Nová registrace Zapomenuté heslo

Jarní jehněčí podle Apetitu aneb 20 nejlepších receptů na velikonoční pečínku

12. 4. 2022
Jehněčí plec nadivoko s domácími papardelle
Apetit

Jehněčí maso patří odpradávna na velikonoční stůl. Do jídelníčků ho můžete zařazovat po celý rok, není důvod se bát jeho výraznější chutě a vůně. Poradíme vám, jak ho nejlépe upravit  máme recepty pro ty, kteří s jehněčím teprve začínají, i pro nejnáročnější strávníky. 

Jehněčí maso se sice v České republice nedostane, co se týče spotřeby, na vrchol, přesto do naší tradiční kuchyně patří. Jehněčí maso se na Velikonoce připravuje tradičně v neděli, tedy na Boží hod. Někteří amatérští kuchaři se mu vyhýbají, protože může mít specifickou vůni a chuť. Správnou přípravou se jí však lze vyhnout.

  • Jehněčí maso pochází z jehňat ve stáří okolo od 5 do 12 měsíců. Maso ze starších ovcí se označuje za skopové. Jehněčí maso poznáte podle růžové barvy. 

Aby jehněčí ‚nebylo cítit‘?

Před tepelnou úpravou je potřeba odstranit přebytečný tuk, který má specifickou – a pro někoho nelibou – chuť i vůni a po vychladnutí také nepříliš lákavou konzistenci. Aby maso nebylo po odstranění tuku vysušené, přidejte k jehněčímu špek nebo slaninu.

  • Základem jsou výrazné bylinky, které jehněčí maso doplňují a přebíjí specifickou chuť. Mezi ty nejvhodnější patří šalvěj, rozmarýn, tymián nebo medvědí česnek.
  • ‚Divokou‘ chuť a vůni můžete trochu neutralizovat i namáčením masa v mléce.
  • Specifický pach maso získává s přibývajícím věkem zvířat. Čím mladší, tím křehčí a bez odéru.

Pečená jehněčí kýta s bramborami

> 60 min
4.2(66x)
Přečíst recept

Tip redakce: Maso má při chladnutí tendenci tuhnout, proto ho doporučujeme podávat na nahřátých talířích.

Jak na kterou část?

  • Kýta je poměrně libová. Kýta s kostí se hodí se do omáček a na dušení, kýta bez kosti je vhodná na grilování a pečení. 
  • Kolínka na pečení zvolte raději zadní – jsou masitější a šťavnatější. Kolínka jsou vhodná ke konfitování.
  • Hřebínek z krku je část, která má nepravidelný tvar. Tato část masa je hodně prorostlá tukem. Lze ho péct i grilovat. 
  • Hřebínek z hřbetu je část, která má naopak velmi pravidelný tvar. Jde o libovou a šťavnatou část jehněčího masa. Ideální je péct hřebínek v celku, a poté z něj naporcovat jednotlivé kotletky. Ty se ale prodávají už i naporcované a v tom případě je můžete rychle opékat.
  • Plec je maso z přední části jehněte prorostlé tukem a je vhodné například na mletí a přípravu burgerů. Je také vhodná na guláš.
  • Svíčková je nejvzácnější kus jehněte má pouhých 80 až 100 g. Jako ostatní druhy svíčkové, je i jehněčí vhodná na minutkové přípravy.

Zdroj: Apetit

Recepty

Sdílet kolekci receptů

Jehněčí maso Velikonoce Sezona Jak na to Pečené maso Česká kuchyně Světová kuchyně

Podobné kolekce receptů