Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 51. díl: Noky, bulgur i brambory jsou hvězdami dnešní kuchařky, tvrdí Katka

Týdenní úsporná kuchařka 51. díl: Noky, bulgur i brambory jsou hvězdami dnešní kuchařky, tvrdí Katka
ZDROJ: Apetit

Většina maminek (a nejen ony) mi dá jistě zapravdu, že neustále vymýšlet nová jídla je horší než jejich samotné vaření – navíc pokud každému chutná něco jiného. I v dnešní týdenní úsporné kuchařce jsem se snažila vybrat rozmanité pokrmy, které vám mohou být přinejmenším inspirací a zároveň příliš neprovětrat vaši peněženku.

1. Batátové noky s ricottou

Noky jsou vděčné téma, které v sobě ukrývá nekonečno možností, jak si s nimi v kuchyni pohrát. Nejen během jejich samotné přípravy, ale také při volbě doprovodných surovin. V tomto receptu redakce vsadila na osvědčenou klasiku v podobě slaniny, šalvěje a zelených listů, konkrétně kadeřávku. Ale plnohodnotně ho zastoupí i na proužky nakrájená kapusta nebo mladý špenát.

  • Parmazán případně nahraďte jeho levnější variantou, ale určitě ho z receptu nevynechávejte. Dodává mu zásadní chuťový rozměr. Navíc s ním počítáme ještě v následujících receptech.

2. Kedlubnová polévka s řeřichou

Přestože jsou kedlubny známé především jako jarní zelenina, tak ale podobně jako pro ředkvičky je jejich druhou sezónou právě podzim. A ten je ideální příležitostí proměnit tuto křupavou a slaďoučkou zeleninu v sytou polévku. Navíc zpracujete i kedlubnové listí, ze kterého společně ještě s dalšími bylinkami připravíte chutné pesto, ozdobu tohoto zeleninového krému.

  • Víte, že si řeřichu můžete vypěstovat doma? Semínka jsou celoročně k zakoupení v zahradnických potřebách i hobby marketech.
  • Stačí je jen vysypat do misky vystlané vatou a neustále udržovat vlhké. Do týdne budete mít za oknem krásnou zelenou zahrádku plnou vitamínů.

3. Zeleninové lasagne z grilu s troškou bulguru

Tato vegetariánská verze lasagní nadchne i nejzarytější masožravce. Nepotřebujete do ní tradiční těstoviny, ty nahradí grilovaná kolečka cukety a lilku. Přebytečná tekutina, kterou zelenina během pečení vyloučí, se vsákne do bulguru. Toho budete potřebovat pouze čtyři lžíce, zbytek si ponechejte na následující recept.

  • V seznamu surovin naleznete až tři druhy sýrů. Pochopitelně i jejich množství a rozmanitost lze omezit na přijatelné minimum.

4. Bulgurové ‚rizoto‘ se šunkou

Přesně jak uvádí popisek receptu, jedná se o superrychlé a jednoduché jídlo, které je zdravé, výživné a jednoduché na přípravu. Dodala bych snad jen, že chřest pochopitelně vynechejte a podle chuti nahraďte třeba zelenými fazolkami. Pokud neseženete, nebo ani nechcete kupovat krémovou fetu, zvolte jiný krémový sýr nebo ricottu.

5. Špenátové závitky

Špenátové závitky můžete servírovat jako malé pohoštění svým přátelům, anebo si je připravit, když nemáte hlad na velké hlavní jídlo. Směs špenátu, vejce, sýru feta a cibulky se podle uvedeného postupu zabalí do pšeničného těsta na jarní závitky. To je k dostání ve specializovaných obchodech, nebo si ho z mouky, vejce a studené vody můžete připravit sami podle uvedeného návodu receptu.

  • Další variantou je zvolit těsto listové. Chuť bude pochopitelně mírně odlišná, ale jistě ne špatná.

6. Bramborové vdolečky s mákem

Hledáte-li inspiraci na opravdu levná jídla, šáhněte po receptech našich babiček. Často kuchtily jen z toho, co si vypěstovaly a získaly od domácích hospodářských zvířat. Bramborové placky byly velmi často na stole našich předků, bez ohledu na to, jestli ve sladké nebo slané verzi.

  • Já vybrala tuto makovou variantu, ale jak je napsáno v sekci „Něco navíc“ lze vdolečky vylepšit slaninou nebo škvarky.

7. Šťouchané brambory s klobáskami a okurkami

Pokud jste v létě zavařovali okurky, tak teď se vaše úsilí zúročí. Společně s jarní cibulkou, petrželkou a kořením vdechnou šťouchaným bramborám úplně jiný rozměr. Lehce pikantní příloha se dokonale páruje s pečenou sekanou, masovými karbanátky nebo jako v tomto receptu s opečenou bílou klobásou.

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč