Zelný salát coleslaw 5x jinak

shutterstock
ZDROJ: shutterstock
sdílet:
Salát známý spíše z Anglie a USA má kořeny v Nizozemí. Nejčastěji se podává k masu. Vedle klasického zelí, mrkve a majónézy jej lze s pomocí dalších surovin zajímavě obměňovat. Můžete si jej tak vychutnat s jogurtem, celerem nebo dokonce parmezánem.

Kde se tento oblíbený salátek vzal?

První zmínky o coleslawu najdeme v 18. století, kdy se začal objevovat na talířích Nizozemců. Kniha receptů The Sensible Cook: Dutch Foodways in Old and New World z roku 1770 obsahuje recept na coleslaw s tenkými proužky zelí, rozpuštěným máslem, octem a olejem.  

Jeho původní název „koolsla“ - v překladu zelný salát - postupně získal poangličtený název "cole", když jeho popularita vzala útokem britské ostrovy. O jeho vyvážené chuti se doslechli i za velkou louží, postupně si našel cestu na talíře po celém světě.   

Majonéza, která je dnes pro tento pokrm typická, se však do salátu začala přidávat později, v 19. století. Variant salátu dnes existuje nespočet, k zelí lze přidávat například slaninu, papriky, okurky, ananas i hrozinky. 

Americká klasika 

Asi nejznámější verze tohoto salátu je právě tahle klasická americká. Její základ je jasný – zelí, mrkev, cibule, řapíkatý celer, majonézý a citronová šťáva. Vše stačí jen nastrouhat, promíchat a máte hotovo. Tenhle salát doplňuje s hranolkami milované burgery nebo jižanské smažené kuře. 

Odlehčený salát

Pokud nepatříte mezi milovníky majonézy, zkuste ji nahradit jogurtem. Salátu jogurt rozhodně na kráse neubere, skvěle doprovodí nejen grilované maso ale i například bramboráky.

Celerový coleslaw

Netradiční, přesto lahodný, je coleslaw z celeru. Namísto zelí tvoří jeho základ na tenko nakrájený bulvy celer. Přidávat do něj můžete také jablka, citron, hořčici, majonézu a petrželku. Celer napomáhá trávení, detoxikaci těla a zlepšuje funkci ledvin. Perfektně se hodí například ke smažené rybě.

Celerový salát Coleslaw

Celerový salát Coleslaw

Více

Zdravější s mungo klíčky

Skvělým oživením jsou také mungo klíčky. Smíchejte na jemno nakrájené zelí, mrkev, jarní cibulku, mungo klíčky, bílý jogurt, olivový olej a dijonskou hořčici.  Výborně si na něm pochutnáte například v pita chlebu s grilovaným sýrem halloumi. 

Obohacený parmezánem 

Klasický coleslaw obohatí  přidaný parmezán nejen o další chuť ale také o potřebný vápník. 

Salát Coleslaw s parmazánem

Salát Coleslaw s parmazánem

Více

 

Obchod Apetit