Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 9. díl: Francouzské brambory a chlupaté knedlíky jako příjemné retro

Týdenní úsporná kuchařka 9. díl: Francouzské brambory a chlupaté knedlíky jako příjemné retro
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

1. Francouzské brambory se sýrem

Mezi stálice české kuchyně jednoznačně patří francouzské brambory. Z pár základních surovin připravíte jídlo, které rozhodně uspokojí nejen váš žaludek, ale i chuťové buňky. Do receptu jsme místo uzeného použili šunku a na provonění slaninu. Vše je navíc zasypané strouhaným sýrem, který na povrchu vytvoří neodolatelnou křupavou krustu.

  • Pokud máte chuť, nebojte se přisypat hrst povoleného mraženého hrášku nebo na plátky nakrájeného pórku. Obojí pozvedne francouzské brambory o další level výš.

2. Míchané karbanátky s kapustou a zázvorem

Kapusta byla po dlouhou dobu považovaná jako jídlo pro chudé, a právě tato nálepka ji na oblibě příliš nepřidala. Přitom jde o skvělou surovinu, která obsahuje řadu prospěšných vitamínů (především vitamín C) a také další nezbytné minerální látky, jako železo, vápník, draslík, ale i velmi důležitou kyselinu listovou.

  • Masovo-zeleninové směsi dodá pikantní chuť strouhaný čerstvý zázvor.
  • Čerstvě osmažené karbanátky podávejte například s bramborovou kaší, ale chutné jsou i studené, jako součást pohoštění nebo svačina na cesty.
  • Nevyužitou část kapusty využijete do polévky, salátu nebo jako zelenou složku do dalších pokrmů. Rozkrojená hlávka vydrží v lednici klidně až týden.

3. Zapečené ovesné palačinky s tvarohem a rozinkami

Sladká hlavní jídla jsou stále v kurzu. Tyto palačinky jsou navíc z mletých ovesných vloček, které obsahují více vlákniny než klasická pšeničná mouka, a proto více zasytí. Abychom vám jejich přípravu usnadnili, v receptu najdete také videonávod, jak připravit dokonalé palačinky.

4. Chlupaté knedlíky

Jak máme v popisku receptu uvedeno, právě se ocitáme na polovině cesty mezi bramborovými knedlíky a slovenskými haluškami. Chlupaté knedlíky jsou charakteristické svým oslizlým povrchem a drobnými střapečky, které během vaření vznikají díky škrobu obsaženým v bramborech.

  • I v tomto případě platí, že pokud se pustíte do přípravy chlupatých knedlíků, nachystejte si jich víc do zásoby a nesnědené porce zamrazte.
  • Způsob servírování se nebojte všemožně měnit. Chutné jsou kombinace kysané zelí a slanina, měkký tvaroh a smažená cibulka, dušené zelí a škvarky aj.

5. Mrkvové placičky s bylinkovým dipem

Někdy zkrátka není velký hlad a pro tento případ se hodí mít v záloze recept na zeleninové placičky. Tyto mrkvové jsou ultra rychlé a do třiceti minut sedíte u stolu a namáčíte křupavé placky do lahodného dipu. Servírovat je můžete taky s bramborami, stejně jako květákové placičky.

  • Pokud vás omrzí chuť tymiánu a česneku, nahraďte je příště kari kořením nebo mletým koriandrem.  

6. Zelná polévka s houbami a kroupami

Tak trochu jiná zelná polévka, než na jakou jsme zvyklí. Tato je na rozdíl od klasické zelňačky ze syrového zelí. Pokud ho nechcete kupovat a zbyla vám kapusta z předešlých karbanátků, klidně ho nahraďte tou.

  • Jestliže máte kroupy zamražené, pak máte časový náskok. Ale stejně tak je může zastoupit zbytek uvařené rýže nebo pohanky.

7. Špagety s čočkovou omáčkou a měkkým sýrem

Čočková omáčka a špagety? Proč ne. Tuto kombinaci rajčatové omáčky s vůní a chutí Itálie ocení nejen vegetariáni. Navíc rozdrobený měkký sýr na povrchu přidá další strukturu a doplní tak nečekaný chuťový zážitek.

Zdroj informací: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč