Bramborové knedlíky plněné uzeným masem
Do 90 minut
Snadné
Jak ušetřit na jídle? Třeba tím, že z jedné suroviny vytěžíme maximum a použijeme jí do víc jak jednoho receptu. Ukážeme si to na uzeném masem, kterým naplníte knedlíky a z vývaru uděláte polévku. Do té přidáte kroupy a ze zbylých pak připravíte kroupeto. Dýni zase zpracujeme do frittaty i krémové polévky.
Než se vrhnete na bramborové knedlíky, je nutné uvařit uzené maso. Použijte libovější bůček, krkovičku nebo plec. Vzniklý vývar rozhodně nevylévejte, protože si z něj v následujícím receptu uděláme výbornou polévku.
Právě teď nastává chvíle, kdy z obyčejného uzeného vývaru připravíte doslova výživnou bombu. Přidejte do něj kořenovou zeleninu, čerstvé i sušené bylinky, případně zbylé uzené a hlavně kroupy. Ty je lepší předem namočit, abyste zkrátili dobu varu. Ideálně už večer, ale klidně stačí alespoň na čtyři hodiny.
Mám ráda jídla typu „rýže s něčím“, kdy na pánvi osmažím cibulku, přidám zeleninu, někdy i maso a k tomu uvařené obiloviny. Často rýži a někdy také bulgur, pohanku nebo kroupy. Pokud si na improvizaci ze začátku netroufnete, vyzkoušejte tento recept z krup, mletého masa a špenátu.
Ačkoliv už je hlavní cuketová sezóna dávno minulostí, obchodní řetězce stále nabízejí tuto zeleninu za rozumnou cenu. A mě přijde škoda ji nevyužít. Třeba v tomto receptu na rychlé cuketové špagety s krémovou omáčkou. Jednou z ingrediencí je také parmazán, který do omáčky můžete nahradit jiným tvrdým strouhaným sýrem.
Frittata je silná vaječná omeleta, kterou si můžete dochutit podle toho, co máte rádi a čím disponuje vaše lednice. Je to ideální jídlo na zpracování nejrůznějších zbytků uzenin, zeleniny, sýrů, načatých konzerv (tuňáka, kukuřice, hrášek), hub atd.
A co se zbytkem máslové dýně? Pochopitelně polévku. Je rychlá, chutná a její nádherně oranžová barva k podzimu neodmyslitelně patří.
Jestli už nemáte na záhonku čerstvou majoránku, doporučuji nahradit ji čerstvým (ale klidně i sušeným) tymiánem. Jeho typické aroma se k dýni úžasně hodí a dochutí polévku natolik, že když místo kuřecího vývaru použijete vodu, nikdo si stěžovat nebude.
Když jsem o trhanci prvně slyšela, vzpomněla jsem si na své palačinkové začátky a hned mi bylo jasné, jak tenhle nešťastník ke svému jménu přišel. To ale nic nemění na jeho chuti a nejrůznějších možnostech, jak ho servírovat.