Nepříliš známá plodina může obohatit vaše jídlo, i když s její přípravou nemáte mnoho zkušností. Slzovka nebo také Jobovy slzy je přirozeně bezlepková obilnina a podle tradiční čínské medicíny se jedná doslova o zázrak. Použít ji můžete třeba do polévky, kaše, pečiva nebo jako přílohu.
Slzovka obecná, přezdívaná také jako Jobovy slzy, bílá perla východu nebo perličkový ječmen, je jednoletá travina, která trochu připomíná bambus. Rostlina dorůstá do výšky okolo dvou metrů, kvete velmi nenápadně, avšak její semeník se během zrání naplní lesklými bílými kuličkami.
- Jednotlivá zrnka slzovky mají průměr 6 – 12 milimetrů a charakteristickou rýhu. V plné zralosti připomínají právě ony slzy biblického hrdiny.
- Perličky jsou velmi podobné našim ječným kroupám a stejně tak je můžete použít v kuchyni.
Především v jihovýchodní Asii se loupaná a obroušená slzovka připravuje a jí jako příloha, případně jako polévka (v Číně). se z ní vyrábí slzovková mouka k přípravě pečiva. Také se z ní vaří pivo. U nás zatím slzovka příliš rozšířená není, pořídíte ji především ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.
Zdravotní účinky slzovky
Bílé kuličky s charakteristickou tmavou rýhou jsou údajně pokladem pro lidský organismus. Jejích prospěšných vlastností využívá také tradiční čínská medicína i ayurvéda, které slzovku považují za funkční potravinu.
Slzovka obsahuje antioxidanty a další chemické látky (coixenolidy), které mohou bránit rakovinnému bujení. Výzkumy, které tomu nasvědčují, však probíhaly buď ve zkumavkách, nebo na zvířatech. Některé studie v populaci však naznačily, že vláknina obsažená v slzovce může příznivě ovlivňovat vstřebávání tuku a cholesterolu v lidském těle.
Jaké další účinky se slzovce připisují?
- pomoc při léčbě bradavic, revmatismu i zánětlivých onemocnění, včetně akné
- posílení funkcí ledvin, sleziny, plíc a jater
- podpora vylučování škodlivin z těla
- diuretické a analgetické účinky
- podpora zmírnění dopadů artritidy, pomoc při žaludečních potížích a křečích
- prevence vzniku srdečních chorob
Jak se vaří slzovka
Slzičky jsou velmi podobné vzhledem i chutí ječným kroupám. Po uvaření má zrno lehce mazlavou konzistenci, přesto drží svůj tvar. Překvapí trochu nasládlou, někdy i oříškovou chutí. Vaření i následné použití v kuchyni je podobné jako u krup:
- Slzovku je lepší před vařením alespoň hodinu, ideálně ale přes noc, namočit – zkrátíte dobu varu.
- Vodu vyměňte za čistou, hrnec přiklopte pokličkou a vařte do změknutí, přibližně jednu hodinu.
- Přebytečnou vodu slijte, ale úplně vylévat ji nemusíte. Přidejte ji do polévky, ponechejte si ji na podlévání, případně ji popíjejte jako „léčivý“ odvar.
Slzovka se málokdy jí jako zcela samostatná příloha, vždy je lepší ji kombinovat s jinou obilninou: s rýží, pohankou, jáhly, kuskusem, bulgurem nebo si z ní podobně jako z krup připravte nastavovanou kaši.
- Přidejte ji do luštěninových nebo těstovinových salátů.
- Vhodná je také jako bezlepková zavářka do polévek.
- Přidejte ji ke kroupám do kuby nebo šouletu, k jáhlům do jahelníku, k rýži do rizota atd.
- Uvařenou slzovku můžete rozmixovat a připravit rychlou snídaňovou kaši, kterou stačí jen dozdobit opraženými semínky, ovocem nebo jiným posypem.
- Kaši lze použít také do karbanátků, placiček, pomazánek.
- Moukou lze bezlepkově zahustit polévky a omáčky.
Další zajímavosti o slzovce
Slzovka se vaří a konzumuje v jižní a jihovýchodní Asii, konkrétně na Srí Lance, v Indii, Číně a Malajsii. Roste však i v jiných tropických a subtropických oblastech.
Zelená část rostliny se používá jako krmení pro zvířata. Semena mají velkou klíčivost a rostlina je velmi přizpůsobivá, proto se na některých územích stala invazivní.
Slzovka obsahuje velké množství hořčíku, vápníku, fosforu, manganu, zinku, železa, draslíku a vitamíny skupiny B, naopak vůbec nemá vitamín C.Má dvakrát víc bílkovin než rýže. V obchodech je také uvedena pod názvy hatomugi nebo yiyire.
Zdroje informací: CelostniMedicina, Diplomová práce Bc. Dominika Siudová, RXList, ScienceDirect