Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Bread pudding

Sladká klasika britské kuchyně – napadlo by vás, že vanilkový krém je britský vynález?

Vydání: 2008/1
Autor:
Hodnocení:
2 (hlasy)
Počet porcí: 8
Doba přípravy: Do hodiny
PT20M
Pečení 0:20
Chléb a pečivo Britská

Ingredience

  • 400 ml plnotučného mléka
  • 400 ml smetany
  • 1 vanilkový lusk
  • 150 g krupicového cukru
  • 8 žloutků z velkých vajec
  • 60 g másla pokojové teploty + na vymazání pekáčku
  • 500 g bílého chleba ze včerejška
  • 4 lžíce zlatých rozinek

Příprava jídla

Do těžkého silnostěnného kastrolu vlijte mléko a smetanu. Vanilku podélně rozřízněte špičkou ostrého nože a vyškrábněte semínka. Dejte je i s kůrou do mléka se smetanou a přiveďte k mírnému varu. Z cukru dejte dvě lžíce stranou a zbytek utřete v misce se žloutky. Za stálého prošlehávání metlou k nim vlijte horké mléko.

Pekáček vymažte máslem, chléb pokrájejte asi na centimetrové krajíce a odkrojte kůrky. Po obou stranách lehce potřete máslem. Částí namazaných plátků vyložte dno pekáčku v jedné vrstvě, případně je překrojte, aby byla vrstva souvislá. Posypte polovinou rozinek a pokračujte další vrstvou chleba. Vrstvy zopakujte. Nákyp přelijte mléčným krémem (kůru z vanilky vyjměte a dál použijte, viz Tipy) a nechte asi dvacet minut stát, aby pečivo nasáklo krémem.

Troubu předehřejte na 180 °C. Nákyp vložte do trouby a pečte, dokud krém nezpevní; trvá to asi dvacet minut.

Formu opatrně vyjměte, nákyp posypte zbylým cukrem a vraťte do trouby, kterou jste přepnuli na gril. Dvě minuty zapékejte a formou přitom jednou nebo dvakrát otočte, aby se povrch zapekl opravdu rovnoměrně. Podávejte ještě teplé. Ke všem žemlovkám či nákypům se výborně hodí ovocné kompoty (například jablečný či třešňový) a svěží, aromatická bílá vína, jako jsou ryzlinky nebo muškáty. Tento typ jídla můžete podávat jako hlavní chod i jako dezert, teplé z trouby nebo vychladlé na pokojovou teplotu.

Tipy
Vanilkový smetanový krém je pro cukráře tak základní, že se mu říkává cukrářský (crème patisserie), vzhledem k původu také někdy anglický (crème anglaise). Vaří se z plnotučného mléka a/nebo smetany, zahřáté k bodu varu s tobolkou vanilky a prošlehané se žloutky. Z vanilky můžete vyškrábnout semínka a vrátit je do krému. Osušenou kůrou tobolky snadno ovoníte moučkový nebo krupicový cukr; jednoduše ji vložte do sklenice nebo rozmixujte spolu s cukrem.

Cukr k ovonění dezertů včetně žemlovky nemusí být jen vanilkový! Delikátně voní i cukr s levandulí, s růžovými lístky, svěží je s mátou nebo meduňkou. Sušené listy či květy můžete k cukru vložit anebo je s ním rozmixovat, aby se stejnoměrně rozptýlily.

Pečení ve vodní lázni je velmi šetrné; zabrání připálení dezertu a díky horké páře v troubě ho ještě víc zvláční. Jak na to? Formu postavte do pekáče s vyššími okraji a vlijte horkou vodu tak, aby sahla do poloviny formy.

Sníh z bílků dodává těstu lehkost – a sněhová čepice je efektní. Ve zcela čisté (odmaštěné) misce a se zrnkem soli sníh snadno vyšleháte i ruční metličkou.

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Tvarohová žemlovka

Nákyp z vánočky

Čokoládový nákyp

Pain perdu

Anglická snídaně: Odkud se vzala proslulá Full English Breakfast?

REKLAMA

Přidat komentář