Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Inspirujte se našimi svatebními dorty a dezerty nebo si je na svatbu upečte sami

Inspirujte se našimi svatebními dorty a dezerty nebo si je na svatbu upečte sami
ZDROJ: Getty Images

Příprava sladkého baru na svatbu je náročná disciplína s jasnými pravidly. Měl by nabídnout dezert po obědě, něco do ruky na party, drobnost do výslužky, a především korunu vší svatební krásy – několikapatrový dort! Máme pro vás spoustu nápadů, čím svatebním hostům osladit život. Od klasiky v podobě svatebních koláčků až po originální dezerty do skleniček.

Nevěsty milující romantický styl zajásají nad sladkými krajkovými motivy, které jsou opět trendy. Na své si ale přijdou i ty, které touží po barevnější svatbě ve stylu ombré nebo zlatých luxusních odstínů. Na trendy a nápady jsme se zeptali odborníků z portálu Svět cukrářů.

Krajka a volánky pro romantické duše

Motiv krajky je oblíbeným nejen u svatebních šatů, ale také u dortů. Na výběr je více možností provedení. Pokud se pár chce držet při zemi, je možné akcentovat jen některé detaily. Jestli však patříte mezi ty, co propadli kouzlu krajky, nebojte se pořádně vyřádit a ozdobit každé patro dortu.

  • S barvami se však doporučuje nakládat opatrně, protože nejvíce si tato dekorace rozumí s tlumenými tóny a pastelovými barvami. Z pohledu odborníků je pak možné krajku na dortu vytvořit různými technikami.

„Krajku je možné vytvořit buď ze speciální jedlé hmoty na krajky, ale pokud máte trpělivost a netrváte na co nejjemnějších tvarech, tak i z marcipánu či fondánu. Jednoduše nám s tím pomohou buďto speciální strukturované válečky, vypichovačky či plastové šablonky. S nimi krajku nejprve vytvoříme a až pak jí samotný dort zdobíme. Další možností jsou silikonové krajky, které už přímo otiskujeme na předem fondánem potažený dort,“ vysvětluje Michal Kubíček, majitel cukrářského portálu Svět cukrářů.

Barvy na dortech a okázalost

Pokud chcete extravagantnější dort, buďte nápadití a vnímejte dort jako malé umělecké dílo. Skvělý efekt dokáže vytvořit tzv. ombré zdobení, kde zvolené barvy krásně přecházejí jedna ve druhou. Jak na to?

  • Tvoření duhového zdobení usnadňují takzvané dvoukomorové cukrářské sáčky a špičky, kdy do každé z komor můžete dát současně jeden barevný odstín.
  • Kromě ombré je trendy i zdobení ve stylu malby akvarelovými či gelovými barvami. K nanášení se dá použít buď houbička, nebo štěteček, podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout.

Jestliže toužíte mít pompézní dort, správný hollywoodský look dodají každé recepci metalické odstíny, které nádherně odrážejí světlo a třpytí se.

  • Metalické barvy jsou univerzální v tom, že se dají kombinovat s různým provedením dortu – společně se vzorem krajky působí opulentně, zatímco ve spojení s jednoduchým geometrickým tvarem moderně a svěže.
  • Pokud je na vás celozlaté provedení příliš, metalické akcenty mohou zdobit jen části dortu nebo můžete použít jedlé třpytky, které jsou decentní.

Úchvatné sweet bary

Fenoménem poslední doby se staly i tzv. sweet bary – koutky plné sladkého pokušení, kterému ani největší dietář neodolá.  Jaké pochoutky se ve sweet baru objevují nejčastěji?

  • Sweet baru většinou dominuje dort, který doprovázejí malé dezerty jako tartaletky, makronky nebo lehké meringues či pusinky.
  • Děti jistě ve sweet baru nadchnou cake pops. Tyto cukrovinky můžete pomocí barevných čokoládových polev a posypek, třpytek či perliček.
  • Radost malým i dospělým jistě udělají i sušenky potažené fondánem, které je možné servírovat  buď na klasickém podnose, nebo stejně jako cake pops na špejlích.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food, Tasty

Skryt pre seznam