Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Pomalu pečené maso: zvěřina

Nízká teplota, kvalitní pekáč a dostatek času. Tahle trojkombinace povznese téměř každé maso do nebeských výšin. Tedy kromě ryb, které by se přesušily. Jak správně péct vepřovou pečeni, jaké hovězí se do pekáče hodí nejlépe a jak si připravit zvěřinu? Tyto vypečené tipy a triky se dozvíte v článcích věnovaných pomalému pečení, dnes se zaměříme zvěřinu.
24. 10. 2020 | Autor: Hana Kovaříková

Zvěřina

Maso z volně žijící zvěře, tedy srstnaté nebo pernaté, je označováno jako maso divokých zvířat, tedy zvěřina. Má typické tmavé zbarvení a zvláštní neopakovatelnou chuť, ovšem také rychlou kazivost. Její zpracování by tedy mělo být velice rychlé, na dlouhé skladování zvěřina není vhodná. Maso je dietní, výživné, lehce stravitelné a obsahuje celou řadu minerálních látek. Draslík, fosfor, železo, vysoký podíl vitaminu B, ale také stopové prvky zinku a selenu. Zvěřina není tučná a je ideálním zdrojem nenasycených mastných kyselin. Chuť zvěřiny podtrhnete kombinací s bylinkami a suchým červeným vínem. U starších kusů zvěře je nutné tzv. moření. Mladé kusy, především zajíci a srnci, se vůbec nakládat nemusí. Nicméně u staršího masa je naložení do směsi koření, zeleniny, vína a octa v podstatě nezbytné. S octem však buďte opatrní, mohl by maso snadno znehodnotit. S délkou moření to také nepřehánějte, v létě by to měly být nejvíce 2-3 dny, v zimě či chladu lednice nanejvýše týden. Mořidla se na maso lijí vychladlá, maso je pak potřeba každý den překládat, a to nikdy ne v kovové nádobě, ale pouze kamenné. Zvěřiny se většina kuchařů a kuchařek bojí, není však třeba strachu, pokud víte odkud maso pochází a jak s ním nakládat. Na pomalé pečení se nejvíce hodí kýta, pokud ovšem nedostanete zrovna ji, můžete zkusit také plec, žebra nebo krk.

Dančí

Za nejchutnějšího z divoké zvěře bývá označován daněk. Pro své kvalitní maso bývá často chován i na farmách. Ačkoli má daněk druhové jméno evropský, původně se do Evropy dostal z Malé Asie a z oblasti Středomoří. V 15. století byli hojně dováženi do panských obor zámků i hradů. Jejich rozšíření do volné přírody na sebe nenechalo dlouho čekat, dnes se v našich lesích objevuje přes 11 tisíc kusů. Z dančího masa připravíte opravdu chutný guláš, výborný steak, ale dnes vám přinášíme recept na pomalu pečenou kýtu.

Daňčí kýta se zelím

Daňčí maso je křehoučké a má výraznější zvěřinové aroma než maso srnčí. Upečte si daňčí kýtu, uvařte zelí a knedlíky a...

Kančí

Maso z kance má oproti tomu vepřovému výraznější, zemitější chuť. Na menu restaurací se často setkáme s kančím gulášem, který krásně prohřeje třeba po výletě podzimní krajinou. Kančí maso je vhodné i na roládu, návštěva bude nadšená z kančího segedínu. Pokud dostanete od souseda myslivce plec, rozhodně ji připravte jako Francouzi, pěkně s červeným vínem a švestkami. Kýtě dopřejte pomalé pečení v přiklopeném pekáči, odvděčí se vám dokonalou chutí a rozpadající se strukturou. Čím déle budete maso na malou teplotu péci, tím lepší bude. Nelehkou otázku, zda kance podávat se zelím nebo se šípkovou, tentokrát vyřešíme za vás.

Kančí kýta se šípkovou omáčkou

Fantastická večeře. V pátek naložte maso, pozvěte přátele a v neděli se sejděte u jednoho stolu. Po kýtě se jen zapráší!

Srnčí

Srnec, nejmenší z evropských jelenovitých, je hned za kancem nejrozšířenějším divokým zvířetem u nás. Dospělý jedinec dosahuje 15-30 kilogramů. Maso obsahuje minimum tuku a úprava při vysokých teplotách jej rychle vysuší. Srnčí hřbet patří mezi ušlechtilé pochoutky, pomalé pečení mu jenom svědčí. Pokud vám nějaké maso ze srnce zbyde, snadno si připravíte lahodnou srnčí paštiku nebo masové kuličky. Mezi rychlé úpravy srnčí kýty se řadí ragú, do hodiny máte tuto pochoutku – hodící se ke knedlíkům, rýži i poctivému chlebu – na talíři. Srnčí kýta však ve své divokosti nejlépe vynikne pomalým pečením. V pekáči nesmí chybět kořenová zelenina, červené suché víno, jalovec, bobkový list, česnek, tymián a rybízová marmeláda.

Pomalu pečená srnčí kýta

Dopřejte masu na červeném víně čas, který potřebuje. Odměnou vám bude nevšední gurmánský zážitek.

Jelení

Největší druh lovné zvěře u nás, jelen. Majestátní zvíře, jehož maso je velice aromatické. Velikost jeleního hřbetu, který se často zpracovává na minutky z grilu nebo na dlouhé pečení, vás může trochu vyděsit. Chuť a lahodnost však stojí za trochu námahy i snahy dostat celý hřbet do pekáče. Opravdovým je mistrovským kouskem je jelení wellington. Kýta je opět tím nejlepším kusem, který se do vašich rukou může dostat. Řízky, medailonky, steak na gril, dušení či pečení v troubě, to všechno se dá z kýty vykouzlit. Krk, bok a plec zužitkujete na lesem vonící guláš, ragú, nebo zkuste namlít maso na zvěřinový burger, jelení maso určitě stojí za trochu experimentování.

Jelení kýta na smetaně

Delikatesa, do které se vyplatí investovat čas a péči. Množství octa v mořidle můžete upravit podle vlastní chuti (...

Jak nakupovat zvěřinu bezpečně i v době karantény? Objednejte si ji online od ověřeného zdroje. Pestrou škálou kvalitní zvěřiny se může pochlubit např. Šumavská zvěřina. Pozadu nezůstává ani online supermarket Rohlik.cz, který se snaží svou nabídku neustále rozšiřovat. Kromě širokého výběru zvěřiny si v těchto dnech pro vás připravil horkou novinku - Rohlík Delikatesy. V rámci Prahy si tak nově můžete objednat ty nejlepší čerstvě krájené, a za nejpřísnějších hygienických podmínek zabalené, uzeniny a sýry. Protože čerstvě nakrájené šunky, salámy a sýry prostě chutnají nejlépe.

 

Související

Jelení ragú s ostružinami

Vyzkoušejte neotřelou kombinaci jeleního masa, navinulé vinné omáčky a sladkokyselých ostružin. Nemá chybu!

Srnčí s perníkovou omáčkou

Česká kuchyně je výborná a rafinovaná, takže se může směle srovnávat se světem! Tvrdí to šéfkuchař Jaroslav Sapík z...

Kančí paštika

„Paštiku můžete podávat jako předkrm při opulentní hostině i jako pohoštění k pivu či vínu. Naši hosté Na Pekárně...

Králík marinovaný v červeném víně

V alpském podhůří na severu Itálie je tahle domácí úprava nesmírně oblíbená – hlavně v zimě. Velmi lahodný způsob...

Zvěřina po burgundsku

Známá francouzská úprava hovězího masa je vynikající i s různými druhy zvěřiny! Často se přidávají i žampiony –...

Daňčí závitek po znojemsku

Chuť silné šťávy, která vznikne během pečení, nic nepřekoná. Bohužel něco takového nelze připravit za pět minut…...
Na nákupu: zvěřina

Na nákupu: zvěřina

Výrazná chuť zvěřiny souzní především se zemitými tóny podzimní zeleniny a s vínem. Poradíme vám, jak maso v obchodě...

Vařte a servírujte maso s červeným vínem

Podzim a zima je pro mnoho milovníků vína tzv. červeným obdobím, tedy časem, kdy se vychutnávají červené zemité odrůdy...

Jak připravit dokonalou masovou roládu?

Chcete se při svátečním obědě blýsknout před svými nejbližšími? Pokud nedáte dopustit na šťavnatou chuť masa,...

Přidat komentář