Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jídelníček Cindy Crawford: Drží se pravidla 80:20, vynechává přílohy, ale čokoládu si neodepře

Cindy Crawford
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

V devadesátých letech se vedle Naomi Campbell, Lindy Evangelisty, Claudie Schiffer a Christy Turlington zařadila do slavné pětice „supermodelek“, které ovládly přední světová mola i obálky módních magazínů. A dokonalá postava zůstala Cindy Crawford dodnes. Udržuje se ve formě speciálním jídelníčkem?

Sází na proteiny, omezuje sacharidy

Její pravidlo číslo jedna je následující – namísto průmyslově zpracovaných potravin volí ty, které jsou zpracované minimálně.

 • Všední dny typicky začíná proteinovým koktejlem nebo smoothie. To připravuje rozmixováním mandlového mléka, mraženého banánu, čerstvého špenátu, máty, drcených kakaových bobů, směsi superpotravin jako je zelená pšenice, spirulina nebo chlorella a vždy přidává také proteinový prášek.
 • O víkendu si ráda dopřeje omeletu se špenátem, houbami nebo avokádem, kterou někdy doplní i plátkem uzeného lososa a hrstí malin – možná zvlašní kombinace, ale rozhodně plná zdraví prospěšných látek.
 • Nejčastěji obědvá zeleninový salát, někdy s kuřecím masem, někdy s rybou. A k večeři si ráda zajde na sushi. 
 • Když se večeří doma, připravuje karbanátky z krůtího masa a salátem. Nebo lososa s chřestem a bramborovou kaší, kterou raději nechá ostatním členům rodiny.
 • Dále má hodně ráda kadeřávek a salát se španělským sýrem Manchego.

Zastává pravidlo 80:20

Co to znamená? Osmdesát procent času jí zdravě, omezuje přílohy v podobě těstovin, bílého chleba a rýže, ale ve zbylých dvaceti procentech si dává cokoliv, po čem touží.

 • V praxi to znamená, že si v restauraci objedná burger bez bulky a hranolek. Místo toho však jídlo doplní čokoládovým koktejlem.
 • Cindy vždy pokládala za důležité, aby si její dcera Kaia (která je nyní také modelkou) nemyslela, že si kvůli práci v modelingu musí všechno odepřít. Proto jde své dceři příkladem a snaží se jíst zdravě, ale s rozumem.
 • Co se týče pitného režimu, drží se vody a zeleného čaje, jehož antioxidační účinky chrání před vznikem vrásek, pigmentových skvrn a dalších projevů stárnutí.
 • Vyhýbá se přemíře kofeinu, který jí nedělá dobře na žaludek. Moc kávy v jejím jídelníčku nenajdete, ale občasný panák tequily ano, protože podle ní „vypálí červa“.

Svačí, aby si udržela energii

Svačiny v průběhu dne jsou pro Cindy nástrojem, který jí pomáhá udržet vyrovnanou hladinu cukru v krvi.

 • Díky tomu nemá vlčí hlad a nesahá po prvním jídle, které vidí.
 • Její svačina musí vždycky obsahovat nějakou bílkovinu, ať už je to hummus s řapíkatým celerem, nebo mandle, jablko a plátek sýra.

Omezuje přílohy, ale sladkému neodolá

Modelka je známá svou náklonností k čokoládě. I na té si ale pochutnává s rozmyslem a používá ji i k šikovnému triku, jak dát svému tělu najevo, že je jídlo u konce.

 • Oběd vždy uzavře kouskem hořké čokolády, který znamená konec jídla.
 • Pokud má chuť na dezert, dá si kopeček zmrzliny, čokoládový koktejl, horkou čokoládu nebo poněkud nezvyklé, ale prý vynikající spojení kaviáru a čokolády.
 • Modelka věří tomu, že když po něčem toužíte a odpíráte si to, nakonec dojdete do bodu, kdy toho sníte mnohem víc, než kdybyste si dovolili jíst všechno, na co máte chuť, ale v omezené míře.

Zdroje informací: Vogue, HELLO! magazine, People, Women's Health, Good Housekeeping

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín