Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nebezpečně lahodný nepořádek na hromádce, to je Eton mess. Jeden z nejoblíbenějších anglických dezertů zvládne připravit každý

Eton Mess, dezert s ovocem, šlehačkou a pusinkami
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Eton mess je lahodný anglický dezert, který nejen výborně chutná, ale především je snadný. Stačí si nachystat jahody, smetanu ke šlehání a sněhové pusinky. A pokud máte děti, které rády pomáhají v kuchyni, je pro ně tato pochoutka jako dělaná, zaručeně je bude bavit roztírat sníh na plech i vrstvit suroviny do skleniček.

Výjimečně chutný dezert, který voní po čerstvých jahodách, dostal název podle britské Eton College, kde se podává během kriketového zápasu, v němž proti sobě hraje právě Eton College s Harrow School. Pravý Eton mess musí obsahovat čerstvé jahody.

 • Slavný pohár připravíte také i z ostružin, malin, borůvek, rybízu nebo třeba ananasu, použít můžete i kompotované ovoce.
 • Místo jahod lze také použít třešně, případně višně, které svou nakyslostí dokonale kontrastují se sladkými pusinkami a bohatou chutí smetany.
 • Pokud byste se rozhodli servírovat dezert s banánem místo jahod, již nepřipravujete Eton mess, ale Lancing mess (název vznikl podle Lancing College).
 • Slovo „mess“ (česky nepořádek) se do názvu dostalo jako odkaz na vzhled pokrmu. Servírovat ho můžete jako pohár ve skleničce nebo v misce.
 • Sněhové pusinky sice můžete koupit již hotové, ale jejich příprava není nijak složitá.
Skryt pre seznam

Výhodou přípravy tohoto dezertu také je, že si všechny suroviny můžete nachystat předem a kompletovat je až těsně před podáváním.

Pravý Eton mess musí být správně vrstvený. Máte-li strach z přípravy domácích pusinek, nebojte se, využijete i ty nepovedené. V „nepořádku“ se totiž ztratí.

Do skleniček (či misek) se střídavě dává pusinková drť i s kousky pusinek, šlehačka a jahody. Poslední vrstvou by měly být jahody. Dezert by se měl podávat co nejdříve po navrstvení, aby pusinky příliš nezměkly a zůstaly křupavé.

Jak lahůdka s názvem Eton mess vznikla?

Název Eton mess se objevuje poprvé v 19. století, ale oblibu získal až ve 30. letech 20. století. Tehdy byl prý k dostání v obchůdku s ponožkami. Původně byly základními surovinami jahody, které se smíchaly se zmrzlinou, případně se šlehačkou. Sněhové pusinky doplnily tento dezert až později. Nejspíš se tak stalo díky Michaelu Smithovi, autoru kuchařky „Fine English Cookery“ z roku 1973.

 • Podle legendy prý Eton mess vznikl úplnou náhodou. Cestou autem do Eton College si na piknikový koš na zadním sedadle auta sedl labrador. V koši se nacházel sněhový dort s jahodami, ze kterého zbylo jen rozdrcené sněhové pečivo a rozmačkané jahody. Někdo vynalézavý ovšem nezaváhal, smíchal dortovou drťjahody se šlehačkou a podával ve skleničce. Studenti jásali.
 • Jiné zdroje tvrdí, že si příběh se psem ve 30. letech 20. století smyšlený.

Skryt pre seznam

Eton college: Prestižní škola s dlouholetou tradicí

Kriketový zápas Eton College proti studentům Harrow School je jedna z nejtradičnějších každoročních světových sportovních událostí. Jde o jediné výroční školní utkání v kriketu, které se stále pořádá v rámci tzv. Lord´s Cricket Ground.

Eton College je jedna z nejznámějších a nejprestižnějších anglických soukromých středních škol. Založena byla již králem Jindřichem VI. v roce 1440.

 • Původním důvodem, proč Eton College vznikla, bylo zajištění bezplatného studia pro sedmdesát chudých hochů, kteří si navzdory svým studijním předpokladům nemohli dovolit dobré vzdělání.
 • Eton College naleznete na jihu Anglie poblíž řeky Temže a zámku Windsor.
 • Škola je tak prestižní, že zde studoval i princ William či 18 britských premiérů.

Traduje se, že se Eton mess stal také součástí oslav nejdůležitějšího dne Eton College. Jedná se o 4. června, kdy se roku 1738 narodil George III., během jehož panování (1760–1820) se škole velice dařilo.

 • Ačkoli se oslava původně měla konat 4. června, probíhá v současné době vždy poslední květnovou středu.
 • Během oslav, které se pořádají na břehu řeky Temže, nechybí ohňostroj, obrovská party plná pikniků, kriketu a proslovů, to vše podtrhuje plavba starobylých lodí.
Skryt pre seznam
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?
 • Kvízy

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?

Už jste někdy slyšeli například názvy hákarl, chačapuri, casu marzu? Pokud jste zvídaví milovníci netradičních chutí, pak je tu pro vás náš kvíz. Vyzkoušejte si, jak dobře se vyznáte v krkolomných názvech! Třeba vás překvapí, kolik...