Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 4. díl: Zkuste bylinkovo-špenátové smaženky či pikantní fazolačku

Týdenní úsporná kuchařka 4. díl: Zkuste bylinkovo-špenátové smaženky či pikantní fazolačku
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

Maso je drahé, ale nikdo netvrdí, že bychom ho měli jíst každý den. Do týdenního jídelníčku ho budeme zařazovat maximálně třikrát. Zaměříme se na luštěniny, vydatné polévky i sezónní zeleninu či ovoce. 

Další díl naší Týdenní úsporné kuchařky najdete zde.

1. Pikantní fazolová polévka s chilli a klobásou

Sytá polévka plná bílých fazolí a ovoněná slaninou a klobáskou. Kdo by odolal? Přesto, že jsou v receptu uvedené fazole vařené, pro urychlení můžete bez obav použít i konzervované. Ty je nutné slít, propláchnout a nechat okapat. Stejně tak množství chilli si upravte podle své chuti.

2. Zapečené gnocchi

Gnocchi jsou univerzální, můžete je zapéct se smetanou a brokolicí, se sýrem nebo je jen uvařit a smíchat s pestem. My pro vás tentokrát máme recept na italskou klasiku –⁠ zapečené gnocchi s rajčaty. 

  • Gnocchi je super ještě na závěr posypat parmazánem, ale pokud za něj nechcete utrácet, vyzkoušejte jídlo na závěr posypat trochu opraženou strouhankou.
  • V rámci úspor mozzarellu můžete vynechat, ale v akci lze koupit i za 20 Kč. Vzhledem k tomu, že jde o počet na 4 porce, s jednou porcí se se vším vejdete do 30 Kč. 

3. Tradiční houbový kuba

Přesto, že houbový kuba je spíše známý jako štědrovečerní jídlo, nic vám nebrání v tom, připravit si ho i kdykoli mimo svátky. Kroupy jsou poměrně levné a navíc po uvaření ještě zvětší svůj objem.

  • Obsah minerálních látek je natolik bohatý, že konzumace krup posiluje šlachy a vazy, hojí rány, má blahý vliv na naši nervovou soustavu a brání únavě. Dále rozpustná i nerozpustná vláknina prospívá našemu zažívání.
  • Kroupy se vyplatí vařit ve větším množství a nepoužité zamrazit. Využijete je jako zavářku do polévky, nebo z nich připravte krupeto.

4. Celerovo-bramborový gratin

Kombinace šťavnatého celeru s bramborami je naprosto dokonalá. Vše je zalité smetanou, která propojí všechny chutě. Křupavou krustu vytvoří nastrouhaný sýr. K této jemné kombinaci se hodí i pár koleček z bílé části pórku nebo kousky kuřecího masa – ať už mleté, nebo nakrájené na nudličky. V takovém případě bude nutné prodloužit délku pečení.

5. Bylinkovo-špenátové smaženky

Placičky z mouky a špenátu zkuste vylepšit na cibulce osmaženými houbami. Servírujte je s nastavovanou kaší, do které použijete už uvařené kroupy. Jako zeleninovou přílohu zvolte kvašenou zeleninu, která je plná vitamínů.

6. Zeleninová polévka se smetanou

Husté zeleninové polévky zahřejí a během chladných zimních dnů jsou skvělým způsobem jak doplnit vitamíny. Do základu k cibuli, pórku a bramborám můžete klidně přidat i na kostičky nakrájený zbylý celer. Servírujte polévku s křupavým chlebem nebo sýrovým toustem.

  • Opraženou slaninu můžete vynechat nebo místo ní zkusit připravit ‚veganskou slaninu‘, tedy na proužky škrabkou nastrouhané tenké plátky mrkve potřené olivovým olejem s uzenou paprikou, solí, pepřem a troškou medu, které se zprudka pečou.
  • Pokud máte rádi čerstvou zelenou posypku, vypěstujte si doma řeřichu, jetel nebo dejte klíčit luštěniny. Podrobný návod a vše potřebné se dozvíte v našem článku Klíčení a microgreens: Doplňte vitamíny přirozeně i v zimě!

7. Škubánky

Škubánky jsou pro mnohé nostalgická vzpomínka na dětská léta. Ať už si ji připomenete ve sladké verzi s cukrem a mákem, nebo do těsta přimícháte uzené a společně osmažíte, je na vás. Každopádně právě staročeská jídla jsou ukázkou skromnosti a střídmosti.

Zdroj: Apetit

Další inspiraci na levná jídla najdete pod článkem.

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova