Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
3.8/5 Počet hodnocení: 366
Více než hodinu Pro zkušené 20-25 ks v jedné barvě

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 4007 kcal
Bílkoviny 34 g
Sacharidy 319 g
Tuky 272 g
Vláknina 14 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Zajímavý variant rozkošného francouzského dezertu - makronky, vás krok za krokem naučí cukrářka Zuzana Dvořáková.

Suroviny

mandle 120 g
jemně mleté
cca ze 3 vajec, nejlépe den odleželých v ledničce
červené (odstín Claret značky Sugarflair), do každé dávky jiné množství barvy
Na krém
máslo 250 g
suchý sekt

Postup

1

Mleté mandle smíchejte s moučkovým cukrem, rozmixujte v mixéru a pak přesejte přes cedník. Výsledek by měl připomínat hladkou mouku, což přispěje k tomu, že budou makronky hladké.

2

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem do měkké pěny, přidejte barvu a vyšlehejte pevný sníh.

3

Směs mandlí a cukru přisypte do sněhu a stěrkou míchejte, dokud těsto není hladké, řídké, ale stále pevné. Roztékat se musí jen pomalu, pokud ho přemícháte a bude příliš tekuté, na plechu se rozteče a makronky budou placaté.

4

Těsto dejte do cukrářského sáčku a nastříkejte na plechy s pečicím papírem – dělejte kolečka o průměru 4,5cm.

5

Makronky nechte důkladně zaschnout – při doteku se nesmějí lepit. Zasychání může trvat různě dlouho (30–60 minut), podle vlhkosti prostředí. Předehřejte troubu na 150 °C. Pečte 10–12 minut.

RADY CUKRÁŘKY:

ušlehejte tuhý sníh z bílků a přidejte barvivo

Šlehání: Sníh do těsta musí být dostatečně pevný, nesmíte ho však přešlehat, protože jinak se začne rozpadat. Nejlepší je šlehat bílky tak dlouho, dokud se nezačnou tvořit měkké špičky, a pak zašlehávat barvu.

Barvení: Makronky se nejčastěji barví potravinářským barvivem. Ideální jsou práškové barvy, ale jsou drahé. Dobrá je tuhá gelová barva např. značky Sugarflair. Gelovky zn. Wilton bývají řídké, a když jich dáte moc, ovlivní konzistenci těsta. Barvu volte, aby ladila s příležitostí či náplní, a počítejte s tím, že pečením zesvětlá. 

NĚCO NAVÍC

Ochucené makronky: Ochutit a zároveň obarvit můžete makronky např. kakaem (přidejte 1 lžíci kakaa a uberte necelou lžíci mandlí), čajem matcha (stačí čajová lžička) anebo pistáciemi (polovinu mletých mandlí nahraďte pistáciemi), makronky pak budou pěkně světle zelené.

přidejte mandle a vytvořte těsto

Míchání těsta: Míchání je jeden z klíčových momentů celé výroby makronek. V průběhu míchání začne těsto řídnout a vy musíte odhadnout správný moment, kdy s mícháním přestat. Bude-li těsto málo řídké, budou makronky hrubé a nevzhledné. „Přísady se nespojí, makronky hůř zasychají a mohou v troubě popraskat,“ varuje Zuzka a dodává: „Správná konzistence se přirovnává k tekoucí lávě, těsto by se nemělo trhat, ale pomaloučku stékat.“

Mandlová směs: Pokud máte možnost, mixujte mandle s cukrem v klasickém mixéru na koktejly. Výsledná konzistence směsi bude ještě jemnější. V případě těsta na makronky platí, že čím jemnější, tím budou lepší.

nastříkejte makronky

Jedna jako druhá: Udělat makronky tak, aby byla jedna jako druhá, vyžaduje cvik. Naštěstí existuje pár fíglů pro začátečníky – na pečicí papír si můžete předkreslit kolečka nebo si koupit (či vytisknout) předkreslenou šablonu, kterou dáte pod pečicí papír. Před pečením ji nezapomeňte vyjmout! Na makronky použijte sáček s trubičkou o průměru 1 cm.

Stabilní plech: „Aby se vám pečicí papír na plechu neprohýbal a neposouval, přilepte ho k plechu trochou makronkové hmoty,“ radí Zuzana. „Stačí dát do každého rohu trochu a papír na plechu pěkně uhladit.“

6

Máslo s cukrem vyšlehejte do světlého krému a pak postupně zašlehávejte sekt pokojové teploty. Na kvalitě vína určitě nešetřete, sektu v krému není málo a dodává mu nejen lehkost, ale i chuť. „Použít můžete jakékoli bublinky, klidně i růžové, fantazii se meze nekladou,“ říká Zuzana.

7

Makronky rozložte na pracovní plochu, na spodní stranu poloviny z nich nastříkejte do středu krém a přiklopte zbylými makronkami.

8

Opatrně stlačte tak, aby se krém dostal až ke krajům. Dejte pozor, abyste křehkou makronku nerozmáčkli!

MĚLI BYSTE VĚDĚT...

Bílky nechte odležet alespoň 24 hodin, lépe se vyšlehají a sníh je pevnější. Obsahují méně vody, a proto makronky rychleji zaschnou. Použít můžete i uschované zmražené bílky.

Vláčnost Pokud se makronky lehce nedopečou a nejdou vám pak oddělit od papíru, nechte je stát do druhého dne, pak se budou lépe odlupovat. Pokud jsou po upečení tvrdé, nelekejte se, po rozložení budou krásně vláčné.

Rozležení Makronky plňte 12 hodin před tím, než je budete podávat, potřebují se dostatečně rozležet. Trvanlivost makronek se liší podle krému. Se šampaňským krémem vydrží v chladu do druhého, maximálně třetího dne, jiné mohou vydržet i 4 dny. Upečené nenaplněné makronky uschovejte ve vzduchotěsné nádobě nebo je zamrazte.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/5 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/5

Komentáře

26.01.2021 12:56

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakým způsobem mají být bílky odleželé? Zvážím si množství, dám do misky, zadělám potravinářskou folií, dám přes noc do lednice a další den hned studené z lednice vyšlehat? Nejsem si jistá, zda mají být bílky zadělané potravinářskou folií a teplotou bílků. Děkuji předem za odpověď!

27.01.2021 10:55

Dobrý den, paní Veselá,
naopak – oddělte bílky od žloutků a bílky uložte na den do lednice. Přikryli bychom je spíše třeba papírovou utěrkou, na fólii bude kondenzovat voda. Pár hodin předtím, než začnete makronky připravovat, bílky z lednice vyndejte a nechte dojít do pokojové teploty. Poté si odvažte 90 g a dál postupujte podle receptu.
Jde o to, že makronky by se neměly připravovat z naprosto čerstvých vajec, ale spíše ze starších. Proto je dobré nechat bílky odležet, aby trochu „povolily“ a přišly o část vody. Myslím, že někdo tomu říká staření.
Kolegyně dokonce přebytečné bílky, které jí zbývají při pečení nebo výrobě zmrzliny, mrazí, a z těch pak po rozmražení s úspěchem peče makronky. Ale to je spíš tip, kdybyste nevěděla, co s přebytečnými bílky.

Držíme palce, ať se makronky povedou,
redakce Apetitu

03.05.2017 21:35

Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat, zda péct makronky na spodní a horní pečení, nebo na horkovzduch? Děkuji za odpověď.

04.05.2017 15:09

Dobrý den, makronky pečte určitě na spodní a horní pečení. Hezký den za redakci Apetitu přeje, Eva.

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč