Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 45. díl: Jablka nepatří jen do štrúdlu. Přidejte je k masu nebo do polévky, radí Katka.

Týdenní úsporná kuchařka 45. díl: Jablka nepatří jen do štrúdlu. Přidejte je k masu nebo do polévky, radí Katka.
ZDROJ: Apetit

Chladné podzimní počasí se pomalu hlásí o slovo a my spíš než na svěží zeleninové saláty máme chuť se zahřát pořádným vydatným jídlem. Přesně taková jídla jsem sestavila i do dnešního dílu týdenní úsporné kuchařky. Najdete v něm krémovou polévku, pečené kuře, taštičky z bramborového těsta i placičky, do kterých zpracujete případné zbytky z lednice.

1. Kuře pečené na jablkách

Že jablka patří jen do moučníků? To ani náhodou! Jejich sladkokyselá chuť se výrobně pojí také s masem. Jedním z mnoha důkazů je tento recept na pečené kuře na jablkách se smetanovou omáčkou. Maso je jemné, křehké a jako přílohu doporučuji bramborovou kaši.

  • Kupte celé kuře a doma si ho rozdělte podle potřeby – většinou tak vychází levněji než pořídit už naporcované.
  • Z odřezků a skeletu si udělejte vývar, nebo je dejte zamrazit a uchovejte na později.

2. Špaldové halušky se zelím a tempehem

Jde o velmi chutný způsob, jak připravit halušky i pro vegetariány. Slaninu nebo uzené maso v tomto případě nahradí tempeh, což jsou fermentované sojové boby bohaté na rostlinnou bílkovinu. Výživovou stránku znásobí také výměna bílé mouky za špaldovou. Halušky získají sytou barvu, jemně oříškovou chuť a další minerály, které klasická pšenice neobsahuje.

  • Dušené zelí připravte podle receptu, ale pokud máte domácí kvašené zelí, sem s ním! S tempehem a haluškami si náramně rozumí.

3. Mac and cheese s květákem a kari

Americkou klasiku vylepšenou o vařený květák si zamilují i děti. Krémovitá konzistence, těstoviny a navrch křupavá krusta z panko strouhanky je neodolatelné spojení. Pokud se bojíte výrazně kořeněné chuti, kterou slibuje římský kmín, kari a hořčičné semínko, klidně jejich množství uberte nebo některé vynechejte úplně.

4. Polévka z pastináku a jablek

Krémové polévky jsou rychlé na přípravu, není nutné se zdržovat precizním krájením surovin a eliminujete nebezpečí, že by z ní strávníci vybírali neoblíbené kousky zeleniny. Navíc pastinák je oproti petrželi nasládlý a nemá tak výraznou kořeněnou chuť. V kombinaci s jablky vytvoří jemný krém, který navrch ovoní opečené listy šalvěje.

5. Čočkový salát s mrkvičkami a brynzou

Salát ze zeleniny a luštěnin je výživné jídlo, které nejen zasytí, ale také dodá vitamíny, minerály a vlákninu, tolik potřebné prvky pro naši odolnou imunitu. Zelená čočka puy se do salátů velmi dobře hodí, protože i po uvaření stále drží svůj tvar a oproti té klasické se tak rychle nerozvaří. Ale pochopitelně můžete použít jakoukoli čočku, kterou máte rádi. Pro úsporu času klidně i konzervovanou.

6. Placičky s cottagem, hráškem a šunkou

Určitě to znáte také, během několika dnů se v lednici nashromáždí nejrůznější zbytky potravin – od sýrů, uzenin, přes načaté konzervy až po syrovou zeleninu. A právě pro takové případy je dobré vytáhnout z rukávu eso v podobě receptu na tyto placičky.

  • Krom předepsaných ingrediencí přidejte i zbylý tempeh, pečené kuře, vařený květák, strouhanou mrkev a další.
  • Z koření vystřídejte bylinky, česnek, kari atd. Placičky díky těmto drobným obměnám budou chutnat pokaždé jinak.
  • Konzumujte je samotné, namočené do oblíbeného dipu, nebo s bramborovou kaší a zelným salátem.

7. Povidlové tašky z bramborového těsta

Jsou doby, kdy se nedokážu ubránit nostalgickým vzpomínkám na dětství a tyto tradiční jídla našich babiček si čas od času velmi ráda uvařím. Obzvlášť v sezóně švestek, kdy povidla bublají v hrnci a zbytek se mi už jednoduše nevejde do nachystaných skleniček. Bramborové těsto a švestková povidla jsou takoví „kamarádi do deště“, na které je spoleh, i když lednička téměř zeje prázdnotou.

Autorka článku: Katka Vávrová

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč