Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Český fenomén mléčný bar: Vždycky jste tady narazili na někoho známého, jahodový koktejl byl z jablek a dobarvoval se, říkají pamětníci

Mléčný bar
ZDROJ: František Kressa
sdílet:

Mléčné bary byly podobně jako Automaty prvními podniky s rychlým občerstvením v Československu. Tehdy byly mlíčňáky v každém městě, včetně těch menších. Nad mléčným koktejlem a chlebíčkem se v nich setkávaly všechny generace. Dnes už se jedná o raritu, kdo však hledá, nejde!

Mléčné bary za socialismu spadaly pod RaJ, tedy národní podnik Restaurace a Jídelny. Nabízely širokou škálu jídel a nápojů rychlého občerstvení za přijatelné ceny, které byly jako u všech restauračních zařízení regulovány státem. Mléčné bary vznikaly často v budovách mlékáren za účelem prodeje mléčných produktů a později se sortiment rozšířil.

Zvlášť v menších městech jste během jídla vždycky natrefili na někoho známého. ‚V mílčňáku jste vždycky narazili na někoho známého a personál znal zákazníky osobně,‘ říká seniorka z Pardubic Eva.

Okolo přelomu milénia se mléčné bary začaly z českých měst pomalu vytrácet. Nostalgie v té době nebyla v kurzu a živořící socialistické podniky začalo válcovat rychlé občerstvení ze západu.

Sortiment mléčných barů 

Kromě ovocných mléčných koktejlů, kakaa, jogurtů se v mléčných barech prodávaly různé dezerty od indiánků, věnečků až po sladké kostky s agarem, zmrzlinové poháry nebo palačinky či amolety s tvarohem.

Přijít jste mohli také na slané chuťovky, jako jsou chlebíčky, smaženky a mini řízečky či nejrůznější druhy lahůdkových salátů: od vlašského přes bramborový, salát rumcajs či camping až po hanácký z červeného sterilovaného zelí. 

  • Do keramických půllitrů se čepoval jahodový koktej. Socialistickou náhradou hamburgerů byl rohlík s rozpečeným masem a sýrem,‘ vzpomíná manažerka brněnského Turistického informačního centra Kateřina Theissigová pro Blesk.cz.
  • Na místě brněnských Mléčných lahůdek dnes stojí americký řetězec s rychlým občerstvenímBlesk.cz dále uvádí, že jahodový koktejl se nevyráběl z jahod, ale z levnějších a dostupnějších jablek a na růžovo byl dobarvený.

Já mám mléčný bar spojený především se snídaní, kterou jste si tam mohli dát hodně brzy ráno, ale také později dopoledne. Taková rychlá snídaně na stojáka. Pamatuju si, že všechny mléčné bary, které jsem kdy v minulosti navštívil, měly už brzy ráno nachystané čerstvé chlebíčky,‘  uvedl pro iRozhlas vydavatel průvodce po českých restauracích Pavel Maurer, který rád vzpomíná na Mléčné lahůdky v Dejvicích na Kulaťáku zavřené v roce 2016.

‚U nás byl taky mléčný bar, řečený mlíčňák. Dnes funguje jako běžná cukrárna, ale jako holka jsem tam občas chodila na jahodový koktejl, neměl chybu. Prodávali tam máslo na váhu, mléko nalévané z konve,‘ píše v diskuzi na Toprecepty.cz uživatelka pod přezdívkou Žížala. 

Kde dnes najdete mléčné bary?

Dnes jsou mléčné bary vzácností, ale stále existují místa, kde najdete nejen původní poutací ceduli ale i dobový interiér. O renesanci konceptu mléčných barů se snaží například společnost Milko, která vlastní mléčné bary v Poděbradech, Varnsdorfu, Městci Králové a Nymburku.

Zachovalý mléčný bar najdete třeba v Pardubicích. Mléčné Lahůdky tady fungují od 50. let 20. století, ve stejné budově, ve které se nacházela mlékárna, píše web Parpedie.cz

Moderní verzi mléčného baru můžete navštívit i v Praze v ulici Heřmanova. Obdobou mléčného baru je i pražský řetězec Ovocný světozor, kde si vychutnáte jahodový koktejl i obložený chlebíček.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč