Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Grilování v latinském rytmu: 19 receptů na letní gril

Grilování v latinském rytmu: 19 receptů na letní gril
ZDROJ: Apetit

Tradiční pokrmy států latinské Ameriky mají svá specifika, na která jsou jejich občané patřičně hrdi. Nahlédněte pod pokličku venezuelské, argentinské, kolumbijské a brazilské kuchyně a nechte se zlákat vůní středně propečených steaků, kukuřice, fazolí, exotického koření a dalších neodolatelných surovin.

Latinská kuchyně je skutečně pestrá. Důvodem je rozlehlost jihoamerického kontinentu, který se rozkládá od rovníku až k Antarktidě. Protíná ho několik podnebných pásem a na jeho území se vyskytují jak nížiny tak pohoří. Do velké míry je ovlivněna prvky španělské a portugalské kuchyně, kterou do země přivezli evropští kolonizátoři.

Venezuelská kuchyně

Na talíři Venezuelanů se mísí vlivy kuchyně španělské, africké i původních obyvatel – indiánů. Hlavními surovinami jsou především batáty, maniok (tapioka), fazole, rýže, plantainy, tropické ovoce, ale také hovězí maso, mořské plody a ryby.

  • Tradiční venezuelské jídlo je pabellón criollo – jedná se o rýži, trhané hovězí maso a vařené černé fazole.
  • V závislosti na ročním obdobím a regionu se setkáte s jeho různými obměnami. Místo hovězího masa používají kajmaní nebo ryby. Někde pokrm servírují s kousky smaženého plantainu nebo strouhaným sýrem.

Dalšími venezuelskými specialitami jsou:

  • empanadas – plněné závitky (nejčastěji) masovou směsí
  • tequenos – smažená obalená sýrová tyčinka v těstě
  • quesillo – karamelový pudink

Brazilská kuchyně

Základ brazilské kuchyně tvoří jídelníček původních indiánských obyvatel, ale najdeme v ní i vlivy evropské a africké, v současné době také prvky japonské kuchyně.

  • Hlavní ingrediencí tamních pokrmů je maniok, ze kterého připravují placky, pečivo i dezerty.
  • Díky tropickému podnebí se zde daří ovoci jako jsou mango, papája, kvajáva (guava), mučenka, pomeranč, ananas
  • Oblíbené jsou ryby, mořské plody a jednoduše ochucené grilované steaky, které se podávají s omáčkami.
  • Za národní jídlo Brazílie se považovuje feijoada – hustý fazolový guláš, se spoustou čerstvého, sušeného i uzeného masa. 

Argentinská kuchyně

V Argentině žijí – na rozdíl od ostatních jihoamerických států – převážně potomci Evropanů. V době kolonizování zde nebyli téměř žádní původní obyvatelé, z toho důvodu Argentina nemá svou původní kuchyni. Protože ji osídlili Španělé a Italové, tamní jídelníček sestává hlavně z těstovin a hovězího masa.

  • Argentinci maso milují, dokonce jsou druzí na světě v jeho konzumaci (hned po Američanech).
  • Chov a produkce hovězího masa má v zemi dlouholetou tradici, která Argentinu proslavila po celém světě. Křehký a šťavnatý steak z kastrovaného býka (vola) je svou lahodnou chutí natolik specifický, že ho znalci poznají už po jednom soustu.
  • Vyzrálé steakové maso je natolik chutné, že nepotřebuje žádné koření ani marinády.
  • Nejlépe si na něm pochutnáte stejně jako Argentinci, když je mírně osolený a středně propečený na grilu.
  • Jako přílohu zvolte grilovanou zeleninu, kukuřici nebo brambory.
  • K masu servírujte argentinské salsy jako chimichuri nebo criolla.

Kolumbijská kuchyně

Kolumbijská kuchyně je různorodá a liší se podle jednotlivých regionů. Jedno má však společné – podobně jako v Argentině  je i zdejší strava založená převážně na konzumaci masa. Od ryb a mořských plodů, přes hovězí, drůbeží až po morčata nebo mravence.

  • Další populární surovinou je kukuřice – klasy se grilují na otevřeném ohni, z kukuřičné mouky se připravují tlusté placky zvaná arepas. Ty se podávají jako příloha (nejen) k masitým pokrmům.

V souvislosti s latinskou Amerikou nesmíme zapomenout zmínit, že se zde pěstují kávovníky (Brazílie, Peru, Ekvádor), ze kterých pocházejí ta nejlepší kávová zrna. V řadě jihoamerických zemí se vyrábějí lahodná vína (Chile, Argentina) a pozadu nezůstává ani produkce nejrůznějších druhů pálenek a destilátů jako tequilla, mezcal či rum (Mexiko, Brazílie, Jamajka, Kuba).

Zdroj informací: časopis Apetit, Tasty, BBC Good Food

Autor: KatkaVavrova