Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zažijte Dubaj v období ramadánu: Večer se město probouzí a láká na gastronomické dobrodružství

AD
Shakshuka
ZDROJ: Unsplash/Manny
sdílet:

Ramadán pro muslimy znamená období půstu, modliteb a času stráveným se svými blízkými. Oslavy konce tohoto svátku jsou spojené se zajímavou směsí tradic a společenských zvyků, které odrážejí bohatou kulturní rozmanitost muslimského světa. Tradiční hodnoty a zvyky si udržují i moderní arabské metropole jako je Dubaj!

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, datum tedy určuje růst Měsíce. Letos připadá začátek ramadánu na 10. března a konec na 8. dubna, svátek trvá přibližně 30 dnů až do doby, kdy začne Měsíc dorůstat znovu.

Ramadán je pro muslimy základním pilířem islámu, tímto svátkem si připomínají první zjevení Mohamedovo. Během měsíce dodržují půst, který má pro věřící hluboký duchovní význam

  • Během půstu, který se dodržuje přes den, by člověk neměl jíst, pít, kouřit a místo toho soustředit svou pozornost na zlepšení svého chování a měl by také pamatovat na chudé. To může znamenat odříkání se špatných návyků a podporu charitativních aktivit. 
  • Ramadán je pohyblivý svátek. Když připadne na letní období, což se děje přibližně jednou za 32 let, délka denního půstu může dosáhnout až 16 hodin. 

Iftár a suhúr 

Když se půst večer blíží ke konci, při západu slunce se tradičně uspořádá společná večeře nazvaná iftár. Začíná se datlemi a sklenicí vody, následují bohaté pokrmy, na stole se objevují různé druhy polévek, kuskus, zelenina, kebab, rýže a sladké dezerty. Po večeři často následuje společná modlitba a poslech Koránu.

Druhou variantou, kdy může hostina započít nebo také pokračovat, je mezi devátou hodinou večerní a první hodinou ranní a následuje hned po Iftáru. Této noční a brzké ‚snídani‘ říkají muslimové suhúr a servíruje se během ní ovoce, jogurty, různé obilné kaše a pudinky. Někdy tato hostina trvá až do doby těsně před svítáním.

  • Pokud jste pozvaní na návštěvu během večeře iftár či snídaně suhúr, je zvykem přinést s sebou malý dárek. Může jít o místní sladkosti, čokoládu nebo květinu. 

Ramadán končí bujarými oslavami Íd al-fitr (Svátek přerušení půstu), s jejichž začátkem období půstu končí. V tomto období se tradičně připravuje škála sladkých pokrmů – pudink, baklava, halva, marcipán, sušenky, dorty, zákusky a další sladkosti, které se regionálně liší. 

Mezi tradiční arabská jídla, která můžete ochutnat v arabských zemích nejen při tomto svátku patří například falafel, hummus, shakshuka, různé rýžové pokrmy jako makluba (směs rýže, masa a zeleniny), kabsa (směs rýže zasypaná rozinkami) nebo quzi (rýže s jehněčím masem, praženými ořechy a rozinkami). Typické jídlo je například salát tabouleh, jehož základem je petržel a bulgur.

Skryt pre seznam

Tradiční hodnoty a zvyky si udržují i moderní arabské metropole jako je Dubaj. Luxusní hotely a restaurace zde pořádají speciální iftár akce, při kterých nabízejí širokou škálu tradičních pokrmů a moderních kreací. Nemusíte se však bát, že byste se v Dubaji během muslimského půstu přes den nenajedli, mnoho restaurací má otevřeno zcela běžně i během dne.

  • Večer Dubaj ožívá a láká turisty na různé akce. V obchodních centrech je často prodloužená otevírací doba a obchody rozzáří své výlohy.

Pokud si chcete užít oslavy ramadánu, určitě do Dubaje zavítejte. Pro milovníky gastronomie je to příležitost objevovat nové chutě a tradice. Muslimové jsou pohostinní, a tak se vám může lehce stát, že se ocitnete na opulentní hostině, kdy se noční hodování a konverzace protáhnou až do brzkých ranních hodin. 

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč