Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Valentýnské drinky od srdce

Valentýnské drinky od srdce
sdílet:

Svátek lásky se kvapem blíží. Drobný dárek máte schovaný, večerní menu jste již také sestavili, ale nevíte, jaký nachystat přípitek? Vybrali jsme pro vás, ale také pro všechny milovníky netradičních drinků, tipy na růžové alkoholické nápoje. 

Růžová vína

Když se nemůžete rozhodnout, zda máte chuť na vychlazené bílé víno nebo zemitější červené, růžové je ideální volbou.

 • Vzniká pouze z modrých hroznů odrůd Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké či Cabernetu Sauvignon.
 • Po sklizni se bobule oddělí od třapin, jsou rozemlety a vyrobí se z nich rmut.
 • Rmut pro růžová vína se však ihned nelisuje, jako u bílých vín. Červené barvivo ve slupkách se během krátkého odležení (4–6 hodin hodin) postará o kýžené zabarvení, dobu však není dobré překročit – vzniklo by víno červené.
 • Po vylisování se mošt odkalí, nechá zkvasit a následně je třeba jej vyškolit, tedy zvýšit jeho kvalitu čiřením či filtrací. Růžové víno je stále populárnější, ke sv. Valentýnu se perfektně hodí. Má příjemné kyselinky, ale je přeci jen sladší než suchá bílá vína.

Růžové víno nezraje příliš dlouho a není vhodné k archivaci. Nejlepší je pít mladé růžové víno, ve kterém nalezneme svěží ovocnou chuť i vůni. Podává se vychlazené na 10 až 13 °C, ve skleničkách na bílé víno.

 • Skvěle se hodí k ovocným a lehkým dezertům, kořeněným pokrmům thajské či indické kuchyně, zeleninovým salátům, rajčatovým omáčkám, grilovanému masu, jemnějším sýrům či mořským plodům i rybám.

Šampus s narůžovělými bublinkami

Růžový šampus s označením rosé oproti růžovému vínu vzniká smícháním dvou a více odrůd. Jedná se tak o cuvée bílého a červeného vinného moštu. Nicméně i tak chutná velice dobře, bývá lehké, ovocné chuti, s tóny lesního ovoce či květů. Jeho chuť je plná a jistě stojí za vyzkoušení.

 • Spíše než po čerstvých jahodách, sáhněte při zdobení po výraznější malině, sladké broskvi či okvětním lístkům růže. Růžový šampus doplní sýrový talíř, lehký dezert, saláty, ale také kachní maso či výraznější zvěřinu.
 • Cena růžových šampusů je vyšší kvůli ochranné známce, pokud si chcete vychutnat růžové bublinky a neutratit více než pět set korun, sáhněte po růžovém sektu. Je levnější, snáze dostupný a vaši drahou polovičku také překvapí svou netradiční barvou plnou bublinek.
 • Růžové zbarvení mají také italská prosecca, jejichž chuť je vždy svěží v perlivé, lehce perlivé či tzv. tiché verzi bez bublinek.

Ovocná vína

Netradiční chuť v sobě ukrývají i ovocná vína. Na trhu se objevuje řadu prodejců, kteří se výrobou ovocných vín zabývají. V růžových tónech tak můžete ochutnat jahodové či malinové víno, dostupné také v bublinkové variantě.

 • Ovocná vína jsou sladší, je dobré je před rozlíváním nachladit a vyhnout se přílišnému kombinování. Míchání více ovocných druhů by vám mohlo přivodit ranní bolehlav.

Růžový gin

Velkého zájmu a obliby se dostalo ginům zbarvených do růžova. Zdánlivě dívčí verze tohoto populárního alkoholu z jalovce, si však získala i mnoho mužů. Tradiční chuť ginu, který bývá často nevýrazný, lihový či bylinkový, se obohacením o ovocné a květinové tóny, dostala do dalších rozměrů.

 • Růžový gin s tonikem vás překvapí svou svěžestí a ovocnou chutí. Většina světových výrobců ginu se přiklonila i k růžové verzi. České destilérky na tento trend také zareagovaly a jejich růžové varianty jsou opravdu skvělým zpestřením klasického spojení jalovce a bublinek. Vyzkoušejte i vy růžový gin. Podávejte s notnou dávkou ledu, toniku a doplňte lesním ovocem, nejlépe malinami. Skvěle však chutná i samotný.

Cosmopolitan

Pokud máte chuť na sofistikovanější koktejl, růžovou barvu zastupuje proslulý Cosmopolitan, který se proslavil díky seriálu Sex ve městě, kde jej hlavní čtveřice žen s oblibou popíjela.

 • Základem tohoto koktejlu je kvalitní vodka (nejméně kalorický alkohol), brusinkový džus, čerstvá limetková šťáva a francouzský ovocný likér Cointreau. Podává se v koktejlové sklenici ozdobené limetkou či koktejlovou třešničkou.

Pokud nemáte možnost nakoupit potřebné suroviny či lahve s alkoholem pro tyto růžové nápoje, efektně vypadají také okvětní lístky růží, plátky grepu či lesní plody zalité vychlazeným sektem či perlivým vínem. Na zdraví!

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

Jak správně připravit těsto na koláč, aby byl opravdu křehký
 • Jak na to

Jak správně připravit těsto na koláč, aby byl opravdu křehký

Křehké těsto musíte pohodlně „ukrojit“ dezertní vidličkou. Pokud s dezertem na talířku bojujete, došlo během přípravy těsta k technologické chybě. Zároveň ale musí být tak pevné, aby bez obtíží udrželo krémovou náplň či ovocnou dekoraci. Do...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč