Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Shakshuka: Snadná a zdravá izraelská snídaně z jedné pánve, kterou si zamilujete

Shakshuka na pánvi
ZDROJ: Sara Dubler, Unsplash
sdílet:

Blízkovýchodní shakshuka představuje jednoduchou kombinaci dušených rajčat, paprik, cibule a sázených vajec. V Izraeli toto výživné jídlo snídají, ale podávat ho můžete i jako jako brunch, oběd i rychlou večeři. Její příprava je snadná, nabízí spoustu obměn a zužitkujete do ní úrodu rajčat i paprik.

Shakshuka (čti šakšuka) je tradiční severoafrický a blízkovýchodní pokrm. Jeho původ najdeme v oblasti Egypta, odkud se rozšířil do dalších zemí. Velké oblibě se těší zejména v Izraeli, kde zdatně konkuruje falafelu a hummusu.

Název shakshuka znamená v arabštině „směs“ nebo „míchat“, což přímo odkazuje ke způsobu přípravy, kdy jsou všechny přísady smíchány na pánvi. Připravuje se z několika základních surovin – rajčat, papriky, cibule a vajec a zjednodušeně můžeme říct, že shakshuka jsou sázená vejce, která se zapékají ve směsi zeleniny.

  • Nejprve se na pánvi na oleji opečou cibule a paprika, obojí nakrájené na silnější plátky.
  • Poté se přidá na plátky nasekaný česnek a na kostky nakrájená rajčata (podle možností čerstvá nebo z konzervy).
  • Směs se dochutí kořením (obvykle římský kmín, chilli papričky, černý pepř) a podle chuti osolí.
  • Vše se společně dusí přibližně 15 minut, až se chutě prolnou a vznikne lahodná omáčka.
  • Do směsi se poté vyhloubí důlky, do nich se opatrně vyklepnou vejce. Pánev se zakryje poklicí a za mírné teploty se vejce nechají dojít požadované konzistence. Bílky by měly být pevné, žloutky zhoustnou, ale zůstanou stále trochu vláčné.
  • Navrch patří trocha sekané listové petržele, popřípadě špetka sumahu či sýr feta.
  • Shakshuka se podává s pečivem, které nasákne zeleninovou omáčku, ať už jsou to placky pita nebo bageta.

Od klobásek až po dýni: Shakshuka miluje obměny

Vegetariánský pokrm běžný po celém Středním i Blízkém východě nemá jediný ustálený recept. Možností je nepřeberné množství – právě proto je tento pokrm tak oblíbený v tolika zemích.

  • Shakshuku ochutnáte v mnoha obměnách. Někde se do ní přidávají nakládané citrony, jinde feta a různé bylinky, především listová petržel a koriandr, a koření, jako jsou římský kmín, uzená paprika, černý pepř, chilli papričky i výrazně kyselý sumah.
  • Mezi další osvědčené přísady patří česnek, lilek, houby, ale i pikantní klobásky či mleté maso. V zásadě ale platí, že shakshuka je pokrm vegetariánský.

  • Nepřeberné kreativní možnosti shakshuky předvedl i Yotam Ottolenghi. Londýnský šéfkuchař, který pochází z Izraele, proslul svými originálními twisty jídel ze zeleniny. Shakshuku vylepšil paprikovou pastou harrisa a jogurtem.
  • V Jemenu se směs zeleniny s vejci připravuje s ohnivou omáčkou schug, ve které najdete česnek, zelené chilli papričky i čerstvý koriandr.
  • Mexičané nedají dopustit na huevos rancheros – rančerská vejce, která si dávají k snídani. Oproti blízkovýchodní shakshuce je dochucují střídměji, nejčastěji pepřem a chilli papričkami. Najdete ale i vydatnější variantu s čedarem a fazolemi.

Shakshuka začíná být velmi módní i v mnoha dalších částech světa, a tak není divu, že se začínají objevovat její různé zeleninové obměny, od shakshuky s růžičkovou kapustou a špenátem až po podzimně laděnou shakshuku s máslovou dýní.

  • Ať ji připravíte jakkoliv, hodí se jako parádní snídaně, brunch, sytý oběd i rychlá večeře z jedné pánve.

Zdroj informací: časopis Apetit, Yotam Ottolenghi – Plenty, Down Shiftology

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín