Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

7 důvodů, proč si zamilovat sádlo: K čemu se hodí a kde nesmí chybět

Vepřové sádlo
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Škvařené vepřové sádlo patří k základním pilířům naší kuchyně. Vylepší chuť polévky, dá se na něm smažit i péct, přitom stojí pár korun. Zjistěte, proč by nemělo chybět ani ve vaší lednici.

1. Skvělé na smažení

Vepřové sádlo je tuk, který snese vysoké teploty, aniž by se přepálil. Smaženým jídlům nepředává žádnou pachuť, a proto na něm lze smažit i sladké pokrmy, jako jsou koblihy, vdolky nebo lívance.

2. Dlouhá trvanlivost

Mít sádlo v zásobě se vyplatí – na rozdíl do jiných tuků dlouho nežlukne a drží si svou kvalitu. Skladujte ho v uzaviratelné sklenici. V chladu vydrží beze změny i několik měsíců.

  • Chcete si dopřát lahůdkovou svačinku? Sáhněte do lednice a namažte si sádlem krajíc čerstvého chleba. Posypte solí, tenkými kroužky cibule a k tomu přikusujte kyselou okurku. Dokonalost!
  • Někdo ze sádla dělá i pomazánku, které se přezdívá dřevorubecká. Patří do ní sádlo, sardinky, pepř, sůl, hořčice a vařená vejce.

3. Nízká cena

Momentálně se všechny suroviny zdražují, ale podle druhu řeznictví a původu sádla můžete již vyškvařené koupit od 40 Kč za půlkilové balení. U framářských výrobků je cena vyšší.

  • Pokud máte možnost, vyzkoušejte sádlo z přeštických prasat nebo mangalice.

4. Vyškvaříte ho i doma

Syrové sádlo seženete přibližně za 80 Kč za 1 kg (říjen 2022). Při nákupu si pohlídejte výšku sádla, vrstva by měla být pravidelná a co nejvyšší. Tuk musí být na pohled bílý a pevný. Narůžovělé nebo zažloutlé sádlo nekupujte.

  • Vyškvařením získáte skvělý tuk i škvarky, které stačí ještě horké lehce osolit a máte dokonalou pochoutku.
  • Nevýhodou domácího škvaření je výrazná vůně sádla, která se uvolňuje za vyšších teplot a kterou ne každý snese. Hotové sádlo ale za to stojí.

5. Všestranné využití

O smažení už jsme se zmínili, tím ale využitelnost sádla v kuchyni ani zdaleka nekončí. Připravíte na něm výborné cibulové základy do gulášů a dalších dušených jídel s masem. Použít ho můžete také místo másla do jíšky pro bramboračku, cibulačku a podobné husté polévky.

  • Sádlem se dříve vylepšovaly obyčejné vodové polévky jako česnečka.
  • Báječné je sádlo k potírání lokší a různých placek po upečení a hodí se i do kynutého těsta na buchty, k potírání buchet před pečením nebo na vymazání forem.
  • Brambory připravené v troubě na sádle jsou obzvláště křupavé a vypečené.
  • Pokud budete připravovat polévku a nemáte vývar, opečte zeleninu na sádle. Sádlo pozvdihne chuť třeba bramboračky nebo česnečky, ale i hrstkové polévky.
  • Na sádle připravíte výtečné houbové škvarky a v sádle je také nejlépe uchováte. 

6. Stabilní a odolný tuk

Nižším obsahem nenasycených mastných kyselin se řadí do stejné rodiny jako přepuštěné máslo, kokosový nebo palmový tuk, tedy mezi pevné tuky. To mj. znamená, že lépe odolává vysokým teplotám i žluknutí a hodí se na smažení.

  • V roce 2018 se dokonce objevilo v první desítce žebříčku stovky nejvýživnější potravin, který podle vědeckých studií sestavili v BBC.

7. Domácí kosmetika

V lidovém léčitelství se čisté, nesolené sádlo používá už stovky let. Výborně hojí jizvy, ekzémy a některé další kožní problémy. Sádlo tvoří základ mnohých mastí, které běžně koupíte v lékárně, a jako léčivé mazání ho doporučují i dermatologové.

  • Domácí mast snadno připravíte, když do horkého sádla přidáte sušené bylinky, které mají příznivé účinky na pokožku, třeba měsíček lékařský. Po vychladnutí znovu zahřejte, přeceďte, bylinky odstraňte a nechte mast vychladnout.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín