Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

15 bezlepkových jídel, která připravíte z běžných surovin

15 bezlepkových jídel, která připravíte z běžných surovin
ZDROJ: Ella Olsson/Pexels

Čekáte návštěvu a na poslední chvíli jste zjistili, že se při přípravě občerstvení musíte vyhnout lepku? Nebo jen chcete odlehčit svůj jídelníček a vyzkoušet něco nového? Žádný problém! Připravili jsme pro vás spoustu bezlepkových jídel, na která nepotřebujete žádné speciální bezlepkové mouky a další přísady.

Vybírejte z přirozeně bezlepkových surovin

Vedle celé škály speciálních bezlepkových potravin, které usnadňují život celiakům, existuje spousta přirozeně bezlepkových surovin. Jaké to jsou?

  • ovoce a zelenina, maso, brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, jáhly, pohanka, quinoa, houby, vejce, cukr, med, kakao, amarant, teff, ořechy, semena, koření, mléko a mléčné výrobky a další

Před přípravou pokrmu si můžete na obalu výrobku snadno zkontrolovat, že jde o potravinu bez lepku. Jako alergen musí být lepek na výrobku vždy označen. U bezlepkových výrobků se často setkáváme s označením ‚bez lepku‘ nebo ‚gluten free‘.

Bezlepková jídla pro milovníky masa

Kvůli strouhance musíte zapomenout na klasický řízek, jinak přípravě masových hodů nic nebrání. Servírovat můžete steaky, bifteky nebo třeba kořeněné kuřecí plátky. Na své si přijdou i milovníci party občerstvení, pro které zkuste připravit pikantní kuřecí křidélka.

A jakou zvolit bezlepkovou přílohu? K masu můžete podávat brambory ve všech možných podobách od pečených přes gratinované až po domácí bramborové chipsy. A mysleli jsme i na milovníky hustých omáček, pro které jsme připravili několik tipů, jak zahušťovat bez mouky.

Vegetariánská kuchyně bez lepku

Skvělou všestrannou surovinou pro celiaky i vegetariány je například pohanka, která je bohatá na rostlinné bílkoviny a připravíte z ní spoustu skvělých jídel. Neotřelou kombinaci tvoří pohanka se žampiony a polníčkem. Dalším pomocníkem v bezmasé a bezlepkové kuchyni je quinoa, ze které připravíte luxusní salát nebo barvami zářící misku plnou vitaminů a minerálů.

Zdroje informací: celiak.cz, celostnimedicina.cz

Skryt pre seznam