Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Retro týden: Frankfurtská – nostalgie, která neomrzí. Jak připravíte rychlou, levnou a výtečnou polévku?

Frankfurtská polévka
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Frankfurtská polévka může na pohled vypadat jako mírně ošizená gulášovka. Když do ní použijete párečky plné masa, nikdo nepřijde zkrátka. Při její přípravě odpadává zdlouhavé vaření, nepřidává se do ní česnek ani majoránka. Některé receptury dokonce zapomínají i na brambory. Možná právě pro svou jednoduchost, rychlou přípravu a lahodnou chuť si své místo v žebříčku oblíbených polévek pevně drží.

Hustší polévka s mletou paprikou, na jejíž hladině plavou plátky párků – to je frankfurtská polévka. Pro někoho nostalgie z mládí a vzpomínky na školní nebo závodní jídelnu, pro jiné rychlý způsob, jak zpracovat párky jinak než je vhodit do vody a ohřát. V každém případě patří mezi oblíbené polévky dětí i dospělých.

Frankfurtská se řadí mezi takzvané svačinové nebo přesnídávkové polévky. Ty se vyznačují svou hustou konzistencí, jsou vydatné a mnohdy vydají za samostatný pokrm. Často se servírují před méně sytým nebo sladkým hlavním jídlem. Tím mohou být buchtičky se šodó, vdolky, bramborové šišky, rýžový nákyp, žemlovka atd.

Jak se připravuje frankfurtská polévka?

Příprava frankfurtské polévky se velmi podobá gulášové. Tvoří ji paprikovo-jíškový základ, vývar a masová složka. U každé receptury nejdete drobné odlišnosti ve způsobu dochucování a u některých dokonce chybí brambory.

Stručný postup je následovný:

  • Na sádle osmahněte na drobno nakrájenou cibulku a nechte ji mírně změknout.
  • Následně zaprašte hladkou moukou a na mírném plameni nechte jíšku provonět.
  • Následně přisypte sladkou mletou papriku a pár vteřin promíchejte.
  • Za stálého míchání metlou základ zalijte vývarem a pořádně promíchejte, aby nevznikly hrudky.
  • Osolte, dochuťte a přiveďte k varu.
  • Přidejte oloupané,na kostičky nakrájené brambory.
  • Vedle na pánvi si na sádle osmahněte plátky párků.
  • Jakmile budou brambory téměř hotové, přidejte osmažené párky i s výpekem a nechte společně chvilku provařit, aby se chutě propojily.

Tipy na závěr:

Pro zvýraznění chuti použijte na osmažení cibulky a párků sádlo. Místo sladké mleté papriky vyzkoušejte uzenou. Má silnější aroma. Milovníci pikantní chuti mohou přidat i špetku pálivé. Vývar používejte chladný, u teplého hrozí, že v polévce vzniknou hrudky.

Párky, párky a zase párky…

Již z názvu se dá odvodit, že polévka získala své označení právě díky tomu, že se do ní přidávají frankfurtské párky. Ovšem pokud právě tyto nemáte, není to podmínka, která by vám měla zabránit v tom, si oblíbenou polévku připravit z jakéhokoli kvalitního párku.

  • Tato uzenina je chloubou Německa a od roku 1929 získala ochrannou známku, proto označení „frankfurter“ smí používat pouze ty párky, které jsou vyrobené v okolí Frankfurtu nad Mohanem.
  • Jejich historie sahá ještě mnohem dál – podle dochovaných písemných záznamů kronikáře Lersnera se párky ve Frankfurtu prodávaly už v roce 1487.
  • Jejich původní podoba připomínala naše dnešní klobásy – maso mělo hrubší konzistenci, protože se sekalo ručně noži na špalcích a po smíchání s kořením a solí se plnilo do vepřových nebo hovězích střívek.

  • S nástupem techniky a zavedením sekacích a mělnících strojů získaly párky jemnější strukturu, kterou bylo snazší plnit do tenkých ovčích střívek, dovážených z Persie a Afghánistánu.
  • Němci si frankfurtery zamilovali a s objevem konzervace ve slaném nálevu se mohly párky exportovat až do Japonska nebo Ameriky.
  • Do Čech se tato uzenářská pochoutka dostala přes Vídeň, kde rakouský uzenář Johan G. Lahner začal originální recepturu poměrně zdařile kopírovat a prodávat pod označením „Wiener Würstel". U nás zdomácněly pod označením vídeňské párky.

Zdroje informací: Magazín Apetit, Český svaz zpracovatelů masa

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?
  • Kvízy

KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?

Pochutnáváte si celý advent na vaječném koňaku, od dětí loudíte kousek trdelníku, nemůžete se dočkat silvestrovských chlebíčků a vaším guilty pleasure je krevetový koktejl? Jak vám rozumíme! A pokud si navíc nemůžete pomoct a v každé...
AD
Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!
  • Zajímavosti

Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!

Říká se, že dobrý kuchař nikdy neviní své nástroje. Ale přiznejme si, kdo z nás nezažívá frustraci, když pátrá po té správné pánvičce schované někde mezi hromadou jiného nádobí? Pokud vaše kuchyň občas připomíná přeplněnou skříň, které...