Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak naložit s klobáskou? Šup s ní do jídla! 10 skvělých receptů

Maďarský ,šoulet‘
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Kolik různých druhů klobásek znáte? Která je nejlepší? Výrobků z mletého masa ve střívku existuje nespočet. Liší se zejména druhem masa, hrubostí mletí a zpracováním. Klobásky, ať už domácí nebo kupované, sušené, uzené či čerstvé, skvěle poslouží jako studená chuťovka i teplý hlavní chod. Dodají chuť polévkám i pokrmům z luštěnin nebo si je můžete vychutnat jen tak třeba grilované.

  • Do jídel typu eintopf se klobásy hodí klobásy všeho druhu. Vznikne tak spoustu porcí vynikající guláše, kterým nasytíte všechny účastníky výpravy. Postačí pár dalších surovin jako je cibule, česnek, čerstvě nasbírané houby, sladká paprika, brambory, smetana, sůl a pepř. 
  • Přidejte jakoukoli klobásu ke konzervě rajčat a fazolí a máte o dokonalý kotlík postaráno.
  • Choucroute je vydatná pochoutka z Francie. „Šukrut“ je směs kysaného zelí, které se společně s bramborami, uzeným masem a klobásami pomalu dusí v jednom hrnci. Jakou klobásku použijete, je na vás. Tradiční receptura obsahuje frankfurtskou a štrasburskou klobásu nebo francouzské klobásy montbéliard a morteau.
  • Kapustnica je hustá zelná polévka ze Slovenska. Její složení se liší region od regionu, ale vždy v ní najdete kysané zelí a a paprikovou klobásu.
  • Bigos je polské národní jídlo, které je směsí masa, klobás, dvou druhů zelí (kysané a hlávkové), hub, cibule a koření (sůl, pepř, paprika, nové koření). Dusí se sedm hodin, nejlépe chutná den nebo dva uleželý a podává se nejčastěji s chlebem.

Tradiční vinná či bílá klobása nejen na Vánoce

Jemně navinulá klobása se hodně podobá bílé bavorské klobáse. Tvoří ji směs vepřového (někdy i hovězího) masa, bílého pečiva rozmočeného ve vodě či mléce, bílé víno (nejlépe odrůda Muškát), muškátové koření, citronová kůra, sůl a pepř. Je tepelně neopracovaná, proto je vždy potřeba ji upéct nebo osmažit.

  • Bílá kolbása se zpravidla se stáčí do spirály a následně smaží nebo peče. Častou úpravou je obalování bílé klobásy v trojobalu, podává se s bramborovým salátem, brambory nebo bramborovou kaší.
  • Bratwurst nejlépe chutná na grilu s hořčicí a bílým pečivem.
  • Můžete ji však využíti jako efektní náplň do quiche.

Na topinku jedině čabajku

Sušená klobása čabajka  pochází z Maďarska a je známá svým sytě červeným odstínem a pikantní chutí. Nejlepší je jen pokrájená a podávaná s pečivem jako chuťovka. Obsahuje maso, mletou papriku (sladkou i pálivou), kmín a česnek. Maďaři jsou na její recepturu náležitě hrdí.

  • Na topinkách potřených česnekem si bude čabajka skvěle rozumět s osmaženou kapustou.

Rychlá pasta a salsiccia

Tuhle syrovou klobásku najdete napříč celou Itálií v mnoha regionálních variantách. Salsiccia (vyslovujte „salsiča“) představuje hrubě namleté maso ve střívku, ze kterého se v některých receptech vymačkává.

  • Vyrábí se z nahrubo nasekaného masa (vepřové, telecí, hovězí nebo jehněčí) a soli, ale často se do ní přidává i červené víno a koření (pepř, koriandr či fenykl).
  • Stejným typem klobás jako salsiccia jsou britské snídaňové klobásky, které se opékají a jsou nedílnou součástí anglické snídaně Full English Breakfast
  • U nás se jim nejvíce podobají vepřové grilovací klobásky. Vybírejte ty, které mají co vysoký obsah masa.

Temperamentní chorizo ze Španělska

Pikantní sušená klobása chorizo v základu obsahuje vepřové maso a papriku. Lahodné je pokrájené a podávané k vínu jako tapas, správný říz ovšem dodá i teplým pokrmům.

  • Pokud jste navštívili Španělsko, určitě jste se s chorizem setkali v tradiční paelle či španělské bramborové omeletě, kterou si můžete dát ke snídani, lehkému obědu i jako jednoduchou večeři.
  • Chorizo se skvěle hodí i do salátů, například s rajčaty nebo s kalamáry.

Je libo klobásu opracovanou nebo čerstvou?

Klobásky se řadí mezi masné výrobky, jimiž se zabývá vyhláška č. 69/2016 Sb. Klobásky, které můžete koupit, spadají do jedné z kategorií:

  • Tepelně opracované – můžete je jíst rovnou za studena, většinou se ohřívají ve vodě nebo opékají (například ostravská klobása).
  • Tepelně neopracované určené k tepelné úpravě – před konzumací je potřeba je opéct na pánvi nebo grilovat (vinná klobása, britské snídaňové klobásky).
  • Trvanlivé tepelně opracované – je možní jíst rovnou i použít do vaření (klobásy typu salám vysočina).
  • Trvanlivé fermentované – mohou se jíst rovnou, vyrábějí se sušením, během kterého maso zraje (například čabajka nebo dunajská klobása).

Co se týče konkrétních požadavků, věnuje se česká vyhláška dvěma druhům klobás, a to ještě jen v některých ohledech, jako je minimální obsah masa a maximální podíl tuku.

  • Ostravská klobása – tepelně opracovaný masný výrobek, který musí obsahovat nejméně 60 % vepřového masa a max. 35% podíl tuku.
  • Dunajská klobása – trvanlivý fermentovaný masný výrobek z hovězího a vepřového masa, který musí obsahovat nejméně 14 % čisté svalové bílkoviny  a 55% podíl tuku. 

U jiných klobás je receptura výlučně v rukou výrobce. Konkrétní složení, výživové údaje a druh výrobku se však vždy uvádí na etiketě výrobku.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč