Nepečený cheesecake se sice od kanonické verze liší přípravou, ale to mu na lahodnosti neubírá. Dort je to stejně lehký, luxusní a krémový jako klasický cheesecake. A hodí se skvěle kdykoli, kdy máme chuť na něco chladivého.
Co budete potřebovat
1. Suroviny na náplň jsou podobné jako u klasického cheesecaku. Základ obvykle tvoří čerstvý krémový sýr, zakysaná či sladká smetana a cukr. Ukážeme si ale i varianty, které počítají s jinými mléčnými výrobky. O zpevnění dortové náplně se stará většinou želatina.
- U nepečených cheesacaků obvykle chybí vejce, která u klasického pečeného cheesecaku slouží ke zpevnění náplně.
2. Sušenkový základ tvoří směs rozdrcených sušenek s trochou rozpuštěného másla, kterou můžete předpéct, ale také nemusíte. Záleží na tom, nakolik chcete mít vrstvičku, na níž cheesecake sedí, křupavou.
- Obejít se lze i bez základu – pokud bude náplň dostatečně hustá a pevná. Počítejte ale s tím, že krájení a přesun jednotlivých kousků na talíř bude složitější.
3. Nádobí. Bohatě postačí velká mísa, stěrka na míchání a rozevíratelná dortová forma. Tu můžete podél stěn ještě zevnitř pro jistotu vyložit potravinářskou fólií či proužkem pečicího papíru. Usnadníte si tím vyndavání dortu z formy.
- Nutné to ale není, také můžete při uvolňování cheesecaku z formy jen objet její okraje nožem.
- Na podrcení sušenek použijte mixér či váleček na těsto. Stačí jím několikrát přejet přes sušenky umístěné v uzaviratelném sáčku a získáte krásnou sušenkovou drť.
Ke ztužení dortu použijte želatinu
V nepečených dezertech často figuruje želatina jako univerzální cukrářská pomůcka, díky níž drží tekutější náplně i ovocné pěny pěkně pohromadě.
- Pozor je třeba dát na dávkování. Když jí přidáte příliš mnoho, bude cheesecake tuhý a přijdete o jeho krémovou texturu. Bude se sice krásně krájet na kousky, ale senzoricky se budete cítit ošizeni, protože nadbytek želatiny také v dezertech mírně potlačuje chuť.
Na trhu je želatina plátková a prášková. V obou případech je bezbarvá a chuťově neutrální (na rozdíl od polotovarů na cukrářské želé, které bývá doplněno barvivy a někdy i příchutěmi).
Plátková želatina
Plátková želatina se snáze dávkuje. V balíčku se většinou prodává po 6 plátcích, které by měly stačit na úplné ztužení půl litru tekutiny. Jelikož náplň na cheesecake je sama o sobě poměrně hustá a hutná, nebudete potřebovat celé balení.
- V receptech se uvádí rozmezí od 2 do 4 plátků podle toho, jaký je ve směsi podíl tekuté složky – čím více přidáte smetany či ochucující tekutiny, jako například citrusové šťávy, sirupu, kávy či likéru, tím bude náplň řidší a bude potřebovat více želatiny.
Plátkovou želatinu je třeba před použitím namočit na 10 minut do studené vody, aby nabobtnala. Poté z ní vodu lehce vymačkáte a dáte želatinu rozpustit. To se děje za tepla. Ale pozor, teplota by neměla přesáhnout 80 stupňů Celsia, jakmile želatina projde varem, ztrácí schopnost želírovat.
- Želatinu do cheesecaku můžete rozpustit v ohřáté tekutině, která se poté před cestou do náplně musí opět vychladit (nesmíte na ni ale zapomenout, když ji necháte stát několik hodin, začne tuhnout). Anebo ji ve lžíci vody opatrně rozpusťte v mikrovlnce.
Želatina v prášku
Pro práškovou želatinu platí stejná pravidla, jen ji není třeba vymačkávat. Můžete ji tudíž nechat nabobtnat přímo v tekutině, která přijde do dortu.
- Buďte obezřetní v případě, že chcete želatinu namáčet v ovocné šťávě – enzymy obsažené v některých druzích čerstvého ovoce (typickým příkladem je ananas) zničí její schopnost želírovat.
- Pokud je v dortu předepsána plátková a vy máte jen práškovou a naopak, platí, že 1 plátek = 3 gramy práškové želatiny.
Existují i recepty, které se bez želatiny obejdou. Jedním z nich je cheesecake s bílou čokoládou a borůvkami, kde roli ztužovače převzala rozpuštěná čokoláda. Po vychlazení se totiž čokoláda zpevní a náplň udrží.
Jak dlouho cheesecake chladit?
U nepečených dezertů je vaším nejlepším přítelem lednice. Abyste mohli dort nakrájet na úhledné porce s rovnými okraji, musí být dokonale pevný. To mu zajistí právě důkladné vychlazení.
- Nepečené dezerty se tak vyplatí připravit klidně i den dopředu a přes noc uložit na chladné místo.
- Když spěcháte a máte místo v mrazáku, můžete nepečený cheesecake vychladit i tam, ale nezapomeňte na něj. Kdyby zmrzl, mohla by se v něm oddělit voda a při rozmrazování proměnit sušenkový korpus v rozbředlou hmotu.
Varianta ve skleničce šetří čas
Nemáte několik hodin na chlazení? Připravte cheesecake do skleničky. Můžete si vybrat kterýkoli recept na nepečený cheesecake a místo do formy navrstvit jednotlivé komponenty do sklenic či mističek.
- Jen v případě sušenkového základu vynechte zapékání i spojování směsi máslem. Úplně postačí, když na dvo skleničky umístíte trochu podrcených sušenek. Anebo sušenky vynechte úplně. Dezert bude o to lehčí.
Čím cheesecake zdobit?
To necháme na vás. Klasikou je potřít hotový cheesecake tenkou vrstvou zakysané smetany smíchané se lžičkou moučkového cukru (pokud vám chutná čistá neslazená varianta, cukr vynechte).
- Úspěch sklidíte se sezonním ovocem. třeba v New Yorku se cheesecake často servíruje s jahodami.
- Skvělou kombinaci s krémovým sýrem představují i citrusy – na Floridě tak přísahají na cheesecake s plátky tence nakrájených limetek.
Odlehčené varianty nepečeného dortu
Pokud jste milovníky cheesecaků, leč hlídáte si váhu, budete hledat variantu, jak populární dobrotu odlehčit. Nabízíme vám inspiraci z našeho archivu.
- Limetkový koláč je od cheesecaku k nerozeznání, namísto čerstvého smetanového sýra je ale jeho hlavní ingrediencí o poznání méně kalorický sýr cottage.
- Klasické žervé můžete nahradit ricottou, která je méně tučná než čerstvý smetanový sýr a obsahuje i více proteinů.
- Část krémového sýra, případně zakysanou smetanu můžete také nahradit jogurtem. Použijete-li jogurt řeckého typu, který za svoji hustotu vděčí vyššímu obsahu bílkovin, snížíte množství kalorií a zároveň zvýšíte výživovou hodnotu cheesecaku.
Zdroje informací: časopis Apetit