Velikonoční beránek už tradičně patří k oslavám svátků jara. Můžete ho upéct z třeného, piškotového, šlehačkového, ba i tvarohového nebo mramorovaného těsta… Ať jsme zkoušeli, jak jsme zkoušeli, tento recept na beránka je za nás skutečně ten nejlepší.
Suroviny
Postup
Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 °C. Formu důkladně vymazejte změklým máslem a vysypte trochou mouky.
Dvě celá vejce a žloutky ušlehejte v míse s oběma druhy cukru do pěny, přidejte citronovou šťávu i kůru a mouku.
V jiné nádobě vyšlehejte z bílků tuhý sníh (když nadzdvihnete metlu, špičky sněhu se neohýbají) a lehce ho vmíchejte do těsta.
Těsto vlijte do ,obličejové‘ poloviny formy, přiklopte a vložte do trouby. Pečte zhruba pětatřicet minut, až je beránek krásně zlatý; přesvědčíte se opatrným nadzdvižením formy a vpichem špejle – když na ní neulpí vlhké drobečky, je hotovo.
Formu vyjměte z trouby a na hodinku až dvě ji zabalte do vlhké utěrky, až zcela vychladne.
Opatrně beránka vyklopte, posaďte na servírovací talíř, poprašte moučkovým cukrem, vytvořte malé důlky a vložte do nich rozinky jako oči. Můžete ho také přelít čokoládovou polevou (připravíte ji podle návodu na obalu) a nechat vychladit.
Tipy Apetitu
- Ať už zvolíte jakékoli těsto, plňte ,obličejovou‘ polovinu formy, a to asi čtyři milimetry pod okraj, protože pečením těsto vyběhne.
- Pozor, formy mají různý objem – recept proto možná budete muset přizpůsobit té své. Pokud nemáte odměrku, zjistíte objem pomocí ,standardního‘ hrnku na čaj (vrchovatý má 250 ml) nebo půllitrové lahve.
- Z hladké mouky bude beránek mechovější, z polohrubé pevnější.
Komentáře
Perfektní recept i pro začátečníka jako jsem já :-)
Tak za naší rodinu dávám receptu všech pět hvězdiček.Polila jsem ho ještě čokoládovou polevou a děti ozdobily lentilkami.Beránek šel krásně vyklopit a chutná výborně.
Dobrý deň, tento recept poznám kde dokonca dávam na 5 vajec 42 dkg múky, ale určite chýba v popise 250 ml smotany na šľahanie.
České slovo rozinka pochází z němčiny Rosine, kam přešlo z francouzského raisin, což znamená (suchý) hrozen. Původ je v latinském racēmus, což znamená zrno, hrozen. Název hrozinky vznikl v české lidové etymologii přikloněním ke slovu hrozen již dávno. Podle současných pravidel pravopisu jsou však obě možnosti pravopisně správné...a ten beránek bude určitě skvělý .-)
Děkuji za super recept, peču beránka už léta, ale tento šel opravdu dobře vyklopit, těsta bylo hodně, takže dost i do mé historické formy, trik s vychladnutím ve formě jsem zkusila poprvé, a povedlo se! Tak snad bude i chutnat!