Tuhle lahůdku ocení všichni: masozřavci, vegetariáni i vegani. Chutná totiž opravdu výtečně!
Suroviny
Postup
Základní recept na vaření jáhel
Jáhly několikrát properte a promněte rukama. Často se píše, že jáhly je nutné několikrát spařit proti hořkosti. Já si vaření usnadňuji, a tak jsem to nikdy nedělala, přesto hořké nebyly! Ale kupuji vždy kvalitní, čerstvé biojáhly. Postup vaření je obdobný jako u rýže. Máte dvě možnosti:
1. Dejte 1 díl jáhel na 2 díly studené vody, přiveďte k varu, osolte špetkou mořské soli, stáhněte oheň na minimum (nebo použijte rozptylku) a vařte pod pokličkou 15 minut. Po vypnutí nechte chvíli dojít. Všechna voda by měla být vyvařená a jáhly měkké.
2. Pokud chcete jáhly spíš jako sypkou přílohu, nejprve vodu přiveďte k varu a pak vsypte jáhly (můžete je předem orestovat nasucho či na oleji). Další postup je stejný.
Zatímco uvařené jáhly chladnou, na dostatečném množství oleje orestujte cibulku a mrkev, obojí nakrájené na velmi drobné kostičky. (Pokud spěcháte a chcete dělat noky, můžete ji vynechat.)
Zchladlé jáhly (stačí tak, abyste se při hnětení nespálili) smíchejte se špaldovou krupicí, dvěma lžícemi oleje, muškátovým oříškem, solí, orestovanou zeleninou a nasekanými bylinkami. Vypracujte a důkladně propracujte hodně tuhé těsto. Kdyby to šlo ztuha, přidejte lžíci dvě vody či olivového oleje. Krupici přisypávejte podle potřeby; záleží na tom, jak jste uvařili jáhly.
Z těsta můžete tvarovat úzké šišky, malé kulaté knedlíčky či (skvělé!) placičky. Na placičky rozválejte tenounké (maximálně půl centimetru silné) kulaté ,karbanátky‘ rukou či válečkem a pak je z obou stran dozlatova osmažte v olivovém oleji. Servírujte se salátem nebo jen tak. Vyválené šišky (nebo drobné knedlíčky) vařte ve
vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou; trvá to cca pět až osm minut. Podávejte k omáčkám nebo k dušenému zelí.