Dnes pro vás máme pozvánku do mléčného baru. Budapešťská pomazánka patřila v jeho nabídce ke stálicím od 50. let minulého století. Recept na ni je jednoduchý a stačí do něj jen pár surovin, které nejspíš máte doma. Paprikovou pomazánku si zamilují i děti.
Mléčné bary se v rozrůstaly v poválečném období a navazujících letech, aby obyvatelstvu nabídly rychlá výživná jídla z mléka plná vápníku. Z mnohých z nich se později staly lahůdky, které z jídelníčků nezmizely dodnes. Patří k nim i budapešťská pomazánka z tvarohu, másla, cibule a papriky.
Pod názvem budapešťský krém ji uvádí normovací receptury z 60. let pro mléčné nápoje a jídla. Složení pomazánky je podle nich opravdu minimalistické.
- Jako základní surovina zde figuruje měkký tvaroh. Zajímavostí postupu je, že se doporučovalo tvaroh nejprve prolisovat, aby získal jemnější konzistenci.
- Poté se šlehá s máslem a mlékem. Hotový krém se dochutí solí, pokrájenými nakládanými červenými paprikami a cibulí.
- Další zajímavostí přípravy je, že cibule se nekrájí na drobné kostičky, ale nahrubo strouhá .
- Při přípravě z dnešních surovin doporučujeme držet se měkkého tvarohu, který se prodává v alobalovém obalu. Tvarohy ve vaničce příliš řídké, proto je lepší nejdřív zbavit tvaroh vody vykapáním například přes plátěnou utěrku.
Kuchařky z 60. let doporučují pomazánku podávat s čerstvým chlebem. V modernější verzi ji použijte jako základ pro chlebíčky a jednohubky. Pomazánka je hustá, výborně se hodí do obložených chlebů i plněných housek a baget, protože z pečiva nevytéká ani ho nerozmáčí. "Budapešť" můžete podávat i jako dip spolu s miskou crudités (nakrájených kousků křupavé zeleniny, jako jsou mrkev, řapíkatý celer, okurka, paprika a další).
Sladká mletá, nebo nakládaná paprika?
Možná si říkáte, že je v předchozím receptu chyba. Kde je sušená mletá paprika? Opravdu v něm nechybí. Podle norem z 60. let do budapešťského krému patřily pouze nakládané kapie, mletá paprika se přidávala do liptovské pomazánky. Nicméně i socialistické receptury se postupem času měnily, jak se měnila dostupnost surovin i technologie, a tak v normovací kuchařce z 80. let už v budapešťském krému mletou papriku najdete.
Maďarský körözött a liptovská pomazánka
Budapešťský krém vychází z tradiční brynzové pomazánky, kterou pod názvem körözött připravují v Maďarsku. Původně byla oblíbenou pochoutkou pastevců a chovatelů. Ti jedli brynzu tak často, že se jim v čisté variantě omrzela a začali ji ochucovat paprikou, cibulí a ředit zakysanou smetanou.
Liptovskou pomazánku z brynzy a papriky údajně poprvé namíchali na slovneském Liptově. Körözött a liptovská pomazánka se sobě chuťově blíží, někdy jsou recepty dokonce totožné.
- Maďarský název körözött odkazuje na smíchání všech ingrediencí. Tato verze pomazánky obsahuje kromě brynzy také menší množství zakysané smetany a másla, dále cibuli, mletou sladkou papriku a mletý kmín.
- Pomazánka körözött má mnoho různých variant, v některých se do ní přidávají kapary, hořčice nebo dokonce pivo.
- Přestože původně patřila k potravě pastevců, dnes patří k typickým maďarským pochoutkám.
Zdroje informací: časopis Apetit, Česká kuchařka (Juliana A. Fialová)