Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
4.2/5 Počet hodnocení: 26
Do hodiny Velmi snadné Na 12 muffinů

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 3654 kcal
Bílkoviny 81 g
Sacharidy 385 g
Tuky 196 g
Vláknina 28 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Letošní Vánoce budou na sněhu! Postarají se o to vláčné mrkvové muffiny plné křupavých ořechů s pořádně nadýchanou čepicí.

Suroviny

kypřicí prášek do pečiva 1 ČL
vejce 2 ks
rostlinný olej 120 ml
nebo lískové či pekanové, nasekané
mrkev 200 g
najemno nastrouhaná
čerstvý nebo konzervovaný, nasekaný nadrobno, či dalších 50 g mrkve
Na sněhovou čepici
Na ozdobení
rozmarýn
větvičky
perníčky
perníčkoví panáčci podle receptu na perníčky s polevou (viz výše)

Postup

1

Troubu předehřejte na 180°C a formu na muffiny vyložte papírovými košíčky.

2

Oba druhy mouk smíchané se sodou, práškem do pečiva a kořením prosejte do mísy. Vejce ušlehejte s cukrem a olejem do pěny a postupně stěrkou zamíchejte moučnou směs, ořechy, mrkev a kousky ananasu. Košíčky plňte do 2/3 a pečte přibližně 12–15 minut. Nechte vychladnout v plechu.

3

Připravte sníh. Mísu (nejlépe kovovou od robotu) s bílky a krupicovým cukrem nahřívejte nad vodní parou a vytrvale ručně šlehejte metlou.

4

Když se cukr v bílcích zcela rozpustí, došlehejte sníh pomocí robotu. Šlehejte na střední výkon asi 6–8 minut. Sníh musí zchladnout na pokojovou teplotu, být krásně lesklý a při vytažení šlehací metly robotu by měl tvořit pevné a pružné špičky.

5

Muffiny ozdobte kopečkem sněhu (lze nanést lžící či cukrářským sáčkem), větvičkami rozmarýnu a perníkovými postavičkami.

NĚCO NAVÍC
Sněhovou čepici můžete nahradit krémem vyšlehaným z 250 g mascarpone, 125 g krémového sýra a 250 ml smetany ke šlehání a oslazeným podle chuti moučkovým cukrem.

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2017/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2017/12

Komentáře

15.03.2020 08:40

Včera jsem je upekla, přiznávám s drobnými změnami - hladkou mouku jsem vyměnila za špaldu, místo cukru krupice jsem dala třtinový (a dala jsem ho méně, mrkvičku jsem měla sladkou dost), nakonec jsem nahoru ušlehala jen smetanu, kterou jsem posypala oříšky a hořkou čokoládou. Výsledek je výýborný! Těsto je úžasně nadýchané, vláčné a křehké. Výborná snídaně dneska ráno, navíc byly i rychle hotové.

16.03.2020 10:50

Dobré vylepšení,s výhradou k třtinovému cukru. Rozdíl ve složení v porovnání s cukrem řepným je nutričně naprosto bezvýznamný a zrovna tak chuťově nebo barevně moučník neovlivní. Pokud si dáte tu práci, dokonce zjistíte, že na komoditní burze není významného rozdílu v ceně. Jde tedy pouze o jeden z mnoha marketingových triků, jak pod záminkou zdravého životního stylu vytáhnout ze spotřebitelů více peněz. Můžete se mnou nesouhlasit, případně si raději vše ověřit u kvalifikovaných odborníků na VŠCHT. Nikoliv u výživových poradců z lifestylových magazínů.

16.03.2020 12:55

Dobrý den, Pavle,
máte pravdu, že z výživového hlediska je rozdíl mezi řepným a třtinovým cukrem prakticky nulový (některé typy třtinového cukru sice obsahují zbytky melasy, která v sobě má některé prospěšné látky, ovšem její množství v cukru je zanedbatelné). Třtinový cukr tedy nemůžeme označit za zdravější.
Nicméně nás v Apetitu zajímá spíše chuť než výživová hodnota, a tady bych si s vámi dovolila nesouhlasit. Třtinový cukr se od bílého řepného cukru chuťově liší. Míra chuťové odlišnosti opět záleží na jeho druhu, čím je třtinový cukr tmavší, tím je rozdíl výraznější. Některé tmavé druhy (např. nerafinovaný muscovado) mají vyšší obsah melasy, která následně ovlivní chuť i barvu těsta. Schválně zkuste ve stejném receptu upéct jednu dávku s bílým řepným a druhou s tmavým třtinovým cukrem a porovnejte, zda bude výsledek stejný. :-)
Některé recepty (zejména v anglo-americké kulinární tradici, kam třeba mrkvový dort, potažmo muffin patří) pracují s tmavým cukrem. Takže nahrazení řepného cukru třtinovým je v duchu oné tradice. Domníváme se, že díky hnědých cukrům s vyšším podílem melasy (může to být i nerafinovaný řepný) získá pečivo navíc kromě lehce karamelové chuti i trochu větší vláčnost. Tmavý třtinový cukr se tak podle nás hodí i do dalších tmavých těst, např. do perníku, ovocných chlebíčků, fungovat bude i v čokoládovém dortu.
Naopak v receptech, kde je žádoucí, aby těsto zůstalo světlé, nebo se tam tradičně tmavý cukr nepoužívá, například u piškotových těst, doporučujeme klasický bílý (řepný) cukr.
Co se týká ceny, máte pravdu, že třtinový cukr je trochu „hype“, tedy že jeho cenu žene nahoru i marketing, který ho prodává spotřebitelům jako „zdravější“, popřípadě více trendy nebo nóbl variantu. Souvisí to také asi s tím, že se jednak dováží ze zahraničí, jednak je často k dostání v kvalitě bio nebo v režimu výroby fair trade, což cenu samozřejmě zvedá. Ale opět je otázkou volby každého spotřebitele, zda jsou pro něj poslední dvě kritéria při nákupu důležitá, či nikoli.
Každopádně každý si může recept upravit podle své chuti, v případě záměny řepného cukru za třtinový a opačně se z hlediska technologie receptu nic vážného nestane. :-)

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč