Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Punčové řezy
ZDROJ: Apetit
sdílet:
3.9/5 Počet hodnocení: 86
Do 90 minut Pro zkušené Na 1 plech

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 7886 kcal
Bílkoviny 219 g
Sacharidy 1230 g
Tuky 184 g
Vláknina 12 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Neprůstřelný recept na punčové řezy nám dala naše food stylistka Milka Volfová. Hlavní trik spočívá v tom, že barví rovnou piškot, nikoli nálev, takže se žlutá s červenou na řezu neslévají. Punčák patří retro dezerty, na které zkrátka nelze zapomenout. A s tímto receptem vám garantujeme, že se vám to rozhodně nestane.

Suroviny

Na světlé těsto
vejce 9 ks
žloutky a bílky odděleně
kypřicí prášek do pečiva ½ ČL
Na barevné těsto
vejce 6 ks
kypřicí prášek do pečiva ¼ ČL
žluté a červené
Na punčový nálev
rum 150 ml
tuzemák nebo nebo punč
Na dokončení
jahodový džem 250 g
nebo rybízový
slunečnicový olej 1 PL

Postup

1

Troubu předehřejte na 180 °C.

2

Na světlé těsto vyšlehejte žloutky s 9 lžícemi vlažné vody a cukrem do husté pěny. Bílky vyšlehejte na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojte a vmíchejte mouku prosátou s kypřicím práškem. 

3

Vzniklé těsto rozetřete na plech o velikosti 30 x 40 cm s vyšším okrajem vyložený pečicím papírem. Pečte asi 10–15 minut dorůžova, až zapíchnutou špejli vytáhnete čistou. Po upečení korpus opatrně sejměte z plechu a nechte vychladnout.

4

Barevné těsto připravte stejným způsobem jako světlé, do žloutků přidejte navíc 6 lžic vlažné vody. Hotové těsto rozdělte napůl. Jednu obarvěte nažluto a druhou načerveno podle potřeby (pozor – každá barva barví jinak!). Z kratší strany vlijte na plech vyložený pečicím papírem žluté těsto, z druhé strany červené těsto a rozetřete je tak, aby se uprostřed setkala. Nebojte, nesmíchají se. Pečte asi 8–10 minut, až zapíchnutou špejli vytáhnete čistou. Pak sejměte z plechu a nechte vychladnout.

5

Světlé těsto rozkrojte vodorovně napolovic – nejlépe to jde nití. Spodní polovinu položte zpátky na plech a potřete džemem.

6

Na nálev rozpusťte moučkový cukr ve 150 ml vody. Vmíchejte rum nebo punč či jejich směs a podle chuti ještě přislaďte.

7

Barevný korpus nakrájejte rovnoběžně s kratší stranou na pruhy 4 cm široké. Pokropte je nálevem a střídavě (žlutá, červená, žlutá...) je skládejte na spodní díl světlého korpusu. Horní díl světlého piškotu ze spodní strany potřete džemem a touto stranou položte na barevnou vrstvu. Zakryjte pečicím papírem, zatižte dalším plechem, na něj vyskládejte třeba konzervy a nechte v chladu odležet do druhého dne.

8

Na dokončení z prosátého moučkového cukru, citronové šťávy, oleje a asi 5 lžic horké vody utřete hladkou lesklou polevu. Moučník jí potřete a dejte do lednice. Po ztuhnutí polevy nakrájejte na řezy. 

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/4 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/4

Apetit magazín