Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 2. díl: Palačinky trochu jinak i fazolové placičky

Týdenní úsporná kuchařka 2. díl: Palačinky trochu jinak i fazolové placičky
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně! 

Maso je drahé, ale nikdo netvrdí, že bychom ho měli jíst každý den. Do týdenního jídelníčku ho budeme zařazovat maximálně třikrát. Zaměříme se na luštěniny, vydatné polévky i sezónní zeleninu či ovoce. 

Další díl naší Týdenní úsporné kuchařky najdete zde.

1. Domácí špagety se sugem

Špagety jak od italské babičky, které zahřejí a zároveň zasytí. Ti z vás, kteří si během rajčatové sezony připravili omáčku sugo, mají v tomto receptu značnou výhodu. V opačném případě vám postačí konzervovaná rajčata, uvedené koření a domácí těstoviny klidně nahraďte kupovanými.

  • V receptu jsou uvedené čerstvé bylinky. Pochopitelně lze využít i sušené, ovšem pokud se o ty v květináči budete starat, nějaký čas vám vydrží a určitě je použijete i do dalších pokrmů. Parmazán klidně vynechejte nebo nahraďte ‚veganským parmazánem‘ tedy opraženou strouhankou.

2. Polévka ze žlutého hrachu s mrkví

Výhoda žlutého loupaného hrachu je ta, že ho není nutné předem namáčet a navíc, protože je zbavený slupky, má i menší nadýmavé účinky. V kombinaci s mrkví nebo dýní je naprosto neodolatelný.

  • Opražená semínka můžete zvolit podle své libosti a chuťových preferencí. Podobný křupavý efekt zastoupí i opražené krutony ze staršího pečiva. Pokud jste si na předchozí recept pořídili čerstvou bazalku, přidejte ji do polévky místo majoránky. Rázem získá lehce italskou chuť.

3. Zpečené palačinky plněné tvarohem

Sladké palačinky, které vás vrátí do dětství. Jsou plněné jemnou tvarohovou náplní s rozinkami a ochucené pravou vanilkou. Tu v receptu můžete klidně vynechat nebo ji nahradit mletou skořicí.

  • Doporučujeme si připravit palačinkové těsto z dvojí dávky, než je uvedeno v receptu. Když si je namažete ovocnou zavařeninou, poslouží jako snídaně i sladká svačina do práce a do školy.
  • A pokud jste do těsta nepřidali cukr, můžete si je připravit i mnoha slaných variantách.

4. Smažená rýže s vejci

Smažená rýže je naprostá rychlovka, kterou se hodí mít v záloze, pokud zrovna nestíháte. Během doby, než se uvaří rýže, připravíte základ z ostatních ingrediencí a na závěr společně promícháte.

  • Pochopitelně lze rýži vyměnit za jinou obilninu. Chutné jsou také jáhly, pohanka, kuskus, kroupy nebo jejich mix.
  • Zkuste si pohrát i s kořením. Někdy postačí jen pepř a sůl, jindy přidejte kari nebo jen uzenou červenou papriku.

5. Fazolové placičky s kukuřicí

Fazole jsou zdrojem rostlinné bílkoviny a také plné vlákniny, proto velmi dobře zasytí. Pokud tento recept plánujete den předem, vyplatí se místo konzervovaných fazolí použít sušené, které přes noc namočíte. Vyjdou levněji.

  • Ráno vodu slijte a luštěninu uvařte. Placičky můžete jíst s bramborovou kaší a zbylé si zabalte na druhý den jako svačinu. Mexickou omáčku nahraďte klidně oblíbeným dresinkem.

6. Zapečené těstoviny se žampiony

Zapečené těstoviny se v české kuchyni drží v oblíbenosti na předních příčkách. S nejrůznějšími obměnami je můžete péct stále dokola. Směs lze zalít smetanou, nebo rozšlehanými vejci s trochou mléka. V tomto případě jsme použili bešamel, který je stejně lahodný.

  • Žampiony si kupte přesně na váhu, ty předem zabalené vycházejí často cenově dráž a navíc by vám mohly i zbýt.

7. Bramborový salát s řepou a kyselým sleděm

Bramborový salát nemusíte jíst pouze o Vánocích. Tento recept je toho důkazem. Obsahuje červenou řepu a také kyselou rybu, která sladké chuti vařené řepy příjemně kontrastuje. Vařená vejce dodají sytící efekt a jablíčko salát příjemně osvěží.

Zdroj: Apetit

Další inspiraci na levná jídla najdete pod článkem.

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč