Pro zahřátí jsme vám na březen uvařili variaci na fazolovou polévku z Balkánu. Tam do ní často dávají speciální velké bílé fazole, zvané pasulj tetovac (tetovské fazole) podle makedonského města Tetovo. Hodí se do ní ale i jiné fazole, třeba strakaté. Recept na srbskaou fazolovaou polévku ‚pasulj‘ se určitě zabydlí i ve vaší rodinné kuchařce.
Suroviny
Postup
Ve velkém hrnci rozehřejte tuk a nejprve na něm opečte cibuli doměkka. Pak přidejte utřený česnek a nechte ho rozvonět. Potom poprašte oběma druhy papriky a také ji nechte rozvinout aroma (nespalte ji!), stačí papriku opékat a míchat 10 sekund.
Přidejte mrkev, pastinák a bramboru, hned zalijte vodou, aby byly ponořené, a přiveďte k varu. Zvolna vařte zhruba 20–30 minut, aby zelenina změkla. Ke konci vsypte fazole a dolijte horkou vodu tak, aby všechno bylo opět ponořené. Osolte a opepřete.
Zakysanou smetanu rozmixujte s naběračkou horké polévky a pak ji vmíchejte do polévky v hrnci. Dolaďte octem, vmíchejte bylinky a podávejte, podle chuti ozdobené dalším koprem.
NĚCO NAVÍC
Polévka připravená s olivovým olejem bude jemnější i mírně zchladlá. Pokud se ale nechcete držet ,bezmasého‘ ladění, použijte pod základ 50–100 g slaniny (ideálně sušené), kterou necháte nasucho pustit tuk a na něm pak pokračujete s cibulí a česnekem. Polévku lze uvařit také z předem namočených a pak zvlášť podle návodu na obalu v čerstvé vodě uvařených suchých bílých fazolí (těch budete potřebovat 200–250 g).