zpět – máte skoro hotovo.
- Pokud chcete sníh na sladkou pěnu, je třeba přestat v tuto chvíli šlehat. Jestli potřebujete pevný sníh například na stříkané pěnové cukroví, ještě chvíli šlehejte.
- Někdy se pro vyšší stabilitu doporučuje i při použití ručního šlehače či robotu, na závěr sníh došlehat velkou drátěnou metlou ručně. Pokud šleháte sladký sníh, používejte krupicový cukr, moučkovému se vyhněte – jednak obsahuje protihrudkující přísady, které by mohly při šlehání tropit neplechu, jednak je příliš hladký. Krystalky v krupicovém cukru pomáhají tření, do sněhu se tak dostane více vzduchu a bude pevnější.
Francouzský meringue čili sníh šlehaný zastudena
Nejznámějším způsobem, jak využít bílky, je připravit typ sněhu, který vzniká šleháním syrových bílků a cukru. Někdy se používá i do studených dezertů, ale je vždy bezpečnější, když po vyšlehání projde tepelnou úpravou.
- Bílky lze zastudena šlehat i bez cukru, potom je použijte třeba do nádivky nebo jako základ na sýrové suflé.
Jak na to?
- Bílky šlehejte v míse na pomalý výkon do pěny, pak zvyšte rychlost na střední.
- Cukr sypte stálým pramínkem ve chvíli, kdy sníh tvoří měkké špičky.
- Na závěr šlehejte chvilku na nejvyšší rychlost.
Hodí se: Do těsta na piškoty, na bezé roládu nebo sněhové cukroví. Pokud nevíte, co upéct z bílků, a máte ich opravdu dost, potom je ideální čas na slavný sněhový dort, který si můžete doplniř krémem a ovocem podle chuti. Sníh je totiž základem dezertu nazvaného po slavné ruské primabalerině pavlova. Využijete ho ale i při přípravě rýžového nákypu, malinového suflé nebo jako sladkou čepici v buchtách typu hraběnčiny řezy.
Italský meringue čili sníh šlehaný s horkým sirupem
K tomu, aby nespadl, ho není třeba tepelně upravovat – díky zašlehání horkého cukrového sirupu je totiž stabilní.
- Při jeho výrobě se vyplatí vlastnit cukrářský teploměr, který měří i teploty nad 100 °C. Poradíte si i bez něj, ale chce to cvik a opatrnost. Pozor, abyste se při práci s vroucím sirupem nespálili.
- Zkouška teploty sirupu bez teploměru neboli technika vaření cukru na nitku: Když sirup začne houstnout, naberte na lžičku několik kapek a pusťte je do studené vody. Okamžitě je ještě teplé a měkké vyndejte a zkuste zformovat prsty – když se mezi palcem a ukazovákem táhnou cukrové nitě, sirup je hotov a musí hned přijít do bílku.
Jak na to?
- Do středně našlehaných bílků tenkým pramínkem po stěně mísy za stálého šlehání přilijte horký cukrový sirup o teplotě 114 °C.
- Šlehejte, dokud sníh nezačne chladnout. Výsledek je lesklý a lehký.
Hodí se: Do pěnových dezertů nebo máslových krémů, my ho používáme například v receptu na pruhovaný dort s mašlí. Samotným sněhem se plní také klasické drobné dezerty, jako jsou indiánky nebo kremrole, ani po vychladnutí totiž nespadne a zůstane vláčný a krémový. Tato vlastnost ho předurčila i jako základ do těsta na makronky, které musí před pobytem v troubě několik hodin schnout, nebo klasiku českých cukráren: laskonky.
Švýcarský meringue čili sníh šlehaný nad vodní lázní
Jelikož na bílky během šlehání působí teplo a cukr se přidává ještě před začátkem šlehání, je mimořádně stabilní, ovšem nikdy do něj nezašleháte takový objem vzduchu jako v předchozích dvou případech – bude vždy těžší a krémovější než vzdušný francouzský.
- Jestli s ním budete pracovat často, opět se vyplatí si pořídit cukrářský teploměr. Při nahřívání nad vodní lázní je třeba hlídat teplotu, pokud by voda v hrnci pod mísou vřela, hrozí, že teplota bílků překročí 108 °C a vaječná bílkovina se začne srážet. Místo sněhu by vznikla bílková míchaná vejce.
Jak na to?
- Bílky šlehejte na pomalejší výkon ve vodní lázni společně s cukrem, dokud směs nedosáhne teploty 108 °C.
- Pak sejměte a šlehejte na vyšší výkon do požadované konzistence. Sníh má menší objem a je pevný.
Hodí se: Skvělých výsledků s ním dosáhnete u sněhem zdobených dezertů, které můžete (ale nemusíte) efektně ožehnout flambovací pistolí. Vyzkoušejte třeba náš recept na koláč s citronovým krémem a sněhovou čepicí nebo mrkvové muffiny se sněhovou čepicí.
Připravuje se z něj stříkané sněhové cukroví, jako jsou bílková lízátka nebo pusinky. Pusinky pak můžete použít na ozdobu dortů nebo v pohárech, jako je slavný eton mess.
Bílková poleva nejen na perníčky
- Další odpovědí na otázku "co z bílků?" je bílková poleva. Někdy se jí také říká královská glazura či podle anglického vzoru royal icing. Pod tímto názvem dnes cukrářské firmy nabízejí i profesionální průmyslovou směs, kterou stačí rozmíchat s vodou.
- Bílkovou polevou můžete zdobit perníčky, ale i slavnostní dorty. Využijete k tvorbě cukrových krajek nebo k psaní písmen a číslic.
- Na cukroví ji lze i zapéct, jako v receptu na ořechové hvězdičky s bílkovou polevou.
Jak bílky skladovat
Co s bílky, které ihned nespotřebujete? Pokud s nimi nebudete pracovat okamžitě, hned po rozklepnutí vajec přemístěte bílky do čisté a suché sklenice se šroubovacím víčkem (výborně poslouží dobře vymytá sklenice od džemu) a uložte v lednici. Kdybyste se k jejich zpracování nedostali hned, můžete je uchovat i v mrazáku. Po rozmrznutí jdou bez problémů vyšlehat.
Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food