0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Lassí: osvěžující nápoj z Indie, který hravě připravíte i u vás doma

Liči lassí
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Až se vydáte do své oblíbené indické restaurace, objednejte si k jídlu lassí. Svěží nápoj z jogurtu a vody zmírňuje palčivost jídla a zlepšuje trávení. Snadno a levně ho přitom připravíte i v domácích podmínkách. Máme pro vás tipy, jak si připravit nejen mangové lassí!

Lassí (lasí nebo lassi) je tradiční nápoj z Indie, který se vyrábí z jogurtu, vody a dalších ochucovadel: koření, růžová voda, med, ovoce (v indických restauracích se setkáte často s mangovým lassi) a další. Svou svěží chutí skvěle doplní (a zmírní) výrazná a někdy pořádně ostrá indická jídla!

Tradiční osvěžení

Podle historických pramenů se lassi v různých podobách připravovalo v Indii po staletí. Ajurvédští lékaři ho doporučují pít před jídlem a během jídla. Vnímají ho jako zdravý probiotický nápoj, který podporuje trávení.

 • Pro správné působení na zažívání by jogurt měla doplnit voda pokojové teploty, naopak by nápoj neměl vůbec obsahovat led.

Koření, česnek i růžová voda

Lassí může mít mnoho podob. Protože neexistuje jeden závazný recept, každý ho připravuje, jak ho má rád, s různým podílem jogurtu a vody.

 • Některá lassí jsou velmi hustá a téměř se strukturou blíží krémovému dezertu, zatímco jiná mohou být řidší a tekutá, téměř jako limonáda.
 • Některé postupy nahrazují jogurt podmáslím, jiné myslí na vegany či intoleranci laktózy a lassí připravují z rostlinných alternativ kravských produktů.

V Indii se lassí připravuje ve slané i sladké variantě. Ke zvýraznění chuti a podpoře stravitelnosti se často používá mleté koření, jako jsou kardamom, římský kmín, kurkuma, chilli, skořice nebo muškátový květ i šafrán. I do sladkého lassí patří špetka soli!

Kromě různého druhu koření lze tento nápoj obměnit přidáním různých druhů ovoce. Nejproslulejší je lassí s mangem, ochutnat můžete i mnoho dalších lahodných variant. Lassí na evropský způsob může obsahovat borůvky, maliny či jahody.

 • Odvážní indičtí kuchaři do lassí pro zvýraznění přidávají česnek nebo zeleninu.
 • V některých oblastech Indie ochutnáte lassí slazené medem nebo cukrem, s růžovou vodou a podobnými vzácnými přísadami.
 • Nápoj se zdobí nasekanými pistáciemi a jinými oříšky.

Letem světem

Podobný osvěžující nápoj z jogurtu naředěného vodou a ochucený solí se nepřipravuje jen v Indii. Pod názvem ajran ho pijí v Bulharsku, Turecku, Libanonu a mnoha dalších zemích Balkánu, Blízkého Východu a Střední Asie.

 • V každém místě má svou podobu, někde se dochucuje pepřem, rozetřeným česnekem, nasekanou mátou, koprem či jinými bylinkami, jinde se místo vody přidává šťáva z vymačkaných okurek.
 • Pod názvem doogh ho najdete v Iránu, kde se považuje za národní nápoj. V Arménii mu říkají tahn.

Související články

Masala chai: Voňavý čaj s jemností mléka
 • Tipy a triky

Masala chai: Voňavý čaj s jemností mléka

Legendy říkají, že se masala chai pil už před pěti tisíci lety. Každá země má dnes svůj osvědčený recept, někde se přidává pepř, jinde špetka soli. Jak si tento očistný nápoj – známý také jako indický bílý čaj nebo yogi – připravit doma a...
Ayran: Osvěžující letní nápoj
 • Suroviny

Ayran: Osvěžující letní nápoj

Až vás přepadne touha se dokonale osvěžit, vzpomeňte si na ayran! Vykouzlíte ho vcukuletu a stačí k tomu jen bílý jogurt, voda a špetka soli. Můžete si ho však vyladit podle vlastních představ. ...
Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
 • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
 • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit