Hodnocení receptu
Průměr: 3.8 (332)
Více než hodinu Pro zkušené 20

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 4007 kcal
Bílkoviny 34 g
Cukr 319 g
Tuky 272 g
Vláknina 14 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.
NEPŘEHLÉDNĚTE Více než 100 slev na skvělé gurmánské nákupy se slevami až 40 % v nové aplikaci DNY APETIT.
Google
apple
Piknik

Rozkošný francouzský dezert vás krok za krokem naučí cukrářka Zuzana Dvořáková.

Suroviny

mandle 120 g
jemně mleté
moučkový cukr 150 g
bílek 90 g
cca ze 3 vajec, nejlépe den odleželých v ledničce
krupicový cukr 50 g
potravinářské barvivo
červené (odstín Claret značky Sugarflair), do každé dávky jiné množství barvy
Na krém
máslo 250 g
moučkový cukr 100 g
víno šumivé 200 ml
suchý sekt

KROK 1: PŘÍPRAVA MAKRONEK

1 Mleté mandle smíchejte s moučkovým cukrem, rozmixujte v mixéru a pak přesejte přes cedník. Výsledek by měl připomínat hladkou mouku, což přispěje k tomu, že budou makronky hladké.

2 Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem do měkké pěny, přidejte barvu a vyšlehejte pevný sníh.

3 Směs mandlí a cukru přisypte do sněhu a stěrkou míchejte, dokud těsto není hladké, řídké, ale stále pevné. Roztékat se musí jen pomalu, pokud ho přemícháte a bude příliš tekuté, na plechu se rozteče a makronky budou placaté.

4 Těsto dejte do cukrářského sáčku a nastříkejte na plechy s pečicím papírem – dělejte kolečka o průměru 4,5cm.

5 Makronky nechte důkladně zaschnout – při doteku se nesmějí lepit. Zasychání může trvat různě dlouho (30–60 minut), podle vlhkosti prostředí. Předehřejte troubu na 150 °C. Pečte 10–12 minut.

RADY CUKRÁŘKY:

1. Šlehání

Sníh do těsta musí být dostatečně pevný, nesmíte ho však přešlehat, protože jinak se začne rozpadat. Nejlepší je šlehat bílky tak dlouho, dokud se nezačnou tvořit měkké špičky, a pak zašlehávat barvu.

2. Barvení

Makronky se nejčastěji barví potravinářským barvivem. Ideální jsou práškové barvy, ale jsou drahé. Dobrá je tuhá gelová barva např. značky Sugarflair. Gelovky zn. Wilton bývají řídké, a když jich dáte moc, ovlivní konzistenci těsta. Barvu volte, aby ladila s příležitostí či náplní, a počítejte s tím, že pečením zesvětlá. Kde nakupovat: Barvy můžete koupit u Fialy (www.fialapraha.cz) nebo na www.dortisimo.cz.  

NĚCO NAVÍC

Ochucené makronky 

Ochutit a zároveň obarvit můžete makronky např. kakaem (přidejte 1 lžíci kakaa a uberte necelou lžíci mandlí), čajem matcha (stačí čajová lžička) anebo pistáciemi (polovinu mletých mandlí nahraďte pistáciemi), makronky pak budou pěkně světle zelené.

3. Míchání těsta

Míchání je jeden z klíčových momentů celé výroby makronek. V průběhu míchání začne těsto řídnout a vy musíte odhadnout správný moment, kdy s mícháním přestat. Bude-li těsto málo řídké, budou makronky hrubé a nevzhledné. „Přísady se nespojí, makronky hůř zasychají a mohou v troubě popraskat,“ varuje Zuzka a dodává: „Správná konzistence se přirovnává k tekoucí lávě, těsto by se nemělo trhat, ale pomaloučku stékat.“

4. Mandlová směs

Pokud máte možnost, mixujte mandle s cukrem v klasickém mixéru na koktejly. Výsledná konzistence směsi bude ještě jemnější. V případě těsta na makronky platí, že čím jemnější, tím budou lepší.

5. Jedna jako druhá

Udělat makronky tak, aby byla jedna jako druhá, vyžaduje cvik. Naštěstí existuje pár fíglů pro začátečníky – na pečicí papír si můžete předkreslit kolečka nebo si koupit (či vytisknout) předkreslenou šablonu, kterou dáte pod pečicí papír. Před pečením ji nezapomeňte vyjmout! Na makronky použijte sáček s trubičkou o průměru 1 cm.

6. Stabilní plech

„Aby se vám pečicí papír na plechu neprohýbal a neposouval, přilepte ho k plechu trochou makronkové hmoty,“ radí Zuzana. „Stačí dát do každého rohu trochu a papír na plechu pěkně uhladit.“

KROK 2: PŘÍPRAVA KRÉMU A PLNĚNÍ

1 Máslo s cukrem vyšlehejte do světlého krému a pak postupně zašlehávejte sekt pokojové teploty. Na kvalitě vína určitě nešetřete, sektu v krému není málo a dodává mu nejen lehkost, ale i chuť. „Použít můžete jakékoli bublinky, klidně i růžové, fantazii se meze nekladou,“ říká Zuzana.

2 Makronky rozložte na pracovní plochu, na spodní stranu poloviny z nich nastříkejte do středu krém a přiklopte zbylými makronkami.

3 Opatrně stlačte tak, aby se krém dostal až ke krajům. Dejte pozor, abyste křehkou makronku nerozmáčkli!

MĚLI BYSTE VĚDĚT...

Bílky nechte odležet alespoň 24 hodin, lépe se vyšlehají a sníh je pevnější. Obsahují méně vody, a proto makronky rychleji zaschnou. Použít můžete i uschované zmražené bílky.

Vláčnost Pokud se makronky lehce nedopečou a nejdou vám pak oddělit od papíru, nechte je stát do druhého dne, pak se budou lépe odlupovat. Pokud jsou po upečení tvrdé, nelekejte se, po rozložení budou krásně vláčné.

Rozležení Makronky plňte 12 hodin před tím, než je budete podávat, potřebují se dostatečně rozležet. Trvanlivost makronek se liší podle krému. Se šampaňským krémem vydrží v chladu do druhého, maximálně třetího dne, jiné mohou vydržet i 4 dny. Upečené nenaplněné makronky uschovejte ve vzduchotěsné nádobě nebo je zamrazte.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/5 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit magazín

  • Poradna

Jak zahušťovat bez mouky?

Potřebujete zahustit omáčku nebo polévku, ale nechcete použít mouku? Řešení je jednoduché, víme, čím ji nahradit! Pokrm přitom bude mít stejnou konzistenci a bude ještě lahodnější.  ...
  • Novinky a zajímavosti

Jak na marinování kuřecího masa?

Staňte se mistrem letní grilovací párty s porcí šťavnatého kuřete. Vedle dobrého masa je to právě marináda, která skvěle doprovodí každé sousto. Podívejte se, jaké přísady kuřecímu masu sluší nejvíc, a jak zabránit jeho vysušení. ...

Obchod Apetit