Ve větších supermarketech se dá realtivně běžně sehnat, přesto se jí lidé často bojí. Snad proto, že ji nedokážou připravit tak, aby byla měkká a chutná. Přitom to není velká věda. Dobrou chobotnici připraví i ten, kdo ještě v životě neuvařil nic složitějšího než míchaná vajíčka.
Chobotnici patří mezi mořské plody, které jsou plné prospěšných omega-3 mastných kyselin. Právě ty nám pomáhají ke správnému fungování srdce a cév, mozku a posilují imunitu.
Nemusíte se bát, že s ní v kuchyni strávíte půl dne. Ukážeme vám, jak docílit, aby byla krásně měkká a lahodná.
Jak uvařit chobotnici?
- Chobotnice, kterou zakoupíte vcelku, už nebudete muset vyvrhávat, k tepelnému zpracování už je totiž skoro připravená (vakovité tělo již bude prázdné, bez vnitřností).
- Pokud ji budete chtít vařit celou, odřízněte z chobotnice pouze oči. Jestliže se rozhodnete připravovat chapadla zvlášť a tělo zvlášt, oddělte tyto části od sebe řezem nad očima a pod očima (tím se zbavíte hlavy, která se nachází uprostřed).
- Chobotnici můžete naklepat paličkou na maso.
- Na sporák postavte velký hrnec s vodou, přidejte do ní oloupanou a rozpůlenou cibuli, celou mrkev, kousek oloupaného celeru, případně třeba půlku kedlubny a dva stroužky česneku. Do vody můžete přidat všechnu zeleninu, kterou používáte na klasický vývar
- Jakmile začne voda vřít, provlékněte chobotnicí vařečku tak, aby visela chapadly dolů a několikrát ji ponořte na vteřinu nebo dvě do vroucí vody. Chapadla se zkroutí a budou v jídle hezky vypadat.
- Nakonec ji v hrnci ponechte a vařte zhruba hodinu.
- Po uvaření chobotnici vyjměte, nechte ji okapat, chvilku vychladnout a chapadla i tělo rozkrájejte na kousky. Takto připravenou ji můžete buď opéct na pánvi (s česnekem a dochutit citrononem nebo kapkou bílého vína) nebo grilovat.
S čím chobotnici podávat?
Grilovanou nebo restovanaou chobotnici podávejte se zeleninovým salátem a čerstvou bagetkou.
- Skvěle chobotnice chutná i na spařeném listovém špenátu ovoněném orestovaným česnekem.
- Výborně se k ní hodí i upečené baby brambory.
- Když kus chobotnice zbyde, můžete ji naložit do oleje a uschovat na později.
Nakládaná chobotnice
Grilovanou či restovanou chobotnici nechejte vychladnout, dejte do uzaviratelné sklenice a zalijte směsí olivového oleje, balsamicového octa a čerstvě vymačkané citrónové šťávy. Chobotnice musí být celá ponořená. Uchovávejte v lednici.
Zdroj: Apetit