Za recept, který jsme otiskli už v naší kuchařce Zima, vděčíme panu Josefu Halaškovi z pomezí Valašska a Hané a kolegyni Evě Všetíčkové, která ho od něj získala. Poměry surovin přizpůsobte vlastní chuti (pozor, příliš libová směs bez kůží není dobrá). S experimenty – pokud jde o to, jaká směs vám vyhovuje – můžete začít i jenom ve velkém hrnci. Vývar se zeleninou se hodí jako základ zabijačkové polévky.
Suroviny
Postup
Veškeré maso a vnitřnosti důkladně omyjte, vložte do hrnce spolu s kořenovou zeleninou a cibulí, zalijte studenou vodou, osolte a uvařte doměkka (trvá to zhruba 2 hodiny). Uvařené maso a vnitřnosti vyjměte z vývaru, podle potřeby vykostěte a semelte najemno – podobně jako na sekanou. Dochuťte rozemnutou majoránkou, pepřem a česnekem. Podle potřeby nařeďte přecezeným vývarem, abyste získali teplou řídkou kaši.
Nachystejte si kousky střev z jedné strany uzavřené, nejlépe zašpejlované. Plňte je připravenou masovou kaší a uzavírejte je špejlemi. Hotové jitrnice vkládejte do studené vody a otáčejte je v ní, aby v nich zůstal tuhnoucí tuk rovnoměrně rozptýlený. Pak jitrnice vylovte a nechte v chladu oschnout. Uchovávejte je v chladničce a snězte nejlépe do třetího dne nebo je zamrazte.
Před podáváním jitrnice opečte a doplňte výše uvedenými přílohami a pochutinami. My jsme na prkno přidali i kousky ovarového kolena.
NĚCO NAVÍC
Opečené jitrnice lze podávat i s vařenými bramborami a zelím, popřípadě se jedí studené – nakrájené na kolečka a na chlebu s hořčicí.