Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Fazolové recepty

Zatímco fazolové lusky či zelené fazolky řadíme mezi zeleninu, suché vyloupané fazole se označují jako luštěniny.  A obojí jsou výbornou surovinou v kuchyni. 

 

Sušené či konzervované fazole patří k oblíbeným trvanlivým potravinám – skvěle zasytí a dovedou dokonale doplnit jídlo nejen chuťově, ale i nutričně. Své všestranné využití potvrzují pestrou škálou pokrmů, jako jsou fazolová polévka, fazolová omáčka nebo fazolová pomazánkafazolový guláš, salát či fazolky na kyselo

...

   
Chcete-li si připravit oběd či večeři s fazolemi v hlavní roli, nezapomeňte na nezbytný čas k jejich namáčení. Zatímco konzervované fazole jsou připraveny ihned k jídlu, ty sušené potřebují pobýt 8 až 12 hodin ve vodě. Pak už jen stačí najít ten správný recept. V kategorii fazolí na vás čeká na několik desítek osvědčených receptů, ze kterých připravíte polévku, hlavní chod, dezert nebo svačinku z různých fazolových druhů

Fazole jako luštěniny jsou semena plná škrobu. To z nich dělá skvělou surovinu, která pokrmy zahustí a strávníky zasytí

Zelené fazolky nebo fazolové lusky patří mezi oblíbené přílohy. Kouzlo je v jejich křupavosti. Můžete je restovat, dusit či krátce vařit buď ve vodě nebo v páře. Možností je ale daleko víc.

11 druhů fazolí a nespočet fazolových pokrmů

Znáte všechny druhy fazolí? Od těch nejznámějších, jako jsou bílé, červené, mungo a adzuki, až po ty méně známé, jako například fazole navy a borlotti? Podívejte se na náš stručný přehled a staňte se profesionálem na luštěninová jídla. 

 • Bílé - Ze všech fazolí patří k těm největším a pyšní se krémovou strukturou a jemnou chutí. Skvěle se hodí na přípravu polévek a pomazánek.
 • Červené - Bývají označovány také jako červená ledvina a v jejich chuti ucítíme mírnou sladkost. Vaše chuťové pohárky potěší v kombinaci s kajenským pepřem. 
 • Černé - Mírnou nasládlostí se podobají červeným fazolím, v chuti se však promítá i zemitost. Oblíbené jsou v mexické kuchyni. 
 • Purpurové - Velké fazole s neutrální chutí se skvěle vyjímají v polévkách a salátech, kde jejich chuť zvýrazní koření a ostatní ingredience. 
 • Barevné - Název napovídá o spektru barev od červené přes hnědou až po černou. Chuťově se podobají červeným a skvěle se hodí na přípravu chili con carne nebo chili sin carne
 • Navy - Drobné světlé fazole skrývají jemnou chuť, které se hodí do polévek, salátů a pomazánek. 
 • Černé oko - Světlé fazole s černými skvrnami mají neutrální chuť a sluší jim kombinace s bylinkami a kořením. 
 • Pinto - Hnědé skvrnité fazole pinto mají přirozeně kořeněnou až pikantní chuť.  
 • Borlotti - Fazole s mramorovým vzhledem a oříškovou chutí, které se hodí do polévek i do těstovin.  
 • Adzuki - Drobné červené fazole, které jsou díky své nasládlé oříškové chuti vhodné pro přípravu pasty do asijských pokrmů.  
 • Mungo - Malé zelené fazolky vhodné ke klíčení. Naklíčené fazolky jsou křupavé a hodí se například do oblíbeného salátu sendviče. 

Levné a výživné fazole 

Proč se vyplatí zařadit fazole do běžného jídelníčku? Vedle příznivé ceny nabízejí fazole řadu benefitů pro náš organismus. A nemusí vás odradit ani obava z nadýmání, při dostatečném namáčení se fazole zbavují oligosacharidů, které jsou za nadýmání zodpovědné. Lidskému tělu chybí enzym pro jejich zpracování, což způsobuje plynatost. Syrové fazole jsou nejedlé a pro náš organismus dokonce toxické. Zajímá vás, jaké další benefity zahrnuje konzumace fazolí? 

 • (Syrové suché) fazole obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, železa, hořčíku, kyseliny listové, fosforu a vitaminů skupiny B. Po uvaření nabobtnají a kvůli obsahu vody se poměr jejich živin změní.
 • Jsou nízkokalorické.
 • Pomáhají v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, snižují hladinu cholesterolu v krvi a snižují zánětlivé procesy v těle. 
 • Mají nízký glykemický index, proto se doporučují lidem trpícím cukrovkou. 
 • Podporují redukci váhy a přináší dlouhodobý pocit sytosti. 

Celý popis

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
499 Kč
334 Kč