Jednoduché a víceúčelové těsto, ze kterého můžete upéct lahodný bílý chléb, pletýnky i bochánky, podobné, jaké si můžete dát v pražském Bakeshopu.
1Droždí rozdrobte do misky (kovová dobře vede teplo) a zalijte ho trochou mléka; mělo by mít tělesnou teplotu, tedy okolo 38°C. Na teplejším místě bez průvanu ho nechte asi čtvrt hodiny vzejít – směs bude připomínat napěněnou kašičku. Mezitím si připravte robot nebo zadělávací mísu.
2Hnětačem či ručně promíchejte cukr, sůl, máslo, mléko a případně sirup (viz tipy), ale jen tak, aby se směs spojila. Po jednom zašlehejte vejce. Přidejte mouku i vzešlé droždí a nechte deset až patnáct minut propracovávat střední rychlostí. Při ručním hnětení počítejte nejméně s dvaceti minutami.
3Prohnětené těsto přesuňte na pomoučněnou pracovní plochu (pekařům nejvíc vyhovuje dřevěná) a znovu je důkladně propracujte. Pak nechte na teplém místě hodinu kynout. Troubu předehřejte na 220 stupňů. Těsto rozdělte na několik dílů podle toho, kolik tvarů zpracováváte a jaké.
4Propracované těsto vložte do formy na biskupský chlebíček a konečky prstů je upěchujte. Těsto by mělo dosahovat asi do dvou třetin formy. Nechte je na teplém místě znovu vykynout (tentokrát stačí zhruba čtvrt hodiny). Potřete rozmíchaným vejcem a pečte asi půl hodiny dozlatova.
5Pokud chcete kromě chleba ještě tvarovat různé pletýnky, zbylé těsto rozválejte na pomoučněné pracovní ploše. Danielle používá pravítko a pekařskou škrabku, aby nakrájela stejnoměrné pruhy. Ty pak válením zakulatí a pořádně prohněte, aby ji při tvarování poslouchaly.
6Pletýnky vznikají z jediného válečku těsta. Zatočte je do smyčky a konce provlékněte, abyste získali pletýnku. Na kónické žemle (briošky) vytvarujte tři kuličky velké asi jako pingpongový míček a vtlačte je do důlků formy na muffiny. Nechte ještě krátce, asi čtvrt hodiny, kynout.
7Vykynuté pečivo potřete vejcem a posypte podle vlastní chuti a fantazie. Stejně jako chléb je vložte do trouby a pečte, až dobře vyběhne a zezlátne (asi 15 minut). Nespotřebujete-li je ihned, můžete je uchovat v mrazáku. Rozpékejte potřené trochou vody v běžné či mikrovlnné troubě.
SPRÁVNÉ KYNUTÍ
Chléb kyne dvakrát; při prvním kynutí mu dopřejte expanzi až na dvojnásobek původního objemu, což trvá okolo hodiny. Nicméně přesná doba velmi závisí na teplotě prostředí, aktivitě kvasnic i počasí. Před prvním kynutím potřete těsto trochou oleje, aby povrch nevyschl a nepopraskal. Při druhém už těstu dopřejte jen čtvrthodinku; důlek po tlaku prstu by se měl hned vyrovnat.
Tipy od Danielle
- Příprava domácího chleba je mimořádně uspokojivá záležitost i proto, že si s těstem můžete skvěle vyhrát. Většina lidí brzy zjistí, jak uklidňující práce s těstem je – a jak je příjemné mít byt plný vůně poctivého domácího chleba.
- Těsto potřebuje pevnou ruku! Aby bylo skutečně tvárné, klidně mu naplácejte a pořádně ho vybouchejte o pracovní plochu. Čím poddajnější bude, tím lépe se bude tvarovat. Nebojte se ho, pánem jste tu vy!
- Zajímavou chuť těstu dodá tmavý řepný sirup nebo melasa; do uvedené dávky stačí tak dvě lžíce.
- Žádná trouba nehřeje úplně rovnoměrně. Proto je dobré plech zhruba v polovině pečení otočit.
Komentáře
Anonym
26.09.2008 08:03
s rozinkami
Anonym
26.09.2008 08:06
ještě dodatek
Anonym
07.01.2010 19:56
domáca pekáreň
Anonym
10.04.2010 11:47
RE: domáca pekáreň