Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

K čemu je dobrá klikva neboli kanadská brusinka

klikva
ZDROJ: Gervele/pixabay.com
sdílet:

Klikva bahenní nebo velkoplodá je původní americká rostlina, která je příbuznou naší lesní brusinky. Protože se jí červené bobule klikvy chutí i vzhledem velmi podobají, vžilo se u nás pro ni označení „kanadská brusinka“. Nejčastěji se prodává sušená, ve skutečnosti však není jen sušená ale navíc i proslazená. Koupíte je i v mražené podobě a použijete do lahodných koláčů.

Právě pro svou nakyslou mírně svíravou chuť i barvu podobné naší brusince je i využití klikvy podobné. Její velkou výhodou je její velikost. Zatímco plody brusnice brusinky, která roste v lese připomíná spíš špendlíkovou hlavičku, klikva velikostí připomíná šípek.

U nás je k dostání nejjčastěji v sušené kandované (proslazené) podobě. Doporučujeme při nákupu pozorně číst složení. Pokud se chcete cukru vyvarovat, sáhněte pro lyofilizovaném (tedy mrazem sušeném) ovoci.

Pokud se vám podaří kanadskou „brusinku“ koupit čerstvou, nebo si ji vypěstovat doma, neváhejte ji použít či zpracovat.

Výtažek z klikvy v kosmetice

Klikva našla uplatnění i v kosmetickém průmyslu. Její extrakt působí blahodárně na pokožku a napomáhá hojení. Složky klikvy obsahují nejrůznější zklidňující masti, séra na podrážděnou pokožku, masky na obličej, zubní pasty nebo mýdla.

Neobvyklá sklizeň

U klikvy je velmi zajímavá její sklizeň. Probíhá od září do začátku listopadu a používají se dvě metody – suchá a mokrá.

  • Suchá – Provádí se buď ručně, která je nejšetrnější, nebo strojově. Rotující hřebeny strojů češou kuličky z keřů a dopraví je pásem do kontejneru, kde se následně ručně přebírají.
  • Mokrá – využívá vzduchových komůrek uvnitř bobulí. Celé pole s keříky se zaplaví vodou a vyplavené bobule se shrabou na dopravní pásy, které je dopraví na nákladní vozy a putují k dalšímu zpracování.

Klikva a její účinky na lidské zdraví

V lidovém léčitelství jsou její účinky známy už od středověku, kdy se na hojení ran ale i posílení zdraví používaly jak plody, tak i listy.

  • Dnes se používá především pro svou schopnost bojovat s nežádoucími bakteriemi v močových cestách.
  • Podporuje léčbu prostaty, zánětu močového měchýře a dalších urologických neduhů.
  • Také slouží jako prevence infarktu, žaludečních vředů, ledvinových kamenů a zamezuje tvorbě zubního kazu.
  • Díky velkému množství vitaminu C posiluje imunitu.
  • Pro kuchyňské zpracování je důležitý obsah pektinu, který je žádoucí při konzervaci.

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Milujete italskou kuchyni a její přípravu? Naučíme vás vyrobit čerstvé domácí těstoviny jako od italské babičky. A přijdeme na kloub správné délce vaření u jednotlivých druhů těstovin pro nebeské italské „al dente“! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč