0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

8 tipů, jak hravě připravit valentýnské menu

8 tipů, jak hravě připravit valentýnské menu
sdílet:

Svatý Valentýn za dveřmi a vy pořád nevíte, co uvaříte pro svého miláčka? Nepropadejte panice. Sestavili jsme pro vás osvědčené rady, se kterými zvládnete oslavu na jedničku, s minimem úsilí a úsměvem na rtech.

1. Neošiďte průzkum

Víte jistě, co má vaše polovička ráda a jakým potravinám se raději vyhýbá? Třeba takové ústřice působí sice luxusně, ale těm, kteří jsou alergičtí na mořské plody, umí způsobit pořádné potíže, a to o valentýnském večeru nechcete.

  • rizikovějším položkám menu patří také oříšky všeho druhu, mléčné výrobky, potraviny s obsahem lepku a další alergeny.  

2. Plánujte nákup

Čerstvá ryba, krásný kus hovězího masa na steak, svěží bylinky – i pár kvalitních surovin udělá velkou parádu. Než vyrazíte na nákup, projděte si recepty na jídla, která budete připravovat, a zkontrolujte zásoby. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v podobě chybějícího pepře nebo soli. Zdá se to jako hloupost, ale i to se stává.

3. Vařte s předstihem

Vybírejte taková jídla, která můžete připravit den předem. Pro předkrm se hodí domácí paštika nebo polévka, jako hlavní chod třeba hovězí po burgundsku a všechny další podoby dušeného masa.

Pokud se rozhodnete vařit ve valentýnský den, pak doporučujeme minutkové úpravy masa a ryb. Nebo vyberte pokrm, jehož příprava je vám dobře známá a jde vám snadno od ruky. Stačí ho pak ozvláštnit nějakou luxusnější ingrediencí. I zdánlivě obyčejné špagety mohou na slavnostním stole udělat hodně parády.

4. Držte se jednoduchosti

I když speciální příležitost doslova svádí k velkolepým ukázkám vašeho kuchařského umění, nechcete po celé přípravě skončit zpocení a vyčerpaní. Energii raději šetřete na romantickou noc. Vaše druhá polovička určitě nečeká výkony hodné michelinského šéfkuchaře. Jednoduchý předkrm i hlavní chod a lehký dezert potěší stejně jako sedmichodové menu v nejlepší restauraci. 

  • Stačí jídlo vařit a podávat s láskou.

5. Omezte česnek i chilli

Ano, nepopíráme, že se zrovna tyto dvě přísady chlubí afrodiziakálními účinky, nicméně aroma česneku může být, zvláště ve větší intenzitě, poněkud pronikavé a nestřídmá dávka chilli vás zase vhodí rovnou do plamenů pekelných. Určitě se zvládnete rozpálit i jinak a nemusíte se u toho zakuckat či zrudnout jako rajče. 

6. Zdobte 

Srdce kam se podíváš? Valentýnská oslava si zaslouží speciální dekorace. Pokud je vám cizí jásavá růžová a romantický kýč, jde to i bez něj.

  • Držte se jedné barvy a několika základních předmětů. Bílé svíčky různých velikostí, čerstvé květiny v několika vázách a jednobarevný porcelán navodí atmosféru i bez pestrobarevného kýče.

7. Dezert vytáhněte z lednice

Připravit si sladkou tečku den předem, je vychytávka, která vám udělá radost. Panna cotta, cheesecake, ovocný pohár, čokoládová pěna – tohle kouzlo za vás ráda udělá lednice.

  • A pokud se vám opravdu nic nechce chystat, kupte kvalitní zmrzlinu a váš oblíbený likér

8. Hlavně si to užijte

I když se něco nepovede, úsměvem a lahví vína to zachráníte. Vaření má být radost a každá oslava, nejen lásky, také. Krásného Valentýna!

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč