Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

30x neodolatelné borůvky

30x neodolatelné borůvky
ZDROJ: Apetit

Na tenhle tmavě modrý poklad našich lesů se těšíme celý rok! První nasbírané borůvky končí v puse a další putují do knedlíků, koláčů, pohárů, marmelád a dalších neodolatelných dobrot. Spokojený fialový úsměv celé rodiny totiž stojí za každou minutu strávenou v lese i v kuchyni!

Je léto, vyrazte na borůvky!

Brusnice borůvka nebo také borůvka černá (Vaccinium myrtillus) a lidově jen borůvka roste ve velké části Evropy a hojně se nachází v českých lesích. Její pěstování jinde než v lese je téměř nemožné, jelikož vyžaduje přesně takové vlhkostní a půdní podmínky, které právě naše lesy nabízí. Oproti tomu borůvka kanadská se na našich zahrádkách pěstuje hojně. Pojďme se podívat, jaký je v nich rozdíl:

  • Naše lesní borůvka (Vaccinium myrtillus) je drobná modrá kulička s příjemně kyselo-sladkou chutí, která má fialovou štávu.
  • Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) pochází ze severní Ameriky, oproti lesní borůvce je větší a méně barví, jelikož barvivo obsahuje hlavně slupka, dužina je světlá. Chuťově jsou kanadrské borůvky spíše cukrové, kdežto lesní mají výraznou borůvkovou chuť.
  • Místo borůvek se často pěstují vzhledově i chuťově podobné bobule. Např. muchovník (Amelanchierova borůvka nebo indiánská borůvka) nebo zimolez kamčatský, (kamčatská borůvka), které ale botanicky nemají s borůvkou lesní nic společného. Obě rostliny jsou celkem nenáročné na pěstování, proto tyto keře zdobí nejednu českou zahrádku. 

Nejoblíbenější borůvkové recepty

Pod tímto článkem na vás čeká na 30 dokonalých receptů s borůvkami v hlavní roli. Když se však vydáme do lesa s nádobou, jako první nás napadnou borůvkové knedlíky, bez kterých si léto neumíme představit. V těsném závěsu za knedlíky pak čeká na svou slávu tradiční kynutý borůvkový koláč. Borůvkám svědčí kombinace s tvarohem, což otevírá bránu do světa luxusních tvarohových dezertů, které můžete připravit také v nepečené verzi. Vyzkoušejte náš recept na borůvky v tvarohu nebo domácí borůvkové nanuky.

Borůvky pro zdraví

Borůvky obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B a provitamin A. Z minerálních látek najdeme v borůvkách zastoupení železa, fosforu, draslíku, hořčíku a další. Řeč není pouze o plodech borůvky, ale využívají se také listy pro přípravu odvarů. Jak konzumace borůvek může údajně ovlivňovat naše zdraví?

  • Čaj z listů borůvky by měl snižovat hladinu krevního cukru a blahodárný je též na naše trávení.
  • Odvar z listů je rovněž možno použít jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dýchacích cest.
  • Díky antioxidačním účinkům patří plody borůvek údajně ke skvělým pomocníkům ke zvýšení obranyschopnosti organismu.
  • Konzumace borůvek prý pomáhá podporovat průchodnost tepen a cév a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. 

Zdroje informací: nzip, celostnimedicina, nkz

Skryt pre seznam
Autor: kojzarova.m