Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vychutnejte si pětici českých zrajících sýrů

olomoucké tvarůžky
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Na své si nyní přijdou všichni milovníci sýrů s výrazným odérem a ušlechtilou plísní. Vychutnejte si romadur, olomoucké tvarůžky nebo jihočeskou nivu a dopřejte si výraznou sýrovou chuť v lahodných pokrmech.

Čeští sýraři nezahálí a nabízejí spoustu místních sýrových skvostů. Zlatavý smažák pro jednou nechme stranou a pojďme se podívat na jedinečné sýry, které rychle prostoupí vaše čichové i chuťové buňky.

Olomoucké tvarůžky

První zmínky o zrajícím sýru vyrobeném z odtučněného kyselého tvarohu sahá až do poloviny 15. století. Od té doby urazily tehdy selské, olomoucké či loštické tvarůžky kus cesty. Z ručního tvarování tvaglů v dlaních přešla výroba na mechanizovanou – chuť zůstala stejná.

  • Nejlépe chutnají samotné s plátkem čerstvého kváskového chleba, smažené ve strouhance nebo jako pomazánka.
  • Vyzkoušejte také tvarůžkový tatarák, který se skvěle hodí k orosené sklenici českého ležáku.

Jihočeská niva

Inspirací pro výrobu nivy byl francouzský rokfór (roquefort). Vzhledem a chutí se podobá také italské gorgonzole a všechny tyto sýry pojí společný jmenovatel –⁠ ušlechtilá plíseň. Modré sýry vznikají vpravením štětičkovce (penicillium) do mléčného či tvarohového základu, což následně vytvoří jedinečnou chuť a typické modré mramorování.

  • Jihočeská niva vyniká slanou pikantní chutí a hodí se jak do studené i teplé kuchyně.
  • Využít ji můžete do omáček k masu, na těstoviny nebo gnocchi.

Romadur

Měkký na povrchu mazlavý zrající sýr sametově bílé barvy uvnitř se těší oblibě ve všech fázích zrání. Svou chutí a tvarohovým základem může romadur lehce připomínat tvarůžky a v mnoha receptech najdeme tyto dva druhy sýrů pospolu. Před konzumací se pro dostatečné rozvinutí vůně doporučuje nechat sýr dojít pokojové teploty.

  • A jak si romadur nejlépe vychutnat? Na sýrovém prkénku nebo naložený a řádně uleželý. Pro tento recept jsme díky nezaměnitelné vůni zvolili příznačný název ‚poslední rande‘.

Sedlčanský hermelín

Jemný a měkký zrající sýr s bílou plísní na povrchu je tradičním českým sýrovým produktem. Hermelín je vyroben z kravského mléka, má jemné sýrové aroma a je vhodný za studena i na vaření. Sýrům tohoto typu sluší různé příchutě a v regálech obchodů tak najdeme například hermelín s česnekem, chilli, pepřem nebo bylinkami.

  • V našich receptech najdete hermelín v mnoha chuťových variacích. Doporučujeme vyzkoušet oblíbený nakládaný, grilovaný nebo smažený hermelín.

Královský kamadet

Variace na způsob francouzského camembertu jsou velmi oblíbené. Název kamadet nevznikl z francouzštiny, ale spojením slov Kaplice a Madeta. Oproti hermelínu je kamadet aromatičtější, vyzrálejší a měkčí.

  • Kamadet se hodí ke sklence suchého bílého vína. Můžete jej také naložit podobně jako hermelín a těšit se ještě vyzrálejší chuti.

Zdroje informací: Bezpecnost potravin, Tvaruzky, Sýry od Madety, Sedlčanský

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč