Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty s mořskými plody

Mořské plody nebo také dary moře patří mezi lahůdky. Mohou se jíst jak tepelně upravené – vařené či grilované, tak zasyrova – nejčastěji jako součást sushi. Olihně či kalamáry, slávky, svatojakubky či hřebenatky, chobotnice nebo krevety však už dávno nejsou doménou pouze přímořských oblastí – i když s místě výlovu jsou nejčerstvější a nejchutnější. Díky moderním technologiím si je můžete takřka kdykoliv dopřát i doma uprostřed Evropy, navíc v dobré kvalitě. Teď už vám nechybějí jen ty správné recepty!

...

 

Mořské plody, dary moře či frutti di mare seženete i chlazené, nejčastěji jsou však k dostání mražené ve směsích. Má to svoje výhody: můžete je použít do pokrmů, které s počítají s různými druhy mořských živočichů. Snadno a relativně levně tak přichystáte třeba chowder s mořskými plody nebo španělskou paellu

V hlavní roli slávky a jiní měkkýši 

Slávky jedlé, ústřice, hřebenatky neboli mušle svatého Jakuba patří k těm nejznámějším měkkýšům, které můžete mít na svém talířt. Pokud s nimi začínáte, doporučujeme jako první vyzkoušet slávky. Při jejich přípravě se zaměřte na dvě pravidla:

  1. Po očištění a propláchnutí studenou vodou se čerstvé slávky zavřou, ty špatné zůstanou otevřené – vyhoďte je.
  2. Po uvaření se mušle přirozeně otevřou. Pokud některé zůstanou zavřené, vyhoďte je také. 

Krevety a další mořští korýši  

Krevety, krabi nebo garnáti, patří do skupiny korýšů. Z této trojice v domácích podmínkách jednoduché přípravě vévodí krevety, ze kterých vykouzlíte řadu chutných pokrmů. Příprava vám zabere pár minut a snadno poznáte, že jsou hotové. Upozorní vás na to jejich růžovočervená barva. Jakmile krevety zčervenají, můžete je podávat. Při nákupu mražených krevet na váhu se nejspíš setkáte s číselným údajem, kalibrem, který uvádí odhadovaný počet kusů krevet na jeden kilogram. Zde platí, čím nižší číslo, tím větší krevety.

Chobotnice a kalamáry 

Maso chobotnice nebo kalamára (olihně) snese spíš kratší tepelnou úpravu, jinak má tendenci „gumovatět“.


Celý popis