Pravidelnou školu vaření vede na stránkách Apetitu skvělý šéfkuchař Pavel Býček. Každý měsíc vás učí jednu ze základních kuchařských technik. Když totiž znáte techniku a její zákonitosti, můžete si už recepty vymýšlet sami a vařit podle vlastní fantazie...
Suroviny
Postup
Pro pečení masa, zejména většího kusu v celku (ale můžete tak péct i více menších kusů), je skoro vždy lepší péct je pomalu, tedy déle a při nízké teplotě, a až nakonec maso jen krátce prudčeji opéct kvůli barvě a křupavé kůrce. Kombinace těchto dvou technik zaručí šťavnatost i skvělou chuť.
Díky nízké teplotě zůstane v mase více šťávy. Při pečení na vysokou teplotu se svalová vlákna stáhnou a maso v podstatě vymačká vlastní šťávu ven, podobně jako když zmáčknete mokrou houbu. Při pomalém pečení se maso upraví daleko šetrněji a šťáva zůstane tam, kde ji chceme mít – uvnitř. Pomalé pečení vyžaduje delší čas, aby se maso u kosti dobře propeklo – pokud si chcete být jisti, že je hotové, použijte teploměr: u prsní kosti byste měli mít minimálně 65°C.
Maso se při této nízké teplotě nemusí zakrývat a je ideální péct ho na mřížce a pod ni dát plech na odkapávání šťávy, tou můžete v průběhu pečení maso potírat. Díky tomu se maso v žádné části nedusí, ale rovnoměrně se opeče ze všech stran.