Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Klasická vánočka
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.5/5 Počet hodnocení: 157
Více než dvě hodiny Snadné Na 1 velkou nebo 2 menší

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 8235 kcal
Bílkoviny 228 g
Sacharidy 961 g
Tuky 358 g
Vláknina 141 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Vánočka (calta, štědrovka nebo štědrovnice) patří k vánočním svátkům odedávna. Lahodné nadýchané těsto, rozinky, mandle a mistrovsky spletené prameny – i to jsou parametry skvělé vánočky. Upečte si jednu také vy, recept na klasickou vánočku je právě tu!

Suroviny

máslo 125 g
sádlo 100 g
domácí, lze nahradit máslem nebo přepuštěným máslem
mléko 350 ml
vlažné
cukr 175 g
velké, lze nahradit třemi malými
sůl ½ ČL
z poloviny biocitronu
rozinky 100 g
prokapané rumeme
na nudlčky, lze nahradit vlašskými ořechy
vejce 1 ks
prošlehané, na potření
na poprášení

Postup

1

Droždí a lžíci cukru rozmíchejte ve 200 ml mléka. Do mouky nakrájejte máslo a sádlo. Přidejte mléko s droždím, pak žloutky prošlehané s dalšími 100 ml mléka, zbylý cukr, sůl a citronovou kůru. Vařečkou či rukou uhněťte hladké tvárné těsto (podle potřeby můžete přilít mléko). Pak do něj zapracujte rozinky s rumem, kandovanou citronovou kůru a mandle.

2

Dejte do tepla dobře vykynout na dvojnásobný objem (tj. aspoň na tři hodiny). Poté těsto rozdělte na devět dílů, uválejte z nich prameny a upleťte vánočku; viz Škola pečení. (Pokud chcete, udělejte pramenů dvojnásobek a upečte dvě menší vánočky.) Hotovou vánočku nechte ještě hodinu kynout na plechu vyloženém pečicím papírem. Pak ji potřete vejcem a z obou konců do každé vánočky zabodněte dvě špejle namočené do vody – při pečení se vánočka nerozjede.

3

Vykynutnou vánočku dejte do trouby předehřáté na 220 °C na 5 minut, pak teplotu snižte na 160 °C a pečte celkem cca hodinu (pokud máte dvě, tedy menší vánočky, stačí jim asi 50 minut pečení). Pokud by vánočka moc rychle tmavla, přikryjte ji pečicím papírem (můžete ho i namočit) nebo alobalem. Vánočka je upečená, když zůstane špejle zabodnutá do nejsilnější části po vytažení suchá.

NĚCO NAVÍC

  • Pokud máte rádi vánočky sladší, zvyšte množství cukru na 250 g.
  • Od velikonočních mazanců se vánočky původně vzhledem k sezoně odlišovaly množstvím žloutků či vajec, mohly být dokonce i úplně bez nich. Jejich pečení dříve na venkově narušoval tzv. brusař – maškara, která když pronikla do domu, škodolibě odváděla pozornost od těsta a od pečení.

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2009/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2009/12

Apetit magazín