Klikva bahenní nebo velkoplodá je původní americká rostlina, která je příbuznou naší lesní brusinky. Protože se jí červené bobule klikvy chutí i vzhledem velmi podobají, vžilo se u nás pro ni označení „kanadská brusinka“. Nejčastěji se prodává sušená, proslazená. Koupíte ji i mraženou a upotřebíte do lahodných koláčů.
Právě pro svou nakyslou mírně svíravou chuť podobnou naší brusince je i využití klikvy podobné. Zatímco ale plody brusnice brusinky, která roste v lese a velikostí připomíná spíš špendlíkovou hlavičku, klikva velikostí připomíná šípek.
U nás je k dostání nejjčastěji v sušené kandované (proslazené) podobě. Doporučujeme při nákupu pozorně číst složení. Pokud se chcete cukru vyvarovat, sáhněte pro lyofilizovaném (tedy mrazem sušeném) ovoci.
- Sušenou klikvu můžete uzobávat samotnou, přisypat do ranní kaše nebo poslouží jako pikantní součást domácího müsli.
- Své uplatnění najde všude tam, kam byste běžně použili rozinky. Zkuste ji přidat do vánočky, velikonočního mazance nebo do slavných anglických hot cross buns.
- Zajímavou chuť dodá domácím sušenkám i obzvláštní i jinak obyčejné muffiny.
Pokud se vám podaří kanadskou „brusinku“ koupit čerstvou nebo si ji vypěstovat doma, neváhejte ji použít či zpracovat.
- Vyzkoušejte ji jako náplň do křehkých koláčů.
- Klikva má pro svůj obsah pektinu velmi dobré želírující schopnosti. Hodí se tak k přípravě džemů, ovocných pomazánek, sirupů nebo kompotu.
- Čerstvé plody jsou neotřelým zpestřením ovocných i zeleninových salátů.
Výtažek z klikvy v kosmetice
Klikva našla uplatnění i v kosmetickém průmyslu. Její extrakt působí blahodárně na pokožku a napomáhá hojení.
- Složky klikvy obsahují nejrůznější zklidňující masti, séra na podrážděnou pokožku, masky na obličej, zubní pasty nebo mýdla.
Neobvyklá sklizeň
U klikvy je velmi zajímavá její sklizeň. Probíhá od září do začátku listopadu a používají se dvě metody – suchá a mokrá.
- Suchá – Provádí se buď ručně, která je nejšetrnější, nebo strojově. Rotující hřebeny strojů češou kuličky z keřů a dopraví je pásem do kontejneru, kde se následně ručně přebírají.
- Mokrá – využívá vzduchových komůrek uvnitř bobulí. Celé pole s keříky se zaplaví vodou a vyplavené bobule se shrabou na dopravní pásy, které je dopraví na nákladní vozy a putují k dalšímu zpracování.
Klikva a její účinky na lidské zdraví
V lidovém léčitelství jsou její účinky známy už od středověku, kdy se nejen na hojení ran, ale i na posílení zdraví používaly jak plody, tak i listy.
- Dnes se používá především pro svou schopnost bojovat s nežádoucími bakteriemi v močových cestách.
- Podporuje léčbu prostaty, zánětu močového měchýře a dalších urologických neduhů.
- Také slouží jako prevence infarktu, žaludečních vředů, ledvinových kamenů a zamezuje tvorbě zubního kazu.
- Díky velkému množství vitaminu C posiluje imunitu.
- Pro kuchyňské zpracování je významný obsah pektinu, který je žádoucí při výrobě džemů a rosolů.
Zdroje informací: časopis Apetit