Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jarní jehněčí podle Apetitu aneb 20 nejlepších receptů na velikonoční pečínku

Jarní jehněčí podle Apetitu aneb 20 nejlepších receptů na velikonoční pečínku
ZDROJ: Apetit

Jehněčí maso patří odpradávna na velikonoční stůl. Do jídelníčků ho můžete zařazovat po celý rok, není důvod se bát jeho výraznější chutě a vůně. Poradíme vám, jak ho nejlépe upravit  máme recepty pro ty, kteří s jehněčím teprve začínají, i pro nejnáročnější strávníky. 

Jehněčí maso se sice v České republice nedostane, co se týče spotřeby, na vrchol, přesto do naší tradiční kuchyně patří. Jehněčí maso se na Velikonoce připravuje tradičně v neděli, tedy na Boží hod. Někteří amatérští kuchaři se mu vyhýbají, protože může mít specifickou vůni a chuť. Správnou přípravou se jí však lze vyhnout.

  • Jehněčí maso pochází z jehňat ve stáří okolo od 5 do 12 měsíců. Maso ze starších ovcí se označuje za skopové. Jehněčí maso poznáte podle růžové barvy. 

Aby jehněčí ‚nebylo cítit‘?

Před tepelnou úpravou je potřeba odstranit přebytečný tuk, který má specifickou – a pro někoho nelibou – chuť i vůni a po vychladnutí také nepříliš lákavou konzistenci. Aby maso nebylo po odstranění tuku vysušené, přidejte k jehněčímu špek nebo slaninu.

  • Základem jsou výrazné bylinky, které jehněčí maso doplňují a přebíjí specifickou chuť. Mezi ty nejvhodnější patří šalvěj, rozmarýn, tymián nebo medvědí česnek.
  • ‚Divokou‘ chuť a vůni můžete trochu neutralizovat i namáčením masa v mléce.
  • Specifický pach maso získává s přibývajícím věkem zvířat. Čím mladší, tím křehčí a bez odéru.

Tip redakce: Maso má při chladnutí tendenci tuhnout, proto ho doporučujeme podávat na nahřátých talířích.

Jak na kterou část?

  • Kýta je poměrně libová. Kýta s kostí se hodí se do omáček a na dušení, kýta bez kosti je vhodná na grilování a pečení. 
  • Kolínka na pečení zvolte raději zadní – jsou masitější a šťavnatější. Kolínka jsou vhodná ke konfitování.
  • Hřebínek z krku je část, která má nepravidelný tvar. Tato část masa je hodně prorostlá tukem. Lze ho péct i grilovat. 
  • Hřebínek z hřbetu je část, která má naopak velmi pravidelný tvar. Jde o libovou a šťavnatou část jehněčího masa. Ideální je péct hřebínek v celku, a poté z něj naporcovat jednotlivé kotletky. Ty se ale prodávají už i naporcované a v tom případě je můžete rychle opékat.
  • Plec je maso z přední části jehněte prorostlé tukem a je vhodné například na mletí a přípravu burgerů. Je také vhodná na guláš.
  • Svíčková je nejvzácnější kus jehněte má pouhých 80 až 100 g. Jako ostatní druhy svíčkové, je i jehněčí vhodná na minutkové přípravy.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: Redakce Apetit