Recepty na omáčky k masům
Ať už se rozhodnete připravit hovězí, drůbeží, vepřové nebo jakýkoli jiný druh masa, s kapkou omáčky bude vždycky lepší. Omáčka k masu v české kuchyni v první řadě často znamená plný talíř lahodné husté tekutiny. Ve světové kuchyni však omáčka k masu představuje spíše jen decentní šťavnatý doprovod steaku nebo pečeně, který má požitek z masa lehce doplnit a povznést. Tomu opovídá i její množství: podává se jí daleko méně a často mívá výraznou chuť.
...
I perfektně grilovaný či upečený kus masa s dokonalou přílohou snese navlhčení v omáčce, která pomůže, aby sousto lépe sklouzlo do krku. Když navíc lahodně chutná, je funkce omáčky k masu dvojnásobná.
- Může se přitom jednat o základní hnědou omáčku, která dodá masu onu kýženou šťavnatost, zároveň ho však nechá vyniknout samo o sobě. V češtině se pro ni ujal nepříliš lichotivý výraz UHO, který spíš evokuje nevýraznost. Ovšem asi nepřesněji odpovídá anglickému "gravy", což je omáčka, na kterou Britové nedají dopustit.
Jednoduchá omáčka z výpeku
Nejjednodušší cestou, jak získat dokonalou omáčku k masu, je připravit ji ze šťávy, kterou pustí maso během pečení nebo opékání. Jde zaroveň o praktický způsob, protože omáčku připravíte na stejné pánvi či pekáčku, kde jste opékali maso.
- Výpek, který na pánvi zůstal, bude tvořit základ vaší omáčky. Postupovat musíte poměrně rychle, protože kus masa nejspíš právě odpočívá pod pokličkou o kus dál a čeká na svou příležitost.
- Na „připečenou“ pánev přilijte trochu tekutiny a začněte ji zahřívat. Může to být bílé či červené víno, dopředu připravený vývar, smetana apod.
- Profesionální kuchaři k tomuto účelu rádi používají tzv. demi-glace – koncentrovaný, silně zredukovaný vývar.
- Zahříváním se výpek rozpustí ve víně či vývaru a intenzivním provaření a redukci tekutin vznikne hnědá omáčka.
- Do tohoto základu, který by obstál i sám o sobě, pak stačí přidat například nakládané kuličky zeleného pepře, na másle osmažené žampióny, hříbky, lišky či jiné houby, brusinky apod.
- Ať už se rozhodnete k základní omáčce přidat cokoliv, nebo ji nechat jen tak, po odstavení z plotne nezapomeňte na máslo. Lžíci studeného másla (nebo raději dvě) vložte do horké omáčky a prošlehejte metličkou. Docílíte tak jemné konzistence a extra naleštěné omáčky k masu.
Jíšková omáčka s několika druhy sýra
Další možností jak připravit rychlou omáčku, je začít jíškou. Na tomto postupu jsou založeny některé omáčky houbové či pepřové nebo obecně smetanové i univerzálně použitelná sýrová omáčka.
- Využijete ji v případě, kdy potřebujete připravit rychlou večeři a máte k dispozici například jen sýr od snídaně a kuřecí prsa.
- V tom případě zachovejte klid, dejte vařit vodu na těstoviny, osmahněte kuřecí kousky na pánvi a pusťte se do nejlepší sýrové omáčky.
- Garantujeme vám, že ji nebudete vařit naposledy. Skvěle se hodí i k vepřovému karé s hranolkami nebo pečenými brambory.
Studené omáčky k masu
Některým úpravám a druhům masa sluší nejlépe omáčky podávané za studena. Typickým příkladem je grilování, kdy ani počasí teplé variantě omáčky nenahrává.
- Pokud se nechcete omezit pouze na průmyslově vyráběné omáčky, kečupy, hořčice apod., využijte přijejich domácí přípravě zakysané mléčné výrobky.
- Zakysaná smetana a odkapaný smetanový jogurt jsou nejlepšími spojenci, zvýraznit jejich chuť vám pomůže i lžička majonézy.
- Stačí k nim přidat trochu česneku, čerstvých bylinek, chilli papriček nebo sýru s modrou plísní a omáčka ke krkovici i kuřecím křidélkům je na světě.
- Výborně se k masu hodí i řecká omáčka tzatziki nebo bylinkové pesto.
- A co teprve domácí barbecue omáčka?
Celý popis