Pokud nepřezrálé hrušky správně uskladníte, mohou vám čerstvé dělat radost i v průběhu zimy. Snadno je však podle našich tipů můžete zpracovat a vybavit si tak spíž až do další sezóny. Vyzkoušejte třeba příjemně sladká hrušková povidla nebo lahodné hruškové čatní, které společně s vyzrálým sýrem potěší vaše chuťové pohárky nejen v dlouhých zimních večerech.
Realtivně vysoký obsah cukru řadí hrušky k jednomu z nejsladších druhů ovoce, které můžeme sklízet až do listopadu. Nejvhodnější doba pro sklizeň je v průběhu října, kdy se hrušky těší plné zralosti.
Co dělat, když vaše hrušeň plodí metráky hrušek? Nebo vás láká hrušková sezóna natolik, že si nakoupíte hrušky na trhu do zásoby? Máme pro vás tipy, jak si s hruškami navíc poradit.
1. Povidla
Hrušková povidla jsou první volbou, jak zpracovat hruškové přebytky a vybavit se skvělou ingrediencí do spíže.
- Na 2,5 kg hrušek budete potřebovat 200g cukru. Vaření a následné pečení podpoří přirozenou sladkost hrušek a ty se promění v neodolatelnou náplň buchet a koláčů.
- Na přípravu povidel je nezbytné se vybavit zejména časově. Dlouhý pobyt v troubě při nižší teplotě jim dodá tu správnou konzistenci a chuť.
- Pokud přemýšlíte, jaký dezert připravit na víkend, vyzkoušejte dokonalé vdolky, které vás ve spojení s hruškovými povidly vystřelí do gastronomického nebe.
2. Čatní
Víno, sýry a čatní. Ideální kombinace na dlouhé zimní večery, které si rádi zpříjemníme nějakou tou pochoutkou.
- Čatní z hrušek nabízí díky octu a hořčičnému semínku vyváženou sladko-kyselou chuť, která výborně ladí s vyzrálými sýry.
- Nejste-li milovníky sýrů, pak vyzkoušejte čatní na plátku opečené bagety.
3. Sušené hrušky
Stejně jako jablečné křížaly, dají se i hrušky usušit v sušičce na ovoce. Zda jim ponecháte slupku, nebo je předem oloupete, je jen na vás.
- Hrušky stačí pouze očistit, zbavit jádřinců a nakrájet na tenké plátky.
- Sušičku průběžně kontrolujte, čas sušení je závislý na velikosti jednotlivých kousků a také na výkonu a teplotě sušičky.
4. Kompot
Jako tradiční způsob využití přebytků ovoce se nabízí kompotování. Výjimkou není ani kompot z hrušek, který je tak akorát sladký a báječně voní po hřebíčku.
- Na kompot používejte hrušky zcela zralé nebo těsně před dozráním. Přezrálé hrušky v kompotu jsou nevábně hnědé. Na chuti to však nic nemění.
- Svěží barvu hrušek můžete podpořit pokapáním citronovou šťávou ihned po rozkrojení. Věděli jste, že kompotu vůbec nevadí míchat hrušky s jablky?
5. Přesnídávka
Připravte dětem dokonalou svačinku v podobě domácí přesnídávky. Na hruškové pyré budete potřebovat:
- 2 kg hrušek
- 200 ml vody
- 4 PL cukru (pro batolata a malé děti lze cukr úplně vynechat)
- šťávu z 1 citronu
Jak na to?
- Hrušky zbavte jádřinců a nakrájejte. Vložte do hrnce, přidejte šťávu z citronu, vodu a cukr.
- Přiveďte k varu, ztlumte a vařte cca 30 minut. Podle toho, jakou upřednosňujete konzistenci, přesnídávku buď pomačkejte mačkadlem na brambory nebo rozmixujte tyčovým mixérem do hladka.
6. Hruškový med
Med z hrušek opravdu připomíná skutečný med a jedná se o oblíbenou zámořskou specialitu. Vedle hrušek vévodí chutí i vůní ananas, který medu dodává nádech exotiky. Hruškový med je skvělou pochoutkou se šálkem horkého čaje a opečeným toastem.
7. Koláče, buchty, řezy
Nezapomeňte hrušky použít do oblíbených koláčů. V pečených dezertech jsou hrušky všestranně využitelné díky své jemné a příjemně sladké chuti.
- Pusťte se třeba do hruškového koláče s tvarohem, nebo připravte svým hostům ke kávě luxusní hruškové řezy.
Recepty na další hruškové speciality najdete pod tímto článkem.